Krištáľové krídlo vybralo špičku osobností Slovenska. Poznáme laureátov roka 2021
- V priestoroch Slovenského národného divadla sa konal 25. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo
- Ocenenie sa každoročne udeľuje významným osobnostiam Slovenska, ktoré dosiahli mimoriadny úspech
- Jubilejný ročník sprevádzal bohatý program a atmosféru dotváral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
- V priestoroch Slovenského národného divadla sa konal 25. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo
- Ocenenie sa každoročne udeľuje významným osobnostiam Slovenska, ktoré dosiahli mimoriadny úspech
- Jubilejný ročník sprevádzal bohatý program a atmosféru dotváral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu
Dnes sa uskutočnil 25. ročník udeľovania cien Krištáľové krídlo pre významné osobnosti Slovenska. Galavečer sa konal v priestoroch Slovenského národného divadla, v Sále Opery a baletu. Diváci mohli udeľovanie cien sledovať prostredníctvom priameho prenosu na RTVS.
Ocenenie sa každoročne udeľuje osobnostiam na Slovensku, ktoré dosiahli mimoriadny úspech v rôznych odvetviach spoločenského, kultúrneho, hospodárskeho a verejného života.
25. ročník udeľovania cien
Počas dnešného večera sme sa dozvedeli mená ocenených laureátov Krištáľového krídla za rok 2021 v deviatich kategóriách. Okrem toho bola odovzdaná aj mimoriadna cena Štefanovi Svitkovi. Hlavnou myšlienkou udalosti je objavovanie a vyzdvihnutie jedinečných ľudí a ich profesionálnych výkonov, ktoré si zaslúžia obdiv a úctu. Krištáľové krídlo oceňuje výnimočných Slovákov už od roku 1997.
Krištáľové krídlo oceňuje významné osobnosti Slovenska v oblasti vedy, medicíny, kultúry, hospodárstva, filantropie či športu. Odborná porota v spolupráci so širokou verejnosťou priniesla do tohto ročníka vyše 140 nominácií. Do finálneho výberu sa napokon dostalo 26 ľudí.
V súčasnosti sa ocenenie udeľuje v kategóriách filantropia, hospodárstvo, publicistika a literatúra, divadlo a audiovizuálne umenie, výtvarné umenie, hudba, šport, medicína a veda, inovácie a startupy.
V kategórii filantropia si výhru prevzala Mgr. Adriana Havašová. Cenu prijíma s pokorou a záväzkom. „Nevnímam to iba ako ocenenie mojej práce, ale celého centra Nádej. Len ako dobre fungujúci tím môžeme poskytnúť komplexnú pomoc ľuďom, ktorí to potrebujú. Ďakujem celému tímu a som nesmierne šťastná, že môžem byť jeho súčasťou,“ hovorí pri prevzatí prvého ocenenia večera.
V kategórii hospodárstvo počas dnešného galavečera ocenili Ing. Milana a Ing. Tatianu Kovalančíkovcov. „Toto je naozaj veľmi krásny pocit. Chcem sa poďakovať svojmu manželovi a rodine, ktorá nás ťahá stále vpred a všetkým, ktorí nás obklopujú,“ povedala skromne pri preberaní Tatiana.
Laureátom v kategórii šport sa stal Erik Vlček. Keďže Vlček je momentálne na sústredení v Amerike, jeho cenu prevzal hokejista Richard Lintner. „Ďakujem v mene Erika všetkým nominovaným, Alene aj Rorymu. Myslím si, že boli skvelá nominovaná trojica,“ dodal.
V kategórii divadlo a audiovizuálne umenie cenu získala Mgr. Sláva Daubnerová, ArtD. Ocenenie jej moderátor oznámil telefonicky ešte pred zverejnením, pretože je odcestovaná v Nemecku. „Bola vyslovene dojatá a je jej veľmi ľúto, že tu dnes nemôže byť s nami,“ povedal moderátor.
Výtvarné umenie má taktiež svoju vlastnú kategóriu. Ocenenie získal Mgr. art. Patrik Illo. „Ďakujem a dúfam, že v týchto ťažkých dobách sklárstvo prežije a že sa mu bude dariť tak ako doteraz.“
Patrik Illo je medzinárodne uznávaný sklársky dizajnér a vedúci ateliéru Sklo na VŠMU v Bratislave. Jeho diela sa nachádzajú v mnohých galériách v Európe aj v USA.
V kategórii hudba mala porota na stole viac ako 20 nominácií. Ocenila ojedinelé umenie a návrat k slovenským koreňom. Laureátom Krištáľového krídla sa stal Peter Bič Project.
„Sme veľmi radi, že môžeme byť súčasťou tohto večera najmä v dobe, kedy nič nie je samozrejmosťou,“ povedala speváčka Viki Vargová. „Hudba je jediný jazyk sveta, ktorým nemožno povedať nič zlé,“ zacitovala.
