Kriminálny psychológ Kubík: Vzťahoví predátori sú všade okolo nás. Sú ako chameleóni
- Vzťahoví predátori sa vyžívajú v tom, keď obeť stratí samu seba
- Muži aj ženy dokážu na vzťahu extrémne parazitovať, tvrdí kriminálny psychológ
- Vzťahoví predátori sa vyžívajú v tom, keď obeť stratí samu seba
- Muži aj ženy dokážu na vzťahu extrémne parazitovať, tvrdí kriminálny psychológ
Ondrej Kubík je odborníkom v oblasti kriminálnej psychológie, trestného práva a bezpečnostnej analýzy. Nie je to tak dávno, kedy pre Startitup vysvetľoval v rozhovore v súvislosti s náplňou svojej práce aj to, ako identifikovať emocionálneho manipulátora či ako počas výsluchu zistiť, či je obeť skutočne obeťou a mnoho ďalšieho.
Tentokrát sme ho oslovili s niečím iným. Spolu s odborníkom na psychologické aspekty vyšetrovania, vyšetrovaciu psychológiu a hodnotenie vierohodnosti svedeckej výpovede sme chceli prísť na to, kto sú vzťahoví či se*uálni predátori a ako ich identifikovať vo svojom okolí.
Kubík, ktorý má za sebou vyše 15-ročnú prax konzultanta pre Policajný zbor, upozornil na to, že dnešný svet praje ľuďom, ktorí idú strmhlav za svojím cieľom nehľadiac na ostatných. A presne takí sú aj vzťahoví predátori, ktorí sa snažia parazitovať na úprimnej láske druhých.
- Kto je to vzťahový predátor?
- Ako sa z človeka stane takéto „monštrum“?
- Aký typ ľudí sa najčastejšie stáva obeťami?
- Prečo hrá výchova dôležitý faktor vo vývoji predátora?
Na otázku, prečo takýto ľudia vôbec existujú, odpovedal odborník hneď na úvod jasne a stručne:
„Ľudia sú rôzni, majú rôzne úmysly, a nie vždy sú tieto úmysly dobré. Dokonca by som povedal, že mnohí ľudia, ktorí sa snažia iným veľkoryso dôverovať, to možno niekedy až preháňajú so svojou snahou byť empatickými, pretože žijú v naivnom presvedčení, že sa im ich dobrota jedného dňa vráti. Nevráti! Nie všetky medziľudské vzťahy sú recipročné, pretože niektoré z nich sú založené na jednostrannom využívaní druhých.“
Kto to teda ten vzťahový predátor vlastne je? Aké sú typické znaky jeho správania?
Vzťahoví predátori sú ľudia, ktorí sebeckým spôsobom parazitujú na rôznych medziľudských vzťahoch. Nemám teda na mysli iba tých partnerských, ale aj na vzťahoch pracovných, rodinných či dokonca kamarátskych. Vzťahovými predátormi môžu byť rovnako muži aj ženy, a to v akomkoľvek veku, ktorejkoľvek profesie či vzdelania.
Vzťahoví predátori sa za účelom naplnenia svojho sebeckého cieľa snažia vzťah v podstate energeticky využívať vo svoj prospech. Ich ciele môžu byť rôzne, napríklad to môže by potreba pozornosti.
Zo začiatku nič netušiaci partner je takýmto vzťahovým predátorom veľmi rýchlo vtiahnutý do partnerského vzťahu a je následne využívaný pre pozornosť, financie či iné subjektívne dôvody. Ekonomický parazitizmus, pri ktorom vzťahový predátor využíva nerecipročným spôsobom finančné zdroje partnera nie je v súčasnosti ničím neobvyklým.
Takýto vzťahoví predátori, či už sú nimi muži, alebo ženy, si nachádzajú partnera, pretože si chcú bez vlastného úsilia zvýšiť svoj životný štandard, alebo tam môže byť ešte iný motív, napríklad potreba využívať partnera/partnerku pre reprezentatívne účely.
Iným dôvodom vyhľadávania vzťahu zo strany vzťahového predátora môže byť jeho potreba získať partnera za účelom pravidelného prístupu k se*u, ktorý má transakčnú povahu. Po vzťahu hladný vzťahový predátor vláka partnera do vzťahu svojimi sľubmi a predstieraním šťastnej budúcnosti a využíva ho neskôr ako objekt uspokojenia svojich sebeckých potrieb.
Spoločnou črtou vzťahových predátorov je, že lovia najmä empatických ľudí a následne sa nad nimi snažia vo vzťahu získať úplnú kontrolu. Akonáhle sa obeť zaľúbi do vzťahového predátora, je ľahko manipulovateľná a bude sa snažiť urobiť čokoľvek, aby predátorovi vyhovela.
Toto správanie si vzťahoví predátori uvedomujú a častokrát výslovne plánujú psychologické postupy, ako získajú svoju obeť, ktorú môžu predtým dlho sledovať, resp. študovať jej správanie.
Existujú určité faktory, ktoré takéto správanie v človeku spúšťajú?
Áno, sú tu určité faktory určujúce to, kto bude v budúcnosti vzťahový predátor, ale takisto existujú aj faktory, ktoré pôsobia na strane tých, ktorí sa môžu stať obeťou vzťahového predátora. U tých, ktorí majú predispozíciu stať sa vzťahovými predátormi, zohrávajú úlohu nielen genetické dispozície, ale aj sociálny vplyv či výchova.
Častokrát sú vzťahovými predátormi práve osobnosti s nápadne akcentovanou narcistickou črtou. Sú to ľudia, ktorí sa celý život zameriavajú len na seba a svoje potreby, pretože boli rodičmi vychovávaní v duchu, že sú dokonalí, neomylní a najkrajší.
Vzťahovými predátormi sa môžu stať aj jedinci, ktorí boli v detstve naopak, neustále zosmiešňovaní, podceňovaní, ponižovaní a urážaní. Každý takýto extrém vo výchove môže determinovať budúce narcistické správanie.
A čo tá druhá strana? Aké osobnosti bývajú najčastejšie obeťami?
Pre odomknutie obsahu zadaj svoj e-mail
Registrácia a platba bude dokončená po zadaní e-mailu.
Staň sa členom Startitup PREMIUM
a získaj neobmedzený prístup.
Predplatné môžeš zrušiť kedykoľvek.
V článku sa po odomknutí dozvieš
- Ako odhaliť predátora?
- Prečo sa zo vzťahu s takým človekom ťažko odchádza?
- Trpia vzťahoví predátori psychickou poruchou?
- Aké taktiky na manipulovanie obete predátori používajú?
- Čo robí predátor, aby si obeť získal?
Po odomknutí tiež získaš
- Články bez reklám
- Neobmedzený prístup k viac ako 75 000 článkom
- Exkluzívne benefity