„Kráľovstvom“ zahraničných Slovákov je Amerika. V Rusku ich žije len zopár

  • Slováci síce žijú v okolitých krajinách, ale i na iných svetadieloch
  • Česko v tomto ohľade nie je na prvom mieste
new york amerika slovensko bratislava
Ilustračný obrázok Unsplash/Courtney Cook, Petar Avramoski
  • Slováci síce žijú v okolitých krajinách, ale i na iných svetadieloch
  • Česko v tomto ohľade nie je na prvom mieste

Slovenská republika si 5. júla nepripomína iba Sviatok svätých Cyrila a Metoda, okrem štátneho sviatku totiž oslavuje aj Deň Slovákov žijúcich v zahraničí.

Tento dátum, ktorý je zároveň štátnym sviatkom sv. Cyrila a Metoda, bol vybraný symbolicky. Tradíciu si tento deň pripomíname od vzniku Slovenskej republiky v roku 1993. Rodených Slovákov je však za hranicami domoviny oveľa viac, než by sme predpokladali. 

Najviac Slovákov dnes žije za „veľkou mlákou“

S touto informáciou vyšlo na povrch Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, ktoré na Facebook uverejnilo zaujímavé štatistiky. Slovákmi žijúcimi v zahraničí sú pritom označované tie osoby, ktoré nemajú trvalý pobyt na území Slovenskej republiky, avšak sú jej štátnymi občanmi.

Rovnako to platí aj pri osobách, ktoré síce nie sú občanmi Slovenskej republiky, ale uchovávajú si slovenské národné povedomie. Taktiež sem patria jedinci, ktorých predkovia sú v priamom rade slovenského pôvodu.

Podľa odborných odhadov z roku 2022 môže byť počet Slovákov žijúcich v zahraničí prekvapivo vysoký. Najväčšou komunitou Slovákov mimo území Slovenska sú pritom podľa týchto odhadov Slováci žijúci v Spojených štátoch, ktorých počet sa pohybuje okolo 750-tisíc.

Ďalšími významnými komunitami sú Slováci v Českej republike (200-tisíc), Spojenom kráľovstve (135-tisíc), Kanade (100-tisíc) a Nemecku (80-tisíc). Ďalšie tisíce Slovákov sa nachádzajú v takých krajinách ako sú Maďarsko, Izrael, Rakúsko, Srbsko a mnoho ďalších.

Na spodných priečkach nájdeme aj Rusko, ktoré sa pri pohľade na príspevky na sociálnych sieťach môže zdať ako vytúžená destinácia mnohých Slovákov. Žije ich tu však len málo, asi 350.

Američania k nám taký vzťah nemajú

Slováci teda zrejme život v USA obľubujú, no tamojší prieskum verejnej mienky vyvolal vášnivé reakcie. Mapový graf uverejnený v redditovej skupine Európa (Europe), vyvolal tisícky reakcií a komentárov Európanov aj Američanov. Graf totižto zobrazuje ako pozitívne vnímajú obyvatelia USA jednotlivé európske krajiny.

Väčšina Európy sa môže tešiť, že aspoň polovica Američanov, ktorí sa zúčastnili prieskumu, vníma ich štáty pozitívne. Iné štáty, vrátane Slovenska, nedopadli práve slávne. O prieskume sme ťa informovali v decembri minulého roka v tomto článku.

Startitup sa chcel bližšie pozrieť na dáta prieskumu, v skutočnosti sme však žiaden podobný prieskum z roku 2022 nenašli. Dostupný je prieskum tej istej spoločnosti (YouGov), z roku 2020, ktorý hodnotí jednotlivé krajiny. Výsledky obľúbenosti sa zhodujú, takže zrejme bol graf vytvorený na základe tohto prieskumu.

Najslabšie výsledky vtedy dosiahli krajiny strednej Európy, Pobaltie a Balkán 

Z prieskumu vyplýva, že najobľúbenejšou krajinou Američanov je Írsko, kladne ho hodnotilo 70 % respondentov. Nasleduje Taliansko a Veľká Británia, ktoré zhodne získali 68 %. Tretím, respektíve štvrtým najobľúbenejším štátom je Švajčiarsko (67 %).

Šesťdesiatpercentnú hranicu presiahlo aj Švédsko (63 %), Island (61 %), Holandsko (62 %), Nórsko (60 %). Päťdesiatpercentnú hranicu dosiahli Španielsko (59 %), Dánsko (58 %), Francúzsko (57 %), Fínsko (57 %), Nemecko (55 %), Grécko (55 %), Rakúsko (53 %) a Belgicko (50 %).

Slovensko dosiahlo v rámci strednej Európy najhoršie výsledky. Kladne našu krajinu hodnotilo len 27 % Američanov. Naši susedia dopadli o čosi lepšie, najlepšie Poľsko (46 %), Česko (34 %), Maďarsko (34 %) a Ukrajina (32 %).

Voľby midterms USA Joe Biden, Donalda Trump
zdroj: SITA/AP, Susan Walsh, Andrew Harnik

Dobrou správou je, že Američania nemali vyslovene negatívny názor na Slovensko. Väčšina negatívnych reakcií sa v Európe pohybovala na úrovni 8 – 12 %. Slovensko negatívne vnímalo 8 %, čo je menej ako napríklad Česko (12 %), Maďarsko (9 %), Ukrajina (18 %), ale viac ako Poľsko (7 %) a Rakúsko (4 %).

Užívatelia tiež tvrdili, že množstvo starších ľudí nepozná meno Česko a Slovensko a reaguje len na Československo. V prípade Slovenska si ho mnohí mýlili so Slovinskom. 

Výnimkou je, samozrejme, Poľsko, ktoré je oveľa väčšie, má väčší geopolitický vplyv a mnoho Američanov v ňom má korene. 

Zdroje: Facebook/Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí SR, archív Startitup, YouGov

Najnovšie videá

Trendové videá