Kritická situácia na obežnej dráhe: Objekty dosahujúce vyššiu rýchlosť ako vystrelená guľka predstavujú obrovské nebezpečenstvo

  • Situácia na našej obežnej dráhe je kritická
  • Vedci varujú pred zrážkou vesmírneho odpadu
  • Ten môže urobiť obežnú dráhu Zeme nepoužiteľnou
Obežná dráha zeme, vesmír
Ilustračné foto Freepik/wirestock, Unsplash/Gary Scott
  • Situácia na našej obežnej dráhe je kritická
  • Vedci varujú pred zrážkou vesmírneho odpadu
  • Ten môže urobiť obežnú dráhu Zeme nepoužiteľnou

Vesmír, nekonečné a fascinujúce prostredie, ktoré je pre nás ešte stále záhadným miestom, sa čoraz viac stáva nebezpečnou arénou. Dôvodom je práve veľké množstvo vesmírneho odpadu, ktorý obieha našu planétu a predstavuje rastúce riziko nielen pre satelity a astronautov, ale aj pre budúcnosť vesmírnych misií.

Množstvo, ktorý tvorí tento odpad, predstavuje desiatky tisíc identifikovateľných kusov vesmírneho odpadu a potenciálne milióny ďalších, ktoré nie je možné vidieť ani sledovať. „Počet objektov vo vesmíre, ktoré sme vypustili za posledné štyri roky, sa exponenciálne zvýšil,“ povedal Dr. Vishnu Reddy, profesor planetárnych vied na Arizonskej univerzite v Tucsone. „Takže smerujeme k situácii, ktorej sa vždy obávame.“

Nakoniec by toto šírenie mohlo spôsobiť, že obežná dráha Zeme bude príliš zanesená pre satelity, ktoré by mohli obiehať, alebo pre vesmírne misie, ktoré by mohli štartovať. Tento problém, známy ako Kesslerov syndróm, môže spôsobiť katastrofálne kolízie, ktoré by tak spravili nízku obežnú dráhu Zeme nepoužiteľnou.

Kesslerov syndróm 

Ako informuje Encyklopedia Britannica, Kesslerov syndróm, známy aj ako Kesslerov efekt, kolízna kaskáda alebo ablačná kaskáda, je scenár, ktorý navrhli vedci NASA v roku 1978. Opisuje situáciu, v ktorej sa hustota objektov na nízkej obežnej dráhe Zeme v dôsledku znečistenia vesmíru stane takou vysokou, že kolízie medzi týmito objektmi sa kaskádovito zväčšujú, čím sa časom exponenciálne zvyšuje množstvo vesmírneho odpadu.

Toto šírenie odpadu predstavuje významné riziko pre satelity, vesmírne misie a Medzinárodnú vesmírnu stanicu, pričom môže spôsobiť, že niektoré orbitálne oblasti sa stanú nepoužiteľnými a ohrozia udržateľnosť vesmírnych aktivít pre mnoho generácií.  

Narastajúca hrozba

Ako píše spravodajstvo The Economic Times, podľa odborníkov, ako je fyzik Thomas Berger, sa už teraz na našej obežnej dráhe nachádza množstvo rôznych vecí. „Hovoríme o mŕtvych satelitoch, telách rakiet, plášťoch, kľúčoch, dokonca aj rukaviciach a podobných veciach, ktoré zostali na obežnej dráhe,“ tvrdí. 

„Tieto objekty, ktoré dosahujú rýchlosť vyššiu ako guľka, predstavujú obrovské nebezpečenstvo,“ uviedol Berger na stretnutí Americkej geofyzikálnej únie. Každý deň sa vydáva približne 1000 varovaní pred možnými kolíziami, čo z vesmírneho monitoringu robí mimoriadne náročnú úlohu.

