Kremeľ sa obáva masívnych útokov nových striel, Rusi panikária. Ukrajina dostáva zbraň, ktorá zmení pomery
- Boja sa, že nové strely zasiahnu aj územie Ruska
- Prvým cieľom by podľa ruských blogerov mal byť Krym
- Boja sa, že nové strely zasiahnu aj územie Ruska
- Prvým cieľom by podľa ruských blogerov mal byť Krym
Ako sme ťa informovali v našom článku pred viac ako týždňom, americký Kongres schválil balíček vojenskej pomoci pre Ukrajinu vo výške 56 miliárd eur, ktorý zahŕňa zásoby delostreleckej munície a protivzdušnej obrany. Francúzsky Le Monde píše, že prvá dodávka na Ukrajinu, ktorú Pentagón odhaduje na 935 miliónov eur, je jednou z najväčších od začiatku vojny.
Posledná z 12. marca mala hodnotu 280 miliónov eur. Najpozoruhodnejšie je zavedenie výkonnejších rakiet zem-zem ATACMS (Army Tactical Missile System). Od októbra 2023 mali verzie dodané do Kyjeva tohto projektilu navádzaného pomocou GPS dolet obmedzený na 165 kilometrov.
Súčasťou novej dodávky bude verzia schopná dosahovať ciele vzdialené 300 kilometrov s presnosťou na niekoľko desiatok metrov. Tým by sa strategický Kerčský most na juhovýchode Krymu, asi 250 kilometrov od frontu, dostal do dosahu ukrajinských raketometov Himar. Zároveň sa ruská čiernomorská flotila, ktorá je už aj tak značne zmenšená, ešte viac oslabí.
Boja sa, že zasiahnu územie Ruska
Portál Onet informuje, že nové strely nesú hlavice s dostatočným množstvom kazetovej munície na pokrytie celého letiska bombami pri jednom údere. Americké médiá uvádzajú, že posledná séria obsahuje viac ako 100 rakiet.
Na tento najnovší vývoj reagovali Kremľom vlastnené médiá a novinové platformy. Objavili sa totiž obavy o to, že nové systémy Ukrajiny dodané zo strany USA zasiahnu nielen polostrov Krym, ale aj územie samotného Ruska.
Znepokojenie prejavujú najmä ruskí blogeri. Aj Oľga Skabejevová v stredu 24. apríla počas večerného vysielania vlajkovej spravodajskej relácie Kremľa 60 minút informovala, že veľký dostrel novododaných amerických zbraní pokrýva „obrovské územie našej krajiny, ktoré Ukrajinci teraz môžu zasiahnuť“.
ATACMS sú už v rukách ukrajinskej armády. Poradca pre národnú bezpečnosť USA Jake Sullivan uviedol, že rakety môžu použiť „na suverénnom území Ukrajiny“.
„Teraz máme značné množstvo ATACMS, ktoré schádzajú z výrobnej linky a sú na sklade v USA. Výsledkom je, že môžeme pokračovať v dodávaní ATACMS pri zachovaní pripravenosti ozbrojených síl USA,“ povedal Sullivan.
NATO pomohlo Ukrajine plánovať útok, tvrdí Rusko
Niektoré médiá už zverejnili mapy znázorňujúce možný dosah zásahu siahajúci takmer k ruským mestám Kaluga a Tula. Zároveň však ubezpečili čitateľov, že systémy S-300 ruskej armády sa dokážu s hrozbou vysporiadať.
Platforma Rybar Z, ktorú vedie kremeľský špecialista na informačnú vojnu Michail Zvjančuk, len pár hodín po tom, čo Biely dom potvrdil presun ATACMS, zverejnila podrobnú správu o údajných spoločných prieskumných operáciách NATO a Ukrajiny vo vzdušnom priestore nad Čiernym morom.
Správa dospela k záveru, že lety špionážnych lietadiel spolu s preletmi satelitov a bezpilotnými lietadlami boli súčasťou systematickej kampane NATO. Tá smerovala na lokalizáciu ruskej protivzdušnej obrany na Krymskom polostrove na zameranie a následné zničenie pomocou ukrajinských ATACMS.
Medzi kľúčové indikátory údajných pokročilých príprav Ukrajiny a NATO na útoky patrí: zdvojnásobenie aktivity prieskumných lietadiel NATO nad Čiernym morom za posledný týždeň. Podľa ruského kanála Rybar pravdepodobne lietadlá NATO vystrelili americké nástražné rakety ADM-160B do vzdušného priestoru nad Čiernym morom. Cieľom bolo aktivovať ruské radary protivzdušnej obrany na Kryme a identifikovať ich polohu.
The New Voice of Ukraine podotýka, že panika a chaos sa nešíri len v rámci Ruska, ale aj Bieloruska, keďže sa ozývajú hlasy, že ohrozené môže byť aj územie krajiny posledného európskeho diktátora Alexandra Lukašenka.
„Pozrime sa ešte raz na túto mapu a zaznamenajme si ju. Brjansk, Kaluga, Orel, Kursk, Lipeck, Voronež, Belgorod, Luhansk, Rostov na Done, Sevastopoľ a hlavné mesto Bieloruska Minsk. V okruhu 300 kilometrov sú teraz všetky tieto miesta vybavené tak, aby zacielili armádu protivníka s celkovým počtom 100 rakiet. Na Dzhankoy boli použité dve rakety. Ak veríme týmto konkrétnym Američanom, Ukrajinci majú o 98 rakiet viac,“ povedala spomínaná Skabejevová.
Napriek všetkým pokusom Ruska presvedčiť Bielorusko, aby otvorilo svoj vlastný front na severných hraniciach Ukrajiny, sa Lukašenko zameral na svoje fantázie o „hrozbe“ zo strany Európskej únie.
Zdroje: Onet, Le Monde, The New Voice of Ukraine