Kríza v polícii pokračuje: Výpoveď už dalo viac ako 1 000 policajtov, Šutajovi Eštokovi odovzdali petíciu
- Policajti chcú lepšie podmienky
- Iniciátor petície hovorí o poddimenzovaní
- Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že situáciu s políciou komunikuje
- Policajti chcú lepšie podmienky
- Iniciátor petície hovorí o poddimenzovaní
- Matúš Šutaj Eštok tvrdí, že situáciu s políciou komunikuje
Napätie v radoch slovenskej polície sa stupňuje. Približne 800 príslušníkov policajného zboru podpísalo petíciu, ktorú v utorok odovzdali ministrovi vnútra Matúšovi Šutajovi Eštokovi (Hlas-SD). Dokument obsahuje požiadavky na zlepšenie finančného ohodnotenia a pracovných podmienok policajtov. Informuje o tom TASR.
Vyzývajú ministra
Štefan Birmon, iniciátor petície, upozornil na alarmujúcu situáciu v policajnom zbore. Podľa jeho slov približne 1 100 policajtov podalo výpoveď, pričom za nich nie sú adekvátne náhrady. Birmon považuje jednorazový príspevok 5 000 eur a mesačný príspevok 100 eur na bývanie za nedostatočné riešenie problému.
„Ono ani nie je veľmi problém v tom, koľko dalo výpovede, ale to, že neprišli za nich ďalší kolegovia, a toto trvá kontinuálne už niekoľko rokov,“ vysvetlil Birmon. Dodal, že najväčšie ťažkosti sa vyskytujú na základných útvaroch, kde policajti prichádzajú do priameho kontaktu s verejnosťou.
Minister vnútra Šutaj Eštok reagoval na situáciu s uistením, že s policajtmi o ich požiadavkách aktívne komunikuje. Plánuje zaradiť zvyšovanie platov medzi priority rezortu a vyjadril presvedčenie, že polícii nehrozí kolaps. Na podporu svojho tvrdenia uviedol štatistiky, podľa ktorých je súčasný odchod policajtov nižší v porovnaní s obdobím 2020 až 2023.
Šutaj Eštok tiež pripomenul, že od 1. septembra bol policajtom zvýšený príspevok na bývanie o 100 eur. Napriek tomu sa zdá, že táto iniciatíva neuspokojila požiadavky policajtov, ktorí naďalej trvajú na komplexnejšom riešení ich finančnej situácie a pracovných podmienok.
List policajtom
Minulý mesiac sme ti priniesli správu o tom, že policajný prezident Ľubomír Solák chce zabrániť odchodom do civilu aj prostredníctvom listu. Zverejnil ho na sociálnej sieti advokát čurillovcov Peter Kubina. Solák v ňom príslušníkov zboru vyzýva, aby z polície neodchádzali. Policajný prezident sa snaží vyvrátiť správy o zmene podmienok odchodu do civilu, výsluhových dôchodkov či vyhlásení mimoriadneho stavu.
V úvode listu píše, že k nim prechováva úctu a rešpekt a dodáva, že si cení „úsilie a obrovské nasadenie, ktoré vidí každý deň“. Hlavnou myšlienkou jeho listu je, že chce vyvrátiť hoaxy, ktoré v poslednej dobe zachytil. Hovorí o tom, že sa má predĺžiť lehota na uvoľnenie zo služobného pomeru z dvoch kalendárnych mesiacov na šesť mesiacov a taktiež znížiť výška odchodného.
„Rovnako sa šíria nepravdivé zvesti v súvislosti s výsluhovým dôchodkom a jeho vyplácaním až do veku 55 rokov, a to len do výšky 1 100 eur,“ píše ďalej. Dodáva, že sa k nemu dostali informácie, že by mal dokonca vyhlásený núdzový stav, keď nebude možné žiadať o uvoľnenie zo služobného pomeru.
Tvrdí, že medializované informácie nie sú pravdivé. „Uisťujem vás, že sa nemenia ani sa meniť nebudú! Zároveň rešpektujem rozhodnutie tých, ktorí sa aj napriek tomu rozhodnú pustiť naše rady. Verím však, že sa rozhodujete slobodne, nie na základe nepravdivých informácií,“ doplnil Solák.
V liste ďalej chváli políciu a dúfa, že príslušníci sú pripravení čeliť rôznym situáciám. Od svojho nástupu sa podľa vlastných slov snaží inštitúciu zlepšovať a spoločne s kolegami tvoria stabilný tím, ktorý sa snaží každý deň starať o bezpečnosť občanov a poriadok v krajine.
Podľa vlastných slov sa podľa nástupu usiluje políciu zlepšovať. „Pevne verím, že spolu prekonáme akékoľvek prekážky a budeme pokračovať v našom dôležitom poslaní,“ dodal policajný prezident.
Zdroje: TASR, Archív Startitup, Facebook/Peter Kubina