Spoločne s Petrom poďakovali svojej kapele a zároveň vyjadrili podporu ľuďom na Ukrajine.
„Som veľmi vďačný našej kapele, fanúšikom, ktorí nás podporujú a stále stoja pri nás. Je však veľmi ťažké sa tešiť z tejto ceny, keď vieme, že ľudia neďaleko nás trpia. A preto si prajem mier. Situácia sa dotýka nás všetkých a verím, že to rýchlo skončí. Prajem si, aby aj sociálne siete ožili láskou, nie nadávkami. Sme jeden národ, jedno Slovensko, takže táto cena patrí všetkým,“ povedal zakladateľ kapely Peter.
V kategórii publicistika a literatúra nominácie reflektujú originálny prístup k písaniu, mimoriadnu húževnatosť a orientáciu v histórii. Ocenenie získal prof. PhDr. Stanislav Rakús, DrSc. Prišla ho prevziať jeho neter. „V mene Stanislava ďakujem porotcom za ocenenie jeho knihy a týmto mu srdečne gratulujem.“
Za inovácie a startupy zvíťazil Matej Ftáčnik, ktorý je pozoruhodnou osobnosťou Slovenska. Spoluzakladateľ a od roku 2021 aj CEO slovenskej softvérovej spoločnosti Vacuumlabs, pôsobiacej v oblasti fintechu, a EY Technologický podnikateľ roka 2019 na Slovensku.
„Chcem poďakovať hlavne kolegom aj rodine. Rád by som skončil prosbou pre Slovensko. Aby sa nám podarilo robiť viac inovatívnych vecí, musíme mať otvorenú myseľ a netreba sa toho báť.“
Matej už viac ako desať rokov so spoločnosťou Vacuumlabs poskytuje riešenia v oblasti fintechu pre startupy, scaleupy a nadnárodné korporácie od Tokia až po San Francisco.
Lekári a vedci si zaslúžia našu mimoriadnu pozornosť, nie len počas pandémie. Hoci tá práve poukázala na skutočnosť, ako ich spoločnosť nevyhnutne potrebuje. Cenu za medicínu a vedu si prevzal prof. MUDr. Peter Šimko, CSc. Porota vyberala odborníkov z oblastí chirurgie, všeobecného lekárstva a klinickej imunológie a pediatrie.
„Myslím si, že už samotná nominácia bola silným signálom toho, že prácu lekárov treba oceniť. Počas pandémie sa biela medicína posunula do úzadia. Tá je však zodpovedná za kvalitu nášho života. Chirurgia je špecificky charakteristická tímovou prácou. Knižná séria Princípy chirurgie má viac ako 100 spoluautorov, a preto by som chcel poďakovať celému tímu. Verím, že séria, ktorá má rozsah viac ako 6-tisíc strán, bude vzdelávať mnohých budúcich aj súčasných chirurgov,“ povedal pri prevzatí ocenenia profesor Šimko.
Pestrý program galavečera
Laureátov ocenili krídlom z krištáľu. Zakladateľka a producentka Krištáľového krídla Mária Vaškovičová hovorí, že ide o malý symbol, ktorý má zobrazovať vďaku a poklonu za nadpriemerné výkony, prelomové myšlienky a nápady, ktoré nás posúvajú vpred. Laureáti sa podľa jej slov každý deň snažia zlepšiť kvalitu jednotlivca i spoločnosti.
Počas galavečera vystúpili Adam Ďurica, Emma Drobná, Terézia Kružliaková, Adriana Kučerová, Rebeka Jenisová, Adam Pavlovčin, Michal Noga, Monika Bagárová a Radovan Tariška. O atmosféru sa postaral Symfonický orchester Slovenského rozhlasu, ktorý viedol dirigent Adrian Kokoš.
Jubilejným ročníkom sprevádzalo netradične až desať moderátorov. Diváci sa mohli tešiť na mená ako Ivo Gogál, Janette Štefánková, Michaela Čobejová, Adriana Kučerová, Marianna Ďurianová, Karin Haydu, Anna Žitná Lučaiová, Danka Barteková, Lucia Hurajová a Karin Majtánová.
Mimoriadna cena sa tento rok po rozhodnutí Veľkej poroty ušla Štefanovi Svitkovi. Táto cena sa udeľuje osobnostiam za celoživotné dielo, mimoriadny úspech v zahraniční alebo iný výrazný počin v hodnotenom roku.
Štefan Svitko v januári na Rely Dakar 2021 predviedol špičkové športové výkony, ale aj mimoriadny ľudský rozmer zápolenia a športového ducha. Počas pretekov zastavil, aby pomohol zranenému súperovi.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroj: TS/Krištáľové krídlo