Kríza v SHMÚ: Minister Taraba nariaďuje audit, zamestnanci bijú na poplach a Demokrati volajú po odvolaní vedenia

  • Taraba nariadil audit v SHMÚ, tvrdí, že ide o neefektívne hospodárenie
  • Zamestnanci varujú pred kolapsom, Demokrati žiadajú odvolanie riaditeľky
T. Taraba, SHMÚ
Zdroj: TASR/Jaroslav Novák TASR/Martin Baumann
  • Taraba nariadil audit v SHMÚ, tvrdí, že ide o neefektívne hospodárenie
  • Zamestnanci varujú pred kolapsom, Demokrati žiadajú odvolanie riaditeľky

Slovenský hydrometeorologický ústav (SHMÚ), jeden z najdôležitejších pilierov kritickej infraštruktúry Slovenskej republiky, čelí bezprecedentnej kríze. Spor medzi vedením inštitúcie, zamestnancami a ministerstvom životného prostredia sa vyostruje – v hre je dôvera verejnosti, odborná stabilita aj schopnosť štátu reagovať na krízové situácie.

Kým minister životného prostredia Tomáš Taraba upozorňuje na možné vážne pochybenia a oznamuje ekonomický a personálny audit ústavu, samotní zamestnanci bijú na poplach pre zhoršujúce sa podmienky, ktoré podľa nich ohrozujú chod inštitúcie. Politická strana Demokrati situáciu označuje za manažérske zlyhanie ministra a žiada okamžité odvolanie vedenia SHMÚ.

Audit nariadený ministrom: Podozrenia z neúmerného plytvania

Podpredseda vlády a minister životného prostredia SR Tomáš Taraba nariadil v SHMÚ komplexný personálny a ekonomický audit. Ako dôvod uvádza podozrenia z neštandardného hospodárenia. „Podľa dostupných informácií má SHMÚ aktívnych až 1 500 dohôd, čo je mimoriadne vysoké číslo pri organizácii, ktorá má menej ako 500 zamestnancov. To vyvoláva vážne otázky a podozrenia,“ uviedol Taraba pre Startitup.

Cieľom ministra je podľa jeho slov zastavenie možného neefektívneho nakladania s verejnými prostriedkami a urobiť z ústavu „špičkovú a renomovanú inštitúciu postavenú na transparentnom financovaní“. Poukázal pritom na svoj predchádzajúci zásah v Slovenskom vodohospodárskom podniku, kde sa podľa neho podarilo stabilizovať financovanie po tom, čo za jeho predchodcov podnik nahromadil stratu takmer 300 miliónov eur.

Zároveň odmietol obvinenia z údajného šikanovania zamestnancov zo strany vedenia ústavu. „Ak sa niekto cíti byť obeťou šikany, má možnosť obrátiť sa na inštitúcie tohto štátu. V opačnom prípade existuje dôvodné podozrenie, že ide len o odklon pozornosti od vážnych pochybení, ku ktorým malo dochádzať v SHMÚ dlhodobo,“ dodal Taraba.

Alarmujúce varovanie zamestnancov: Atmosféra strachu, prepúšťania a ignorovaný dialóg

Proti vedeniu SHMÚ sa postavila skupina viac ako 150 odborných zamestnancov, ktorí adresovali otvorený list vedeniu inštitúcie, Ministerstvu životného prostredia SR, ako aj Úradu vlády SR a verejnosti. V ňom upozorňujú na vážne systémové problémy: zhoršujúce sa pracovné podmienky, atmosféru strachu a zastrašovania, a absenciu konštruktívneho dialógu.

Podľa listu dochádza k prepúšťaniu skúsených odborníkov, neobsadzujú sa kľúčové pozície, rušia sa pracovné benefity, a medzinárodné projekty sú ohrozené kvôli finančnej neistote. „Zamestnanci nevidia žiadnu víziu rozvoja, chýba dlhodobá prevádzková aj vedecká koncepcia. To ohrozuje efektivitu a konkurencieschopnosť SHMÚ voči podobným inštitúciám v Európe,“ píše sa v liste.

Zamestnanci tiež poukazujú na fakt, že SHMÚ je súčasťou kritickej infraštruktúry štátu – jeho znefunkčnenie by mohlo vážne ohroziť ochranu obyvateľstva, štátnu bezpečnosť, leteckú dopravu, manažment povodňového rizika či plnenie medzinárodných záväzkov Slovenska. V závere listu vyzývajú na okamžité zastavenie personálnej a odbornej deštrukcie ústavu, dofinancovanie rozpočtu a rešpektovanie etického kódexu vedením SHMÚ.

Demokrati žiadajú hlavy: „Ide o manažérske zlyhanie ministra Tarabu“

Do situácie sa ostro zapojila aj politická strana Demokrati. Tá považuje aktuálnu krízu za dôsledok manažérskeho a politického zlyhania ministra Tarabu a jeho nominantov. Vo svojej tlačovej správe vyzýva na okamžité odvolanie poverenej generálnej riaditeľky SHMÚ Ivany Herkel a zvolanie mimoriadneho rokovania parlamentného výboru pre pôdohospodárstvo a životné prostredie.

„Minister Taraba namiesto riešenia situácie ignoroval varovné signály. Výsledkom je otvorený list 150 zamestnancov, ktorý upozorňuje na kolaps SHMÚ. Táto inštitúcia je kľúčová pre bezpečnosť štátu – jej rozvrat je najväčším manažérskym zlyhaním rezortu za ostatné dekády,“ vyhlásil environmentálny expert Demokratov Michal Kiča v tlačovej správe.

Zároveň kritizuje, že vedenie SHMÚ nereagovalo na interné výzvy zamestnancov. „Ignorovanie týchto upozornení je neakceptovateľné. Vyzývame ministra, aby konal – a nie len vyhlasoval audit, ale najmä zabezpečil kvalifikované a rešpektované vedenie SHMÚ,“ dodal Kiča.

SHMÚ ako lakmusový papierik fungovania štátu

Situácia v SHMÚ je dnes viac než len vnútorným problémom jednej štátnej inštitúcie. Ide o test, do akej miery dokáže slovenský štát garantovať odbornosť, stabilitu a efektivitu v kľúčových sektoroch verejnej správy. Zatiaľ čo minister Taraba avizuje audit a očistu organizácie, zamestnanci varujú pred jej kolapsom a opozícia obviňuje vedenie z neschopnosti.

Ak SHMÚ stratí dôveru, odborné kapacity a medzinárodné väzby, dôsledky môžu byť oveľa širšie než len v oblasti predpovede počasia. Ako sa táto kríza vyrieši, ukáže nielen schopnosti politických lídrov, ale aj ochotu rešpektovať vedu, odbornosť a dialóg v správe vecí verejných.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroje: Petície, TS Demokrati, TS Ministerstvo životného prostredia

Najnovšie videá

Trendové videá