Kríza masívnych rozmerov začala. Zničili sme ekosystém, bije na poplach OSN
- Najmenej dve miliardy ľudí pijú vodu, ktorá obsahuje fekálie
- Guterres povedal, že sme zničili ekosystém
- Najmenej dve miliardy ľudí pijú vodu, ktorá obsahuje fekálie
- Guterres povedal, že sme zničili ekosystém
Voda je v ohrození – životodarná tekutina ľudstva je ohrozená na celej planéte. V stredu (22. 3.) na to upozornil generálny tajomník Organizácie Spojených národov António Guterres, na otvorení Konferencie OSN. TASR prevzala správu z agentúry AFP.
„Narušili sme cyklus vody, zničili sme ekosystémy a kontaminovali podzemnú vodu,“ vyhlásil Guterres a dodal, že ľudstvo „míňa svoju životodarnú tekutinu prostredníctvom upírskej neudržateľnej spotreby a vyparovaním prostredníctvom globálneho otepľovania“.
OSN len niekoľko hodín pred začiatkom Konferencie o vode upozornila, že zásoby vody sú vo svete v dôsledku nadmernej spotreby, znečistenia a klimatickej zmeny čoraz viac ohrozené.
Vedúci autor správy OSN Richard Connor uviedol, že „ak sa nič neurobí, bude to scenár ako obvykle – bude to naďalej 40 až 50 percent svetovej populácie, ktorá nemá prístup k sanitácii, a približne 20 až 25 percent svetovej populácie nebude mať prístup k bezpečnej (pitnej) vode“.
OSN tiež upozornila, že najväčší problém s vodou majú práve obyvatelia chudobnejších krajín. Connor vyhlásil, že „kto je bohatý, vodu si zabezpečí, nezáleží na tom, kde“.
Fekálie vo vode
„Najmenej dve miliardy ľudí pijú vodu, ktorá obsahuje fekálie, čo zvyšuje riziko vzniku ochorení, ako napríklad cholera, brušný týfus, dyzentéria a obrna,“ píše sa v správe.
Konferencia OSN o vode sa začala v stredu v New Yorku. Spoluorganizujú ju Holandsko a Tadžikistan a zhromaždí sa na nej zhruba 6 500 účastníkov vrátane stovky ministrov a desiatok lídrov krajín. Posledná konferencia o vode na vysokej úrovni sa konala v roku 1977 v Argentíne, no svetoví lídri sa nezhodli na žiadnej celosvetovej dohode ani zriadení špecializovaného úradu OSN.
Na tohtoročnú konferenciu pozvali vládnych predstaviteľov i zástupcov súkromnej sféry, aby predložili návrhy pre tzv. akčný program pre vodu, ktorý by tento trend zvrátil a pomohol splniť rozvojový cieľ stanovený v roku 2015, a to zabezpečiť „prístup k vode a sanitácii pre všetkých do roku 2030“.
Slovensko pomôže lepšej ochrane vody
Ministerstvo životného prostredia SR a organizácie v jeho zriaďovateľskej pôsobnosti pripravili aktivity, ktoré pomôžu lepšej ochrane vody. Slovenský vodohospodársky podnik, š. p. organizuje oslavy Svetového dňa vody vyslobodením riek a vodných nádrží od naplaveného odpadu. Séria podujatí potrvá od 22. do 25. marca 2023.
Národná rada vo februári 2023 prijala novelu zákona o vodách, ktorá znamená zásadnú zmenu ochrany, revitalizáciu riek. Vďaka nej sa bude dôraznejšie chrániť a obnovovať prirodzené fungovanie riečnych tokov. Novela pomáha riešiť aj hydrologické extrémy v podobe sucha alebo povodní, ktoré sú čoraz frekventovanejšie kvôli klimatickým zmenám.
Zmeny obsiahnuté v novele teda prispejú k znižovaniu výskytu sucha alebo povodní, obnove a rozvoju biodiverzity, zvýšeniu vodozádržnej kapacity krajiny, podpore samočistiacej schopnosti tokov či adaptácii krajiny na očakávané nepriaznivé dôsledky zmeny klímy.
S revitalizáciami slovenských riek počíta aj Plán obnovy a odolnosti SR. V ňom je na účel revitalizácie vodných tokov vyčlenených 62,4 milióna eur. Prirodzenú podobu by tak malo opätovne získať 97 kilometrov vodných tokov v čiastkových povodiach riek Bodrog, Dunaj, Morava a Váh. Revitalizácie majú byť ukončené do roku 2026.
Celkovo 48 kilometrov vodných tokov musí byť revitalizovaných do júna roku 2024. (Aktuálne je pripravovaný projekt revitalizácie 1. časti vodného toku Morava, na ktorom má byť revitalizovaných prvých 17 kilometrov od sútoku Dyje s Moravou po Veľké Leváre v jej medzihrádzovom priestore. Výskumný ústav vodného hospodárstva vypracoval štúdiu, na základe ktorej sa revitalizácia uskutoční. Revitalizácia musí byť hotová do júna 2024.).
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR