Krčméry zachránil Slotovi syna pred maláriou. Pomáhal a žal úspech po celom svete (PRÍBEH)
- Slovensko včera prišlo o jednu z najvýraznejších osobností posledných rokov
- Vo veku 62 rokov zomrel infektológ Vladimír Krčméry
- Slovensko včera prišlo o jednu z najvýraznejších osobností posledných rokov
- Vo veku 62 rokov zomrel infektológ Vladimír Krčméry
V utorok 20.12. nás opustil človek, ktorý pre Slovensko urobil veľa. Meno profesora Vladimíra Krčméryho sa skloňovalo najmä v rokoch spôsobených pandémiou. Ako informuje TV JOJ, Krčméry mal mať obojstranný zápal pľúc.
Vladimír Krčméry sa narodil 23. júla 1960 v Bratislave a bol známym vedcom a odborníkom na tropickú medicínu, infektológiu a onkológiu. Slováci ho však poznajú predovšetkým ako jednu z tvárí očkovacej kampane proti ochoreniu Covid-19. Tiež stojí za zrodom Národného referenčného centra pre tropické choroby, ktoré vzniklo v roku 2007 ako špecializované pracovisko Ústavu verejného zdravotníctva na VŠZaSP svätej Alžbety v Bratislave.
Krčméry začal profesionálne pôsobiť na Klinike infekčných chorôb už v roku 1985, pričom odtiaľ odišiel pracovať do Onkologického ústavu sv. Alžbety v Bratislave, kde pôsobil ako primár Oddelenia klinickej farmakológie. Infektológ však stojí aj za vznikom nielen Slovenskej zdravotníckej univerzity, ale aj Trnavskej univerzity a Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce svätej Alžbety. Na Fakulte zdravotníctva a sociálnej práce Trnavskej univerzity pôsobil aj ako pedagóg a poverený dekan.
Jeho pôsobenie na VŠZaSP sv. Alžbety sa spája aj so zahraničnými misiami. Úspešná bola napríklad tá do Kambodže. Tiež však otvoril prvý zahraničný projekt v Keni, pričom išlo o projekt Trnavskej univerzity.
Jeho skúsenosti a profesionalita pomohli mnohým ľuďom. Jedným z nich bol aj Ján Slota mladší, u ktorého po návrate z Afriky zistili maláriu. Situácia bola vážna, Slota mladší ležal v umelom spánku v nemocnici. Ako uvádza denník SME, odborníci sa na Krčméryho obrátili s prosbou o pomoc. Infektológ tak priniesol na Slovensko zahraničné lieky na maláriu, ktoré Slotovi mladšiemu zachránili život.
Vladimír Krčméry bol nositeľom mnohých ocenení. V roku 2012 získal napríklad Krištáľové krídlo za rok 2011 v kategórii filantropia za založenie skupiny lekárov a vedecko-výskumných pracovníkov s názvom Tropicteam s pôsobnosťou po celom svete. Okrem domácich ocenení mal však v zbierke aj tie zahraničné.
Už v roku 1993 získal Ocenenie mladého bádateľa, ktoré sa udeľuje vo Švajčiarsku. Tiež získal ocenenia za prínos v oblasti medicíny, ktoré prebral v roku 2013 z rúk princa Malajzie Muhammada V. Tiež bol hrdým majiteľom diplomu, ktorý mu bol udelený v poľskej Varšave.
Rok po záchrane Slotovho syna bol však Krčméry kritizovaný za udelene titulu inžinierovi Figeľovi, vtedajšiemu eurokomisárovi, v odbore sociálna práca, ktorému bol oponentom. Táto situácia bola mediálne široko diskutovaná a kritizovaná. Problémy narobilo aj to, že na VŠZaSP získali tituly aj ďalší vtedy aktívni politici ako Viera Tomanová či Jana Caľková, informujú Webnoviny.
Kritiku mnohých si Krčméry vyslúžil aj v roku 2014, keď otvorene podporoval Roberta Fica v jeho prezidentskej kampani. Krčméry v klipe uviedol, že Ficovi ďakuje za stovky zachránených ľudských životov.
V marci 2020 sa stal Vladimír Krčméry členom permanentného ústredného krízového štábu, ktorý vznikol v dôsledku vypuknutia pandémie koronavírusu. Ako píšu TV Noviny, za štábom stála vláda a jeho úlohou bolo napríklad prijímať opatrenia a vyhodnocovať aktuálnu situáciu. V máji 2020 zo štábu Krčméry odišiel.
Vzhľadom na to, že sa ako odborník chcel pred koronavírusom chrániť a inšpirovať Slovákov, sa stal prvým zaočkovaným Slovákom. Zaočkovaný bol 26. decembra 2020 a jeho vakcínu v televízii sledovali tisícky Slovákov.
Krčméry sa po očkovaní cítil dobre. Ako pripomenul, získanie vakcín stálo obrovské úsilie všetkých kompetentných. „Vyhrali sme stávku, že do Vianoc tu bude vakcína a dnes sa to podarilo. Sme prvou z okolitých krajín, kde sa očkuje,“ vyhlásil.
Slováci reagujú na jeho smrť
Správa o úmrtí profesora Krčméryho zasiahla Slovensko 20. decembra v podvečerných hodinách.
O jeho úmrtí informoval na sociálnej sieti aj dočasne poverený premiér Eduard Heger (OĽANO).
„S veľkým zármutkom som prijal správu o úmrtí profesora Vladimíra Krčméryho. Bol to človek, ktorý rozdal svoje srdce druhým. Pomáhal tam, kde sa iní báli vstúpiť čo i len myšlienkami. Takým, na ktorých svet zabudol – najchudobnejším z chudobných,“ uviedol Heger. Pripomenul, že Krčméry stál počas pandémie ochorenia COVID-19 v prvej línii zdravotníkov. „Odhodlaný ju poraziť,“ doplnil.
Úprimnú sústrasť vyjadril rodine a pozostalým aj predseda Národnej rady SR Boris Kollár (Sme rodina) a ďalší politici. Svoj zármutok vyjadrila taktiež prezidentka SR Zuzana Čaputová.
„Bol mužom viery a svojimi postojmi inšpiroval mnohých k lekárskej službe v chudobných krajinách či k pomoci najslabším,“ napísala hlava štátu.
Pripomenula, že svojimi skúsenosťami a autoritou výrazne prispel k boju proti pandémii ochorenia COVID-19. „Bol vždy plný optimizmu a nádeje a takého si ho budem pamätať. Česť jeho pamiatke,“ dodala prezidentka.
Na úmrtie profesora Krčméry reagovala aj stránka spadajúca pod Políciu SR – Hoaxy a podvody.
„Vladimír Krčméry patril ku kľúčovým osobnostiam, vďaka ktorým si pandémia koronavírusu nevyžiadala ešte väčší počet obetí. Napriek vyhrážkam a dezinformačným útokom sa profesor Krčméry nenechal zastrašiť a vo svojom celoživotnom poslaní pokračoval až do svojej smrti,“ píše sa na stránke.
Polícia však upozorňuje, že pri úmrtiach známych osobností je pravidlom, že ich skony ihneď zneužívajú dezinformátori. Možno teda očakávať, že aj v prípade Krčméryho bude nasledovať rovnaký scenár ako napríklad pri Viršíkovi, Žbirkovi či kráľovnej Alžbete II.
„Ani vtedy, ani dnes však tieto hoaxy nebudú mať žiadnu váhu a zostanú na periférii sociálnych sietí.“
Zdroje: TASR, SME, Webnoviny, TV Noviny, Noviny.sk