Kremeľ provokuje v napätom regióne, ktorý môže odštartovať svetovú vojnu. Vysiela tým signál

  • Estónsko terorizuje vzducholoď z Ruska, zvyšuje sa aj počet pohraničných incidentov
  • Pobaltie sa obáva Putinovej agresie
Putin Estónsko
TASR/AP, Alexander Zemlianichenko
  • Estónsko terorizuje vzducholoď z Ruska, zvyšuje sa aj počet pohraničných incidentov
  • Pobaltie sa obáva Putinovej agresie

Estónsko patrí ku krajinám, ktoré dlhé roky varovali pred možnou ruskou agresiou. Teraz, keď sa ukázalo, že mali pravdu a Kremeľ nevyprovokovane napadol Ukrajinu, sa bojí, že je ďalšie na rade.

Tallinn tvrdí, že Kremeľ vedie de facto hybridnú vojnu proti krajinám Severoatlantickej aliancie (NATO). Dokazovať to majú aj provokácie v pohraničnom meste Narva, kde vedie peší priechod do Ruska.

Od júna sa na ruskej strane hraníc objavuje vzducholoď, ktorá slúži Putinovým propagandistickým záujmom. Keď sa objavila prvýkrát, išlo len o bielu vzducholoď, ktorú sa pohraniční strážcovia rozhodli ignorovať, približuje The Telegraph.

Na ďalší deň sa však vzducholoď objavila znova, tentoraz už mala na sebe veľké Z, ktoré je symbolom Putinovej agresie na Ukrajine.

Podľa denníka The Sun ide o špionážnu vzducholoď, ktorá okrem tohto účelu môže slúžiť na boj proti dronom. V prípade Estónska má však slúžiť hlavne na propagandu a ako odkaz, že sú v Estónsku sledovaní.

„Zámerne to bolo viditeľné pre všetkých, aby sa povedalo: ‚Pozeráme vás‘,“ konštatoval pre The Telegraph generálny riaditeľ estónskej polície Egert Belitšev.

Počet incidentov sa zvýšil 

Polícia uvádza, že incidenty v pohraničnej oblasti sa odohrávajú neustále. Rusko tam organizuje protesty proti Západu, zachytili aj ľudí, ktorí sa pokúšali pašovať cez hranice súčiastky do zbraní. Estónsko navyše čelí aj rušeniu signálu GPS. Zachytené boli aj pokusy organizovanej migrácie či narúšanie leteckého priestoru ruskými lietadlami.

„Pred dvoma rokmi sme mali 18 hraničných incidentov a tento rok sme ich mali 96,“ povedal Belitšev. „Videli sme neustále pokusy destabilizovať situáciu,“ dodal.

Ako jeden z najserióznejších incidentov označil odstránenie 20 bójok z rieky Narva. Zámerom Rusov bolo prekresliť existujúce hranice Ruskej federácie.

„Urobili to o 3.00 v noci – to nie je niečo, čo by ste robili, ak je to správna alebo normálna vec,“ povedal Belitšev.

Veľká ruská menšina

Aj samotný ruský prezident Vladimir Putin v minulosti naznačil, že hraničné estónske mesto by sa malo vrátiť pod náruč Moskvy. Putinov sentiment však šíri aj množstvo tamojších obyvateľov, ktorí sympatizujú s ruským režimom.

Podľa spoluobčanov, ktorí do Ruska patriť nechcú, sú títo obyvatelia rovnako ako Rusi ovplyvnení ruskou propagandou a veria, že Kremeľ vojnu nezačal, ale sa v nej bráni.

Estónsko hostí veľkú ruskú menšinu, ktorá tvorí až 21,5 % z celkovej populácie krajiny. Najviac ich žije v oblasti hlavného mesta a v regióne Ida-Virumaa, ktorého súčasťou je práve mesto Narva. Až 96 % obyvateľov sú rusky hovoriaci.

Práve početná ruská menšina vyvoláva obavy v celom Pobaltí, že údajný útlak ruskej menšiny môže ruský prezident Vladimir Putin použiť na ospravedlnenie budúcej agresie, ako to urobil pri Ukrajine. Estónsko je aktuálne najväčším podporovateľom Ukrajiny v prepočte na HDP. Podporilo aj návrh francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona na umiestnenie európskych vojakov na Ukrajine.

Ukrajinu, Tallinn, Rigu a Vilnius spája aj fakt, že v minulosti boli násilne začlenené do Sovietskeho zväzu. Podľa expertov sa Putin s rozpadom Sovietskeho zväzu nikdy nezmieril a v súčasnosti sa usiluje o jeho obnovu.

Práve Pobaltie sa podľa expertov vďaka svojej zraniteľnej geografii považuje za najviac ohrozené spomedzi členských krajín NATO. Vlády týchto troch krajín sa preto intenzívne pripravujú na možnosť ruskej agresie a spoločne budujú sieť bunkrov, dračích zubov a priekop, ktoré by prípadný útok skomplikovali.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: The Telegraph, The Sun

Najnovšie videá

Trendové videá