Kremeľ mal roky podplácať politikov v zahraničí, aby drukovali Putinovi
- Tvrdí to americké ministerstvo zahraničných vecí
- Kremeľ mal politikom posielať peniaze, aby posilnili vplyv Ruska vo svojej krajine
- Tvrdí to americké ministerstvo zahraničných vecí
- Kremeľ mal politikom posielať peniaze, aby posilnili vplyv Ruska vo svojej krajine
Od čias anexie Krymu a začiatku vojny na Donbase sa vynorilo obrovské množstvo politikov, ktorí otvorene podporujú režim Vladimira Putina. Doteraz nebolo jasné, či to robia od srdca a zadarmo, alebo im za to niekto platí. Dnes sa ukazuje, že zrejme to bola tá druhá možnosť.
Rusko od roku 2014 tajne poslalo najmenej 300 miliónov dolárov zahraničným politickým stranám a kandidátom vo viac než 20 krajinách s cieľom získať vplyv. TASR správu prevzala v utorok z agentúry AP, ktorá sa odvoláva na odtajnenú správu amerického ministerstva zahraničných vecí.
Platili proruských politikov
Americký minister zahraničných vecí Antony Blinken, ktorý podpísal v utorok odtajnený dokument, hovoril o novej správe spravodajských služieb o tajnom úsilí Ruska podporovať politiku a politické strany naklonené Moskve. Konkrétne ruské ciele v správe nie sú spomenuté, USA však podľa nej poskytujú tajné informácie vybraným krajinám.
Ide o súčasť úsilia vlády amerického prezidenta Joea Bidena odtajniť informácie o vojenských a politických cieľoch Moskvy, píše AP. Mnohí národnobezpečnostní predstavitelia Bidenovej administratívy majú rozsiahle skúsenosti z postupov proti Moskve a pôsobili vo vláde, keď ruský prezident Vladimir Putin spustil rozsiahlu kampaň s cieľom ovplyvniť prezidentské voľby v USA v rokoch 2016 a 2020, dodáva táto agentúra.
Manipulácia demokracií zvnútra
Vysokopostavený predstaviteľ americkej vlády, ktorý novinárom na základe oficiálnych predpisov poskytol informácie pod podmienkou anonymity, odmietol porovnanie krokov Ruska s financovaním médií a politických iniciatív vo svete zo strany USA. Putin podľa jeho slov míňal množstvá peňazí na to, aby „manipuloval demokracie z vnútra“.
Vladimir Putin a jeho režim majú vo svete množstvo podporovateľov v radoch politikov. Má ich aj na Slovensku, hoci dnes nevieme, či k nim prúdili financie priamo z rozpočtu Kremľa.
O jeho slovenských propagandistoch sme už písali článok. Politológ Jozef Lenč sa vtedy vyjadril, že prokremeľské statusy a reči začali naberať na intenzite práve po roku 2014.
„Áno, po roku 2014 sa, povedzme, výraznejšie objavila agresívnejšia aktivita presadzovania záujmov alebo pozitívneho PR Ruska aj medzi politikmi a aj rôznymi stránkami na internete a sociálnych sieťach,“ povedal pre Startitup politológ Jozef Lenč.
Petrohradským poslancom hrozí koniec
Zatiaľ čo Kremeľ poskytuje svojej armáde podržtašiek hýčkanie a opateru, odporcov rovno zatvára alebo sa im niečo zvláštne prihodí.
Skupine komunálnych politikov v Petrohrade, ktorí vyzvali na zosadenie prezidenta Putina, hrozí, že po utorkovom rozhodnutí sudcu bude ich mestská rada rozpustená. Vyjadrenie jedného z poslancov, Nikitu Jufereva, citovala tlačová agentúra Reuters.
Podľa Jufereva sudca rozhodol, že séria zasadnutí mestskej rady v petrohradskej časti Smoľninskoje je neplatná. To otvára cestu k tomu, aby gubernátor radu rozpustil.
Ďalší člen mestskej rady v Smoľninskom Dmitrij Paľuga oznámil, že ten istý súd mu udelil pokutu 47 000 rubľov (asi 780 eur) za výzvu na zosadenie Putina, teda za „poškodenie povesti“ ruských predstaviteľov. Najbližšie dva dni sa majú pred súd postaviť štyria ďalší členovia mestskej rady v Smoľninskom.
Skupina komunálnych poslancov minulý týždeň vyzvala dolnú komoru ruského parlamentu, Štátnu dumu, aby obvinila Putina z vlastizrady a zbavila ho moci. Uviedli na to sériu dôvodov, napríklad straty na životoch ruských vojakov na Ukrajine a poškodenie ekonomiky západnými sankciami.
Ďalšia miestna poslankyňa informovala, že 65 zastupiteľov z Petrohradu, Moskvy a niekoľkých ďalších miest podpísalo petíciu vyzývajúcu Putina na odstúpenie. Poslankyňa zverejnila petíciu v pondelok.
Aj keď tieto kroky priamo neohrozujú Putinovu moc, sú vzácnymi prejavmi odporu v čase, keď Rusom hrozia tvrdé tresty väzenia za „poškodenie dobrej povesti“ ruských ozbrojených síl alebo za šírenie „úmyselne nepravdivých informácií“ o nich.
Paľuga pred utorkovým pojednávaním pre Reuters povedal, že výzvy skupiny poslancov sú adresované nielen liberálne zmýšľajúcim Rusom, ale aj „ľuďom lojálnym voči úradom, ktorí pri neúspechoch ruskej armády už začínajú mať pochybnosti“.
Očakáva tiež, že ich počty sa zvýšia po bleskovej protiofenzíve ukrajinskej armády, ktorá vyhnala ruské sily z desiatok miest a dobyla naspäť od Rusov veľké územia v Charkovskej oblasti.
Zdroj: TASR