Kristína Kövešová o sexuálnom zneužívaní: Jedna vec sú pedofili, tá druhá sexuálni predátori. Nie je to to isté
- Kristína Kövešová je investigatívna novinárka, ktorá sa venuje rôznym spoločenským problémom
- Vo svojich reportážach sa zaoberá sexuálnym obťažovaním, drogami, ale aj týraním zvierat
- Kristína Kövešová je investigatívna novinárka, ktorá sa venuje rôznym spoločenským problémom
- Vo svojich reportážach sa zaoberá sexuálnym obťažovaním, drogami, ale aj týraním zvierat
Hosťom rozhovoru v Diskusnom Klube so Šimonom bola investigatívna novinárka Kristína Kövešová, ktorá v rámci svojej práci chodí často do terénu. Kristína väčšinou konfrontuje ľudí, ktorí týrajú zvieratá, drogovo závislých, ale aj pedofilov a sexuálnych predátorov.
Ako v úvode rozhovoru povedala, práve sexuálne zneužívanie detí sa počas pandémie stalo rozšírenejším. Sexuálni predátori, ktorí sa maskujú za mladé dievčatá, zvyknú oslovovať deti prostredníctvom sociálnych sietí.
S deťmi sa spájajú aj cez videohry
„Sexuálne zneužívanie narastá preto, že deti sú doma. Voľakedy išli sexuálni predátori do lesa, chodili do knižníc, čakali deti v detských táboroch, teda museli nadviazať osobný kontakt,“ hovorí Kristína v rozhovore.
Dnes tu už máme internet, takže sexuálni predátori nemusia nadväzovať osobný kontakt. „Ako hovorí jeden šikovní policajt – keď dieťaťu dáte mobil, dáte mu zbraň,“ konštatuje novinárka.
Sexuálni predátori oslovujú deti prevažne cez sociálne siete. Ako Kristína vymenovala, patrí tam Pokec, ale aj Instagram či Facebook. Stáva sa však, že predátor sa s dieťaťom spojí aj cez rôzne videohry.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Aj napriek tomu, že momentálne je stretávanie sa obmedzené, sexuálne zneužívanie stále rastie. Veľa sa však deje aj cez internet „Snažia sa od detí dostať akékoľvek fotografie alebo ich dostať pred kameru,“ vysvetľuje Kristína. Ako pokračuje, sexuálni predátori sa potom deťom vyhrážajú, že ich fotografie alebo videá zverejnia.
Slováci ešte stále nevedia otvorene komunikovať
Ľudia by si mohli myslieť, že vďaka dokumentom podobným V sieti, alebo aj vďaka práci Kristíny, sa prípady zneužívania podchytávajú. Nie je to však úplne tak.
„Čísla nikdy nebudú ukazovať úplnú realitu. Aj napriek tomu, že deti začínajú viac komunikovať, rodičia sú aktívnejší, polícia to začína vyhľadávať, na Slovensku ešte nemáme takú osvetu,“ konštatuje Kristína.
Kristína je za to, aby sa viac komunikovalo. Tvrdí, že keď budeme komunikovať a šíriť osvetu, dokážeme sexuálnemu obťažovaniu zabrániť. Je teda dôležité deťom vysvetliť, že nie každý na internete je ich kamarát.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Pomoc vyhľadá minimum pedofilov
Pedofília je choroba, ktorá sa má liečiť. Ako však Kristína vysvetľuje, problém nastáva až v momente, keď svoje sexuálne predstavy začne pretavovať do praxe.
„Pokiaľ je to pedofil, ktorý to má iba vo svojich predstavách a vyhľadá liečbu, to je tá správna cesta,“ hovorí. Urobí to však veľmi málo pedofilov.
Ako Kristína vysvetľuje, okrem pedofilov tu sú tiež sexuálni predátori, ktorí majú rôzne úchylky. „Niekoho baví vyhľadávať panny, ďalší má problém zoznámiť sa s dospelou ženou, pretože sa cíti menejcenný,“ opisuje Kristína s tým, že takéto prípady sú časté.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Kristíne píšu deti samé
Kristína si v rámci vyšetrovania založila profily, ktorým chcela poukázať na to, čo sa deje. „Dovolím si povedať, že tri štvrtiny páchateľov sú dnes už za mrežami,“ hovorí.
Okrem pedofilov a sexuálnych predátorov však Kristína našla aj mnoho obetí. Vyšetrovaním páchateľa sa v jeho konverzáciách našlo mnoho ďalších dievčat, s ktorými komunikoval. Po zverejňovaní sa našli ďalšie dievčatá, ktoré sa stali obeťami sexuálneho predátorstva.
„Tým, že o tom komunikujeme, robíme veľkú osvetu. Do svojich reportáži sa snažím dávať aj odborníkov, ktorí vysvetľujú, že jedna vec sú pedofili, tá druhá sexuálni predátori,“ hovorí Kristína.
Novinárka mnoho prípadov nemedializuje, ako však prezrádza, každý deň jej píše mnoho detí, ktoré sa so sexuálnym zneužívaním stretávajú.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Slováci majú potenciál
Pandémia koronavírusu sa dotýka aj Kristíninej práce. „Každý z nás to cíti. Som vďačná za to, že môžem chodiť do práce, myslím si však, že to je veľmi ťažké obdobie,“ konštatuje.
Ako hovorí, ona sa snaží sústreďovať na pozitívne veci. „Uvedomujem si, aká dôležitá je láska v akejkoľvek podobe, ale tiež aj vedieť robiť si radosť, aby sme sa udržali v tej rovine nezbláznenia sa,“ hovorí o svojom postoji Kristína.
Kristína stretáva mnoho ľudí, ktorí páchajú zlo, no nehovorí o nich ako o zlých ľuďoch. „Tí zlí ľudia sa tiež môžu polepšiť. Aj ja mám zlé vlastnosti a spravila som zlé veci,“ konštatuje.
V Slovákoch vidí veľký potenciál. Aj napriek tomu, že žila v zahraničí, vždy sa jej po návrate potvrdilo, že na Slovensku je množstvo dobrých ľudí.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Zabíjanie psov je kultúrny prvok
Kristína sa venuje aj problematike týrania zvierat. Raz dokonca zaznamenali psie zabíjačky. „Oni to nerobia preto, že sú hladní. Toto je kultúrny prvok, ktorý istá skupina najnižšej rómskej populácie má,“ vysvetľuje.
Ako pokračuje, z častí psov vyrábajú mastičky, ktorým veria, že sú liečivé. Taktiež ich vyvážajú do celej Európy, takže to je pre nich biznis.
„Prídeš tam s ochranármi, snažíš sa tých psov odobrať a nikto s tým nič nerobí. Toto je veľmi demotivujúce,“ opisuje Kristína, no dodáva, že síce to je beh na dlhú trať, nechce sa vzdať.
Okrem týrania sa Kristína venuje množiarňam psov. Smutným faktom je, že Slovensko sa zdá byť najväčším vývozcom psov v Európe.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Podľa Kristíny je v každej dedine nelegálna množiareň. „Psy sú často v pivniciach, v katastrofálnych podmienkach. Často potom prídu priekupníci, ktorí psov vykúpia, dajú ich do zberní a predávajú za veľké peniaze,“ opisuje situáciu v súvislosti s nelegálnym množením psov.
Ako hovorí, najlepšie je zobrať si psa z útulku. Ak však človek chce psa s papiermi, môže si ho zobrať z chovnej stanice. Je však dôležité navštíviť ich ešte pred kúpou psa. „Slušný človek nemá problém pustiť ťa dnu, začipovať psa a podpísať zmluvu,“ vysvetľuje.
Týranie psov by sa malo začať poriadne trestať
Situácia so psami je podľa Kristíny veľmi zlá. „O čosi sa to zlepšilo s príchodom zákona. V zákone sme však nemali, že aj huckanie psa je trestné, takže sa to dalo v rámci psích zápasov obísť,“ vysvetľuje.
Problém však je v tom, že na Slovensku za týranie psa nie sú tresty. Do väzenia ide podľa Kristíny človek, ktorý má v registri iné trestné činy, prípadne je týranie zvieraťa opakované.
„Ľudia z veteriny ani nechcú do osady ísť, pretože sa boja,“ prezrádza Kristína. Problém vidí v štátnom aparáte, ktorý ešte stále nie je dotiahnutý.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
Ako hovorí, aj v zákone treba mnoho vecí vylepšovať, nakoľko tam nie sú zahrnuté napríklad množiarne. Zmena by mala prísť aj v súdnictve a trestoch, pretože mnoho páchateľov dostane iba podmienku.
„My máme státisíce zvierat, ktoré sú týrané. Veterina však nemá kapacitu ich odoberať,“ vysvetľuje Kristína a dodáva, že na Slovensku máme dve karanténne stanice.
Na pašovanie sa zabúda
Kristína robila niekoľko reportáži aj s pašerákmi. „Ja chodím dosť často na východ, všetci tam pašujú,“ hovorí. Počas korony to je síce náročnejšie, no tieto veci tam fungujú po generácie a je to spôsob, ktorým si ľudia zarábajú.
Pozrite si tento príspevok na Instagrame
„To sú veci, ktoré na Slovensku fungujú a zabúda sa na ne,“ tvrdí Kristína. Podľa nej sú však na východe aj horšie veci, ako pašovanie.
Novinárka si nemyslí, že to je spôsobené nízkou životnou úrovňou. Za nízkou životnou úrovňou skôr vidí množiarne psov, kde to je hlavne o peniazoch.
Mladá generácia je pre Slovensko spásou
V súvislosti s budúcnosťou si Kristína myslí, že mladá generácia je pre Slovensko veľkou spásou. „Mladí ľudia to chcú zmeniť, tiež tam nie sú tie zažité stereotypy z minulosti,“ hovorí.
To najdôležitejšie je podľa novinárky jednoducho konať dobro. „Od základnej veci, keď pôjdeš, tak sa na niekoho usmeješ, pustíš staršieho človeka, dáš vodu psovi,“ konštatuje.
Tiež je podľa nej podstatné nebyť ticho a tváriť sa, že je všetko v poriadku, keď nie je. „Nebudem ticho, keď niekoho bijú, keď sa predávajú drogy, nebude automatické, že keď sa dostanem do nejakej funkcie, budem rozmýšľať hneď nad peniazmi,“ hovorí Kristína a dodáva, že je dôležité zmeniť myslenie, ktoré mnoho ľudí ešte stále má.
Zdroj: YouTube