Kresťania boli v minulosti zdrogovaní z omšového vína, tvrdí uznávaný archeológ
- Brian C. Muraresku je popredným archeológom a autorom knihy The Immorital Key
- V nej načrtol jednu veľmi zaujímavú teóriu, ktorej sa kresťania práve nepotešia
- Hovorí totiž o tom, že omšové víno bolo v minulosti niečím “obohatené”
- Brian C. Muraresku je popredným archeológom a autorom knihy The Immorital Key
- V nej načrtol jednu veľmi zaujímavú teóriu, ktorej sa kresťania práve nepotešia
- Hovorí totiž o tom, že omšové víno bolo v minulosti niečím “obohatené”
Od doby, kedy Brian C. Muraresku vydal spomínanú knihu, ešte neprešiel ani jeden mesiac, no ľudí už stihla poriadne pobúriť. Asi najkontroverznejšou je pritom jeho domnienka, že kresťania dopriali v minulosti vínu, ktoré používali pri svätom prijímaní menší upgrade, a zmiešavali ho s halucinogénmi.
Autor študoval rôzne zdroje 10 rokov
Na prvý pohľad môže táto myšlienka vyzerať poburujúco, dokonca až urážlivo, no ako uvádza aj portál Unilad, autor venoval výskumu v tejto oblasti až 10 rokov, vychádzal teda z reálnych a relevantných teoretických poznatkov a historických záznamov, ktoré mal k dispozícii.
Autor si dal na svojich zdrojoch záležať, a počas spomínaných 10 rokov sa venoval aj štúdiu vatikánskych archívov. Po preskúmaní množstva teoretických poznatkov bol schopný vystopovať históriu presného chemického zloženia rôznych jedál a nápojov, ktoré sa v tom časovom období konzumovali. Posvietil si tak aj na zloženie vína, ktoré sa používalo ako omšové aj pri obrade prvého svätého prijímania, v rámci ktorého predstavuje krv Ježiša Krista.
Ak sú však dohady autora knihy The Immorital Key správne, Ježiš Kristus by nadšený zrejme nebol. Brian C. Muraresku totiž tvrdí, že raní grécky hovoriaci kresťania si do tohto svojho rituálneho vína primiešavali halucinogény.
Zloženie vína je už dnes úplne iné
Pre portál Vice sa Muraresku vyjadril, že “víno starogrékov sa nedá ani len porovnať s vínom, aké pijeme dnes.”
Úryvok z jeho knihy zverejnil aj portál Unilad, a píše sa v ňom, že po dobu viac ako 1000 rokov (od Homéra po pád Rímskej ríše) sa víno označovalo za drogu. Jeho súčasťou totiž boli rôzne výťažky z rastlín, bylín či iné tinktúry, ktoré z neho robili mimoriadne opojný nápoj. To, samozrejme, menilo myslenie ľudí, niekedy im spôsobovalo halucinácie, a v prípade požita väčšieho množstva dokonca smrť.
Ako ďalej autor uvádza, takmer 60 receptov na takéto “vylepšené” víno sa nachádza aj v knihe De materia medica, čo je uznávaný liekopis liečivých rastlín a liekov z obdobia 1. storočia. Jej autor, Pedanius Dioscorides, žil teda presne v období, kedy sa písali prvé evanjeliá.
Keď si teda dáme tieto informácie dokopy, vyjde nám nielen to, že kresťania mohli byť v minulosti zdrogovaní, ale dokonca aj to, že pod vplyvom drog mohli byť napísané jednotlivé evanjeliá, ktorými sa dnes kresťania riadia. Necháme teda na tebe, aký názor si utvoríš, zistenia toho autora sú však naozaj zaujímavé.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: vice.com, unilad.co.uk