Krutovláda po argentínsky: Prezident „Blázon“ sa rozhodol drsne umlčať protestujúcu ulicu
- Monitorovanie aktivistov a mimovládnych organizácií vytvára otázky okolo kvality právneho štátu
- Opozícia kritizuje súčasné kroky vlády
- Kto je Javier Milei?
- Monitorovanie aktivistov a mimovládnych organizácií vytvára otázky okolo kvality právneho štátu
- Opozícia kritizuje súčasné kroky vlády
- Kto je Javier Milei?
Hovoria mu „Blázon“ alebo „Parochňa“, sám seba však nazýva Levom. V kampani na fotkách sa zaháňal motorovou pílou. Pápeža nazval imbecilom a se*uálna výchova je preňho „marxistickým sprisahaním s cieľom zničiť rodinu“. Argentínsky prezident Javier Milei je v úrade pár týždňov a už má za sebou nielen niekoľko ukrutných reforiem, ale ocitol sa v centre sporu s ochrancami ľudských práv.
Inaugurácia radikálneho prezidenta Javiera Mileiho znamenala obrovskú zmenu v argentínskom ekonomickom prostredí, keď jeho nariadením došlo k závratnej devalvácii národnej meny o viac ako 50 % a k jej takzvanej „dolarizácii“. To v krajine vyvolalo pobúrenie a prezident očakáva, že ľudia vyjdú do ulíc. Predstavil proti nim drsné opatrenia.
O Mileiovi sa hovorí ako o libertariánovi, no jeho liberálnosť končí pri ekonomike. Pokiaľ ide o potláčanie protestov alebo rovno zákaz potratov, na označenie jeho postojov sa slovo „liberálne“ nedá použiť ani pri najväčšej dávke fantázie.
Monitorovacie prostriedky
Britský denník The Guardian informuje, že podľa smerníc, ktoré predstavila ministerka bezpečnosti Patricia Bullrichová, majú byť protestujúci jednotlivci a skupiny monitorovaní rôznymi metódami sledovania. Šokujúce je, že za nasadenie bezpečnostných síl, ktoré budú dohliadať na ich demonštrácie, budú niesť aj finančnú zodpovednosť.
Bullrichová dôrazne vyhlásila: „Štát nebude platiť účet za bezpečnostné sily; namiesto toho budú náklady znášať organizácie s právnym štatútom alebo samotní jednotlivci.“
Cieľom tohto prísneho protokolu je obmedziť tradičnú metódu protestov známu ako „piquete“, ktorá spočíva v blokáde mestských ciest a diaľnic na dlhší čas. Bullrichová zdôraznila potrebu ukončiť to, čo označila za „vydieranie občanov“, ktorí blokády museli znášať. Protestujúci proti nej môžu „protestovať na chodníku“.
Tieto opatrenia však vyvolali rozsiahle obavy medzi skupinami na ochranu ľudských práv a predstaviteľmi opozície. Centrum právnych štúdií (CELS) tento krok kritizovalo, pričom zdôraznilo jeho potenciál kriminalizovať legálne protesty.
Centrum uviedlo: „Pod zámienkou obnovenia poriadku vláda potláča legitímny nesúhlas s úradnými opatreniami, čím porušuje základné právo na protest.“
Reakcia opozície
Ľavicová zákonodarkyňa Myriam Bregmanová odsúdila toto oznámenie ako „absolútne protiústavné“ a zdôraznila prvoradosť práva na protest.
Poslanec José Luis Espert jej odpovedal len suchým varovaním: „Väzenie alebo guľka.“
Okrem toho nové usmernenia udeľujú orgánom právomoc zabaviť predmety, ako sú masky na tvár a palice, ktoré sa považujú za potenciálne použiteľné pri protestoch, čím sa ešte viac obmedzuje účasť tínedžerov na sociálnych demonštráciách. Podľa CELS to nespravodlivo trestá rodičov, ktorí sa zasadzujú za zlepšenie podmienok pre svoje rodiny, informuje The Guardian.
Kritika sa vystupňovala, keď televízny hlásateľ Mario Massaccesi verejnosti pripomenul, že Bullrichová v minulosti sama blokovala ulice počas protestov proti uzamknutiu Covidu, čo vyvolalo otázky o jej morálnej autorite obmedzovať práva iných na protest.
Hroziace protesty sú dôsledkom všeobecnej nespokojnosti s výrazným znížením miezd a prudkým zvýšením dopravných a colných taríf v rámci Mileiovej agresívnej hospodárskej stratégie označenej ako „prístup motorovej píly“.
Thousands gathered in front of the National Congress, Argentina’s Buenos Aires, protesting the new Prime Minister Javier Milei government’s economic plan, named as ‚shock therapy‘ ⤵️ pic.twitter.com/7bKeBsa8lp
— Anadolu English (@anadoluagency) December 21, 2023
Miera inflácie, ktorá za predchádzajúcej vlády dosiahla 160 %, sa za Mileiho vlády vyšplhala do hyperinflácie a znepokojuje občanov, keď denná miera inflácie presahuje 1 %, čo zodpovedá závratnej „ročnej miere inflácie vo výške 3 678 %“, píše The Guardian.
Kto je Javier Milei?
Milei, samozvaný „anarchokapitalista“, priniesol do Argentíny nový druh ekonomického a politického myslenia. Je zástancom uvoľnených pracovných zákonov a plánuje výrazne menšiu vládu na podporu hospodárskeho rastu, pričom sa mu už podarilo znížiť počet ministerstiev vrátane zdravotníctva a školstva o polovicu.
Aby symbolizoval svoje presadzovanie hlbokých škrtov, často chodil na svoje politické kampane so zapnutou motorovou pílou, aby ukázal svoj radikálny postoj voči súčasnej politike.
Javier Milei, argentinian presidential candidate, uses a chainsaw as part of a campaign event to represent how he will cut the „political elite“. pic.twitter.com/kI9xdunjs1
— Crazy Ass Moments in LatAm Politics (@AssLatam) September 17, 2023
Jeho snaha o zmenšenie štátu sa zhoduje s jeho výzvou očistiť argentínsku vládu od zakorenenej „politickej kasty“, čím sa rysuje paralela s Trumpovou frázou „vysušiť bažinu“.
Milei otvorene obdivuje Trumpa a často je porovnávaný s bývalým americkým prezidentom a to nielen, čo sa týka rétoriky a politík, oponenti si často robia srandu z jeho účesu, v rámci ktorého si už vyslúžil prezývku „parochňa“.
Pred vstupom do politiky pôsobil Milei ako hlavný ekonóm v Corporación America, významnom argentínskom obchodnom konglomeráte, ktorý dohliada na národné letiská. Do politiky prešiel v roku 2021 po získaní poslaneckého mandátu, informuje AP News.
Za slobodu a proti potratom
Môže to znieť pokrytecky, ale za slobodu bojujúci Milei sa taktiež stavia proti feministickej politike a nedávno legalizovaným interrupciám v Argentíne, pričom sa zasadzuje za vypísanie plebiscitu na zrušenie tohto zákona. Milei tiež odmieta, že by sa človek podieľal na zmene klímy.
Jeho ohnivá a vulgárna rétorika, ktorú prirovnávajú ku konzervatívnym republikánom v USA, ho vyniesla na svetovú scénu kultúrnych vojen, kde dominuje politickým diskusiám v USA, susednej Brazílii a inde.
V televíznom vystúpení otvorene kritizoval argentínskeho pápeža Františka, označil ho za „imbecila“, ktorý sa zasadzuje za sociálnu spravodlivosť, a hlavu katolíckej cirkvi nazval „stelesnením zla na Zemi“, píše AP News.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: The Guardian, AP News