Krutá pravda o situácii na Ukrajine: Experti varujú pred katastrofálnym scenárom
- Ukrajina zápasí nielen s vysokými stratami, ale aj s klesajúcou morálkou
- Experti vinia západných politikov, ktorí robia rozhodnutia „z hotelov“ namiesto frontu
- Ukrajina zápasí nielen s vysokými stratami, ale aj s klesajúcou morálkou
- Experti vinia západných politikov, ktorí robia rozhodnutia „z hotelov“ namiesto frontu
Vojna na Ukrajine, ktorá trvá vyše dva pol roka, si vyberá daň na životoch našich susedov aj na morálke národa. Experti sa zhodujú, že konflikt môže trvať celé roky. Nedávny krok Ruska všetko zhoršil a západná pomoc je nedostatočná.
Otvorenosť analytikov odštartoval komentár pre Washington Post od spisovateľa Davida Ignatiusa. Autor niekoľkých kníh v ňom opísal, čo videl v ukrajinských rehabilitačných centrách.
„Strašná cena pokračujúceho ruského útoku na Ukrajinu je vnútorne jasná vo vojenskom rehabilitačnom centre na okraji tohto mesta. Vojaci tam opisujú, ako sa ich telá rozbili na frontoch. A sú to tí šťastní, ktorí prežili,“ približuje príbehy vojakov, ktorí prišli o ruky alebo nohy, neraz oboje.
Spisovateľ si všíma, že vojna si vyberá daň nielen na mužoch a ženách, ktorí ju zažívajú v prvých líniách, ale aj na verejnosti. Čoraz viac ľudí je unavených a mentalita Ukrajincov sa zmenila z cieľu ukázať, že Rusi Ukrajinu nikdy nedobyjú, na cieľ zabiť čo najviac Rusov.
Ignatius je presvedčený, že súčasná administratíva Joea Bidena by mala podstúpiť riziko a Ukrajincom uvoľniť ruky. Hovorí tiež, že by im mala umožniť používať taktické balistické rakety ATACMS na ciele v Rusku. Ako sme už v minulosti informovali, uvoľnenie tejto kapacity je nepravdepodobné, a to vzhľadom na možnú eskaláciu či fakt, že Pentagón tvrdí, že striel nemá dostatok.
„Dôležité je, ako táto vojna skončí. Ak Putin zvíťazí, poškodí to záujmy Ameriky a Európy na desaťročia,“ konštatuje autor komentáru.
Súčasná trajektória je pre Kyjev neudržateľná, tvrdí expert
Za pravdu mu dáva aj bývalý ukrajinský minister hospodárstva Tymofij Mylovanov, ktorý tvrdí, že stratégia súčasnej americkej administratívy aj iných západných spojencov spôsobuje veľké rany na ukrajinskom národe.
„,Podpora Ukrajiny tak dlho, ako to bude potrebné‘, sa nezhoduje s realitou. Dodal by som: pre západných tvorcov rozhodnutí by bolo prospešné navštíviť predné línie namiesto toho, aby ponúkali politickú múdrosť a slová podpory z luxusných hotelov v centre Kyjeva,“ uviedol na sociálnej sieti Mylovanov.
Exminister uvádza, že politikov vo Washingtone aktuálne zaujímajú len blížiace sa voľby. V novembri si Američania vyberú prezidenta a reprezentantov v Kongrese.
Za pravdu mu dáva aj expert na ruskú armádu Michael Kofman, ktorý tiež kritizuje, že západní predstavitelia nenavštevujú frontové línie.
Jeho kolega Rob Lee, ktorý pôsobí vo Výskumnom ústave zahraničnej politiky, zašiel ešte ďalej. Uviedol, že za súčasných podmienok je vojna pre Kyjev neudržateľná.
„Nemyslím si, že by sme mali predpokladať, že súčasná trajektória vojny je pre Ukrajinu udržateľná bez väčšej podpory Západu, najmä ak Rusko bude každý mesiac verbovať veľké množstvo vojakov a bude pokračovať v poškodzovaní ukrajinskej energetickej infraštruktúry,“ uviedol Lee.
Expert vyzval Západ, aby prehodnotil svoju podporu, ktorou by Ukrajina mohla kompenzovať nevýhody ako veľkosť populácie oproti Rusku.
Podľa Leeho je veľmi ťažké predpokladať, ako sa bude vyvíjať situácia s ľudskými zdrojmi v roku 2025. Rusko má trikrát väčšiu populáciu ako Ukrajina. Ruský prezident Vladimir Putin nedávno nariadil 180 000 na 1,5 milióna.
Ukrajina medzitým čelí nedostatku vojakov, pričom prezident Volodymyr Zelenskyj sa bráni vyhláseniu mobilizácie u mužov vo veku 18 až 25 rokov.
Jeden z dôvodov, prečo tak nechce učiniť, je, že títo muži ešte nemajú potomkov, a tak by Ukrajina v budúcnosti čelila demografickej krivke. Počet mužov bojujúcich v ukrajinskej armáde je však problematický, čo vyvoláva obavy o stabilite frontových línií.
Zdroj: Washington Post