Krv očkovaného riskovať nebudeme. Rodičia odmietajú transfúziu, ktorá by ich dieťaťu zachránila život
- Zdravotnícke orgány žiadosť rodičov o transfúziu krvi od neočkovaného darcu zamietli
- Novozélandské úrady začali boj o opatrovníctvo vážne chorého dieťaťa
- Zdravotnícke orgány žiadosť rodičov o transfúziu krvi od neočkovaného darcu zamietli
- Novozélandské úrady začali boj o opatrovníctvo vážne chorého dieťaťa
Je už takmer po pandémii, no antivaxerstvo nevymrelo. Na Novom Zélande momentálne úrady riešia prípad chorého dieťaťa, ktoré potrebuje operáciu, ktorá by mu zachránila život. Na to je však potrebná transfúzia krvi. Tú rodičia dieťaťa odmietajú, lebo sa boja, že by mohla pochádzať od darcu, ktorý bol očkovaný proti koronavírusu.
Novozélandské úrady začali v utorok boj o opatrovníctvo vážne chorého dieťaťa, ktorého rodičia nechcú lekárom dovoliť, aby pristúpili k život zachraňujúcej operácii.
Ako s odvolaním sa na matku dieťaťa napísala agentúra AFP, ide o štvormesačné dieťa, ktoré potrebuje urgentnú operáciu na odstránenie srdcovej poruchy známej ako stenóza pľúcnej chlopne, informuje TASR.
Chirurgický zákrok bol odložený, pretože rodičia dieťaťa nechcú, aby mu bola transfúzne podaná krv, ktorá by mohla pochádzať od darcu očkovaného vakcínami mRNA.
Zdravotnícke orgány žiadosť rodičov o transfúziu krvi od neočkovaného darcu zamietli.
AFP dodala, že novozélandská transfúzna služba nerozlišuje medzi darcami očkovanými alebo neočkovanými proti covidu, pretože použitie krvi zaočkovaného darcu nepredstavuje pre operovaného žiadne dodatočné riziko.
AFP uviedla, že úrady teraz chcú prevziať čiastočnú starostlivosť o dieťa a ponechať rodičom zodpovednosť za nemedicínsku starostlivosť, čo by malo umožniť, aby sa chirurgický zákrok uskutočnil.
Novozélandský zdravotný úrad (HNZ) uviedol, že po rozhovoroch s rodinou podal na súd žiadosť o opatrovníctvo „s ohľadom na najlepší záujem dieťaťa“.
V utorok sa pred súdom v Aucklande, ktorý v kauze rozhoduje, zišlo asi 150 odporcov očkovania, aby vyjadrili rodine podporu.
Reakcia Nového Zélandu na pandémiu covid je všeobecne považovaná za jednu z najúspešnejších na svete: krajina mala nízku smrtnosť na toto ochorenie aj pred spustením očkovacieho programu.
Epidemiologické opatrenia na Novom Zélande zahŕňali aj prísne cestovné obmedzenia a lockdowny a vyvolali aj obavy z narušenia občianskych slobôd, čo podnietilo vznik malých, ale priebojných skupín proti očkovaniu a obmedzovaniu slobôd.
V krajine prehodnocovali opatrenia
Nový Zéland spúšťa rozsiahle vyšetrovanie, ktoré zhodnotí prijaté opatrenia proti šíreniu koronavírusu a pripraví odporúčania, ako sa pripraviť na prípadné ďalšie pandémie. V pondelok to oznámila novozélandská premiérka Jacinda Ardernová, informuje agentúra AP.
Podľa premiérky koronavírus predstavuje najväčšie ohrozenie novozélandskej národnej bezpečnosti a ekonomiky od čias druhej svetovej vojny. Podľa nej teraz nastal ten správny čas na preskúmanie rozhodnutí vlády prostredníctvom nezávislého vyšetrovania.
Takzvanú Kráľovskú vyšetrovaciu komisiu povedie v Austrálii pôsobiaci epidemiológ, profesor Tony Blakely spoločne s dvoma bývalými členmi novozélandskej vlády Hekiou Paratovou a Johnom Whiteheadom. Komisia začne pôsobiť od začiatku budúceho roka a na dôkladné preskúmanie celej záležitosti a prípravu správy bude mať 17 mesiacov.
Členovia komisie okrem iného preveria, či Nový Zéland na začiatku pