Krutosť a strach aké si nevieš ani predstaviť. 5 tipov na knihy, koré ti pomôžu pochopiť, čo sa deje v Afganistane

  • Spolu so zakladateľmi obľúbeného vydavateľstva Absynt ti prinášame tipy na knihy, ktoré by si nemal v súčasnej situácii prehliadnuť
  • Ide o 5 najlepších príbehov, ktoré ti poskytnú na súčasnú krízu v Afganistane unikátny uhol pohľadu
taliban, afganistan
TASR/AP/Rahmat Gul
  • Spolu so zakladateľmi obľúbeného vydavateľstva Absynt ti prinášame tipy na knihy, ktoré by si nemal v súčasnej situácii prehliadnuť
  • Ide o 5 najlepších príbehov, ktoré ti poskytnú na súčasnú krízu v Afganistane unikátny uhol pohľadu

Zinkoví chlapci, Svetlana Alexijevič

Detská nevinnosť a vojnové besnenie. Tieto dve veci v žiadnom prípade nejdú dokopy. A predsa v každom konflikte trpia najmä bezbranné deti. Tak je to dnes v Afganistane či Sýrii. Kto iný by mohol spracovať túto nesmierne ťažkú tému, ak nie laureátka Nobelovej ceny za literatúru, fenomenálna Svetlana Alexijevič?

Už viackrát dokázala, že na vojnu a ľudské utrpenie sa dokáže pozrieť z najrôznejších uhlov pohľadu a nikdy pri tom nestratiť z očí aj obyčajného človeka. V knihe Poslední svedkovia rozpráva príbehy ľudí, ktorí boli v čase Veľkej vlasteneckej vojny ešte malými deťmi.

zdroj: Absynt

Ich dediny boli vypálené. Rodičia zastrelení priamo pred ich očami. Vojna sa ich dotkla svojou slizkou rukou, poznačila ich a tým, ktorí prežili, sa navždy vyryla do sietnic i myslí. Nikdy na ňu nezabudli. Nikdy na ňu nezabudnú.

Majster šarkanov, Khaled Hosseini

Amir žije v exile, tisíce kilometrov vzdialený od rodného Afganistanu. Vo svojom rozprávaní spomína na Hasana, sluhu a verného priateľa, s ktorým ho spájalo takmer bratské puto. Hoci boli vychovávaní v jednom dome, delila ich neprekonateľná spoločenská priepasť vtedajšieho Kábulu. Amir bol chlapec z bohatej rodiny, Hasan zas patril k nenávidenej menšine. Ich nezvyčajne silný vzťah sa naruší po tom, čo Amir po vyhratých pretekoch šarkanov zbabelo zradí Hasana.

Vstup sovietskych vojsk na územie Afganistanu, ale i vzájomné bratovražedné boje prinútia Amirovu rodinu emigrovať do Kalifornie a Amirovi sa na čas podarí uniknúť výčitkám svedomia. V Amerike sa po ťažkých začiatkoch napokon presadí ako úspešný spisovateľ, ale minulosť ho stále prenasleduje. V jeho vlasti však ešte stále žije človek, ktorý pozná spôsob, ako sa stať zasa dobrým.

Kníhkupec z Kábulu, Åsne Seierstad

Nórska reportérka Åsne Seierstad strávila štyri mesiace v afganskej rodine a splynula so životom obyčajných obyvateľov Kábulu, aby ukázala, ako vplývajú turbulentné časy na bežný život. Jej pohľad na každodennosť rodiny je unikátnym svedectvom o spôsobe života, ktorý je pre Európanov takmer nepredstaviteľný.

zdroj: Absynt

V centre pozornosti stále stojí hlava rodiny – na jednej strane zanietený milovník umenia a kultúrny človek, na strane druhej silne patriarchálne založený despota riadiaci sa prastarými rodovými zvykmi. Knižka Kníhkupec z Kábulu rozpráva príbehy zakázanej lásky, dohodnutých manželstiev i obyčajného života pod temnou záclonou každodenného teroru.

Modlitba za déšť, Wojciech Jagielski

Afganistan, krajina, ktorá bola domovom teroristu Usámu bin Ládina, horúci hrniec, v ktorom sa varia veľké dejiny. Invázia Sovietov, americká vojna s terorizmom, revolúcia, kontrarevolúcia, nekonečné a nepochopiteľné konflikty.

Nie sú to však len obrazy maľované krvou. Sú to aj bežné životy bežných ľudí. Jedny z najzložitejších na svete. Modlitba za dážď je výsledkom jedenástich ciest Wojciecha Jagielského do Afganistanu, ktoré podnikal od jari roku 1992 do jesene roku 2001.

zdroj: Absynt

Je to kronika vzostupov aj pádov afganských režimov, bratovražedných vojen, zbierka portrétov bojovníkov, no predovšetkým je to príbeh o nekompromisnom hľadaní absolútna. Je to o hľadaní, ktoré je vražedné, ale súčasne umožňuje človeku uchovať si slobodu aj vernosť základným ľudským hodnotám.

Kameň trpezlivosti, Atik Rahimi

Útla knižka je monológom neznámej afganskej ženy, ktorá opatruje doma svojho polomŕtveho muža, zraneného v boji. Kameň trpezlivosti je podľa perzskej mytológie zázračný kameň. Tomu možno zveriť všetko trápenie, bolesti, nešťastie, teda to, čo nepovieme nikomu, a on počúva, vstrebáva ako špongia všetky slová, všetky tajomstvá a jedného dňa sa rozletí na kusy. Rahimiho kniha je smutnou a veľmi krutou výpoveďou o inom svete, inej kultúre a iných hodnotách. A najmä o úplne odlišnom postavení ženy.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Najnovšie videá

Trendové videá