Kremeľ prepisuje učebnice i mozgy. Deti sa majú učiť „alternatívnu históriu“
- Vojna na Ukrajine je v Rusku témou, ktorá priniesla množstvo hoaxov a propagandy
- Rusi prepisovali učebnice, teraz musia vymyslieť spôsoby výučby
- Vojna na Ukrajine je v Rusku témou, ktorá priniesla množstvo hoaxov a propagandy
- Rusi prepisovali učebnice, teraz musia vymyslieť spôsoby výučby
Ruská vláda má na základe nariadenia Vladimira Putina vytvoriť múzeá venované súčasnej vojne na Ukrajine. Ako informuje agentúra TASR, vyplýva to z nariadenia zverejneného vo štvrtok na oficiálnej webovej stránke Kremľa.
Nové regionálne a mestské múzeá majú byť venované „udalostiam špeciálnej vojenskej operácie“, uvádza sa v predmetnom dokumente. Putin v nariadení špecifikuje, že príslušné úrady majú zvážiť, ako prevezú „artefakty spojené so špeciálnou vojenskou operáciou“, aby ich bolo možné v Rusku vystavovať.
Vláda má tiež okrem toho zvážiť v rámci vzdelávacieho systému krajiny zorganizovanie štúdia dejín prebiehajúcej ruskej agresie na Ukrajine.
Moskva od začiatku invázie pritom predstavila na školách viacero prednášok na podporu vládnej línie súvisiacej s týmto konfliktom. Rusko tiež po začiatku invázie predstavilo viacero nových zákonov na potlačenie kritiky vrátane zákona zameraného proti tzv. diskreditácii ruskej armády.
Nebojte sa padnúť vo vojne
Ako sme ťa informovali, propaganda, ktorá v Rusku po invázii na Ukrajinu neustále naberá na obrátkach, sa dostala aj do školských lavíc. Na poličkách v školách by si našiel portrét prezidenta Vladimira Putina.
Každé pondelkové ráno by sa milióny ruských detí mali zhromažďovať a stáť v pozore, zatiaľ čo sa vztyčuje ruská vlajka.
„Na území dnešnej Ukrajiny sa začala vytvárať protiruská enkláva, ktorá ohrozuje našu krajinu. Naši chlapci, ktorí tam bojujú, chránia obyvateľov Donbasu aj samotné Rusko,“ rečnil Putin počas prvých školských dní na návšteve jednej zo škôl v Kaliningrade.
V školách sa podľa nových nariadení uskutočňujú „dôležité rozhovory“ ohľadom situácie na Ukrajine. Jedným z ich bodov je aj cnosť „umierania za vlasť“, povedal v apríli minister školstva Sergej Kravcov.
Falšovanie histórie
Po otvorení múzeí venovaných vojne, ktorú Rusi označujú za „špeciálnu vojenskú operáciu“, sa majú ministerstvá školstva a obrany dohodnúť na spoločnom postupe učenia tejto etapy ruských dejín. Kremeľ však so svojím vlastným výkladom aktuálneho diania začal už vlani.
Informovali sme, že zamestnanci ruského vydavateľstva Prosvěščenije (v preklade Osvietenie) dostali príkaz „vyčistiť“ zmienky o Ukrajine. Osvietenie je pritom kľúčové pri vzdelávaní mládeže, ide o jedno z najstarších a najväčších vydavateľstiev zameraných na vzdelávaciu a pedagogickú literatúru.
Školské učebnice sa začali potichu prepisovať už po anexii Krymu v roku 2014, uvádzajú svedkovia spojení s vydavateľstvom. Teraz je však „čistenie“ oveľa intenzívnejšie, redaktori museli prepísať zhruba 15 percent textov. Odstránili napríklad zmienky o ukrajinskom národe či jeho mestách. Taktiež sa zakázali vety naznačujúce nezávislosť Ukrajiny.
Deportácia
Putin dnes (28. 4.) podpísal výnos umožňujúci deportovať z anektovaných ukrajinských území tých miestnych obyvateľov, ktorí neprijali ruské občianstvo.
Dokument bol zverejnený na oficiálnom internetovom portáli štátnej správy. Informuje o tom TASR na základe staníc Rádio Sloboda (RFE/RL) a BBC.
Z textu výnosu vyplýva, že ukrajinskí občania žijúci na anektovaných územiach sa musia buď stať ruskými občanmi, alebo to oficiálne odmietnuť. Tí, ktorí si zvolia druhú možnosť, budú od 1. júla 2024 považovaní za cudzincov.
Obyvatelia Ruskom okupovaných oblastí Ukrajiny môžu byť deportovaní aj vtedy, ak „predstavujú hrozbu pre národnú bezpečnosť, presadzujú násilnú zmenu základov ústavného poriadku, financujú teroristické a extrémistické aktivity alebo sa zúčastňujú na nepovolených akciách“.
Od rozpútania vojny na Ukrajine pred vyše rokom Rusko anektovalo Doneckú, Luhanskú, Chersonskú a Záporožskú oblasť a vyhlásilo ich za svoje územia. Veľkú časť týchto regiónov však zároveň kontroluje ukrajinská armáda.
Zdroje: TASR, archív SIU, archív SIU