Kritický novinársky portál Open Media v Rusku končí: „Čím viac kritiky, tým kratšia je životnosť projektu,“ píšu novinári
- Projekt Open Medi je na žiadosť generálneho prokurátora zablokovaná. Dnes portál oznámil, že definitívne končí
- V oficiálnom vyhlásení uviedli, že končia preto, lebo úrady nestoja o kritické média
- Projekt Open Medi je na žiadosť generálneho prokurátora zablokovaná. Dnes portál oznámil, že definitívne končí
- V oficiálnom vyhlásení uviedli, že končia preto, lebo úrady nestoja o kritické média
Novinársky internetový projekt Otvorené médiá (Open Media), ktorého webová stránka je na žiadosť ruskej generálnej prokuratúry od stredy zablokovaná, oznámil, že ukončuje svoju činnosť. Vo štvrtok o tom informovala agentúra Interfax.
Redakcia vo svojom vyhlásení zverejnenom na sociálnej sieti Telegram napísala, že „úrady, bohužiaľ, nepotrebujú mediálne projekty s kritickým pohľadom na to, čo sa deje v krajine: čím viac kritiky, tým kratšia je životnosť projektu. Ale aspoň sme sa o to pokúsili“. Zároveň ubezpečila, že „nikdy nepracovala s nežiaducimi organizáciami“.
Zablokovali ich bez bližšieho vysvetlenia
Projekt Otvorené médiá bol spustený 1. septembra 2017. Bývalý ropný magnát Michail Chodorkovskij, žijúci v exile, mu prostredníctvom svojej spoločnosti Open press poskytol päťročný grant. Redakcia uviedla, že sa tým nikdy netajila, a dodala, že novinári zúčastnení na tomto projekte nemali žiadne zmluvy ani neregistrované vzťahy s inými Chodorkovského spoločnosťami.
Ruské úrady zablokovali v stredu večer dva internetové spravodajské portály kritické voči Kremľu, ktoré založil Chodorkovskij. Okrem Otvorených médií ide aj o spravodajský web MBCh. Ich webové stránky sú podľa agentúry AP neprístupné pre väčšinu používateľov v Rusku.
Oba portály uviedli, že od ruských úradov nedostali nijaké vysvetlenie, prečo ich zablokovali. Projekt Otvorené médiá prostredníctvom služby Telegram informoval, že v stredu dostal od úradov niekoľko žiadostí, aby zo svojej stránky odstránil obsah, ktorý je v rozpore so zákonom. O aký konkrétny obsah malo ísť, však úrady nekonkretizovali.
Kremeľ sa investigatívnych novinárov očividne bojí
V Rusku boli v posledných mesiacoch postavené mimo zákona viaceré investigatívne mediálne organizácie a ďalší novinári a neštátne subjekty boli vyhlásené za „zahraničných agentov“ .
Tento výraz má negatívnu konotáciu ešte zo sovietskych čias. Subjekty, ktoré sú zaradené na zoznam zahraničných agentov, sú predmetom mimoriadnej vládnej kontroly a sú povinné sa takto označovať.
K rozsiahlym zásahom proti opozičným aktivistom a médiám, ktoré tamojšie úrady označujú za nepriateľské a podporované zo zahraničia, dochádza pred septembrovými parlamentnými voľbami, poznamenala agentúra Reuters.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroj: TASR