„Kruhové“ toalety za vyše 100-tisíc eur a vyrástli hneď vedľa Slovenska, majú oživiť verejný priestor
- Praha má nové verejné záchody
- Architektonické štúdio Ateliér.. sa rozhodlo vyhrať sa s objektom a navrhnúť ho tak, aby presne zapadlo do prostredia
- Toalety sú umiestnené do kruhov a majú zaujímavý organický pôdorys
- Praha má nové verejné záchody
- Architektonické štúdio Ateliér.. sa rozhodlo vyhrať sa s objektom a navrhnúť ho tak, aby presne zapadlo do prostredia
- Toalety sú umiestnené do kruhov a majú zaujímavý organický pôdorys
Verejné záchody môžu byť pre niekoho vyslovene tabu, iní ich prežijú, ostatní v pohode zvládnu aj zablatené toitoiky. Na okraji Prahy prednedávnom vznikli toalety, ktoré by si určite privítal aj ty u nás. Výzvou sa pre architektonické štúdio Ateliér.. stalo prostredie a funkčnosť objektu.
Výsledný projekt je oblých tvarov, zvonku drevený, zvnútra betón. Polkruhové steny ešte viac akcentujú ich obklad – drevené obloženie zo zvislých lát.
Priestor disponuje spoločnou predsieňou s umývadlami a prebalovacím pultom. Toalety sú umiestnené v jednotlivých kruhoch, ktoré tvoria organický pôdorys objektu.
Zasadenie objektu je dôkazom, že sa dá vyhrať aj na prvý pohľad s nezaujímavým projektom pre verejný priestor.
Autorom návrhu toaliet je architekt Kryštof Štulc spolu s Janom Chalupom a Markétou Holou. Ambicióznym projektom v pražskej časti Uhříněvsi autori rušia predsudky verejných priestorov a vytvárajú funkčný objekt s kvalitným spracovaním.
Nové a iné je vždy kontroverzné
Obyvatelia domov na Novom námestí, kde verejné toalety stoja, podali v septembri 2017 najskôr odvolanie proti rozhodnutiu stavby a neskôr aj žalobu.
Stavba sa viacerým obyvateľom nepáčila, navyše bola kontroverzná výška ceny, ktorú malo mesto zaplatiť. Cena za stavbu dosahuje takmer 3 milióny českých korún, čo predstavuje vyše 112-tisíc eur.
Nové verejné toalety sú umiestnené síce blízko radnice, kde sa konajú spoločenské akcie, zároveň je však ich umiestnenie podľa viacerých nadbytočné. Niekoľko verejných WC sa nachádza buď v priamej blízkosti, alebo v spomínanej štvrti.
„Navrhli sme objekt, ktorý je nezávislý, aby dobre zapadol do prostredia, ale zároveň aby z neho nebola samoúčelná dizajnérska exhibícia, ktorá by neslúžila ničomu inému, len na seba strhnúť pozornosť,“ hájil sa architekt Kryštof Štulc.
Futuristický pôdorys
Do kruhov sú umiestnené dámske, pánske a toalety pre invalidov, spoločne sa stretávajú v predsieni, kde sú umývadlá a prebalovací pult. V priestore sa autori snažili výrazne eliminovať dvere, ktoré sú vo verejných priestoroch nehygienické a zaberali by viac miesta.
Preto sú jednotlivé časti oddelené prirodzeným labyrintom. Invalidi majú oddelené WC a vstupujú zvonku.
Minimalizmom proti vandalom
V interiéri dominuje modrá liata podlaha s hrubým šalovaným betónom na stenách. Oproti vonkajšej drevenej fasáde pôsobí celok značne chladnejším dojmom.
Prispeli k tomu aj minimalistiské zariadenia a predmety z nerezu tak, aby čo najmenej lákali vandalov.
Čítajte viac z kategórie: Architektúra
Zdroj: Ateliér..