Aj keď väčšina z týchto varovaní nekončí zrážkami, keď sa tak stane, dôsledky sú katastrofálne. „Zrážky vyprodukujú vysokorýchlostné trosky, ktoré môžu vyvolať reťazovú reakciu ďalších kolízií,“ vysvetľuje Berger. Tento scenár by mohol spôsobiť, že vesmír sa stane tak preplneným, že nové rakety už nebudú schopné bezpečne vzlietnuť.

Historické zrážky 

Minulosť ukazuje, že tento problém nie je len teoretický. V roku 2009 sa americký a ruský satelit zrazili, čo vytvorilo takmer 2000 detegovateľných kusov odpadu.

Podobný incident v roku 2021 medzi čínskym satelitom a ruskými raketovými zvyškami spôsobil ďalšie desiatky trosiek. Tieto nebezpečné fragmenty stále obiehajú okolo Zeme a ohrozujú satelity, astronautov a Medzinárodnú vesmírnu stanicu (ISS), informuje CNN.

ISS však čelí týmto hrozbám pravidelne. V novembri muselo sedem astronautov na palube konať, keď sa trosky priblížili k stanici. „Náraz mohol spôsobiť odtlakovanie a prinútiť astronautov evakuovať sa,“ uvádza NASA. Aby sa tomu zabránilo, ruská kozmická loď zapálila svoje motory a upravila trajektóriu svojej stanice.

Varovania a manévre

Ako ďalej informuje The Economic Times, vesmírne agentúry a spoločnosti, ako napr. Kayhan Space, pracujú na monitorovaní a prevencii kolízií. Táto spoločnosť denne sleduje tisíce varovaní a pomáha satelitným operátorom prioritizovať nebezpečenstvá. „Je čoraz ťažšie určiť, ktoré varovania sú skutočne kritické,“ hovorí Araz Feyzi, spoluzakladateľ Kayhan Space.

Satelitní operátori sa snažia odpovedať na tieto výstrahy manévrami, aby sa vyhli kolíziám. SpaceX napríklad uviedol, že jeho satelity vykonali takmer 50 000 vyhýbajúcich sa manévrov len za prvú polovicu minulého roka. Avšak nie všetky satelity sú manévrovateľné.

V marci NASA sledovala, ako sa ruská vesmírna loď priblížila k ich starému satelitu TIMED. Tieto dva objekty sa minuli len o 17 metrov. „Mohlo to byť hyperrýchlostné zrážanie s tisíckami nových trosiek,“ dodáva Berger.

Riešením je zákon ORBITS 

Daniel Baker, riaditeľ Laboratória atmosférickej a vesmírnej fyziky na univerzite UC Boulder, vyzýva americký Kongres, aby schválil zákon ORBITS. Tento zákon by podporil technológie na odstraňovanie odpadu a zlepšil riadenie vesmírneho odpadu.

„Sme svedkami tragédie komonských zdrojov na nízkej obežnej dráhe priamo pred našimi očami,“ hovorí Baker. „Ak nezasiahneme, riskujeme, že stratíme celú časť nášho vesmírneho prostredia.“

Kľúčovou súčasťou riešenia je aj medzinárodná spolupráca. Odborníci zdôrazňujú potrebu záväzných globálnych predpisov na minimalizáciu rizík spojených s vesmírnym odpadom.

Budúcnosť vesmíru

Problém vesmírneho odpadu narastá, no zároveň predstavuje výzvu pre nové inovácie. Technológie na odstraňovanie odpadu, zlepšenie monitoringu a zavedenie efektívnych pravidiel môžu pomôcť zabezpečiť, že vesmír zostane využiteľný pre ďalšie generácie.

Ako uviedol Berger, „ak dokážeme riešiť túto výzvu, môžeme otvoriť nové možnosti na vesmírny výskum a rozvoj.“ Tým, že sa postavíme tejto výzve, môžeme nielen ochrániť našu planétu, ale aj pripraviť pôdu pre budúcnosť, kde vesmír bude miestom nekonečných možností a inovácií.

Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko

Zdroje: The Economic Times, Encyklopedia Britannica , CNN

Najnovšie videá

Trendové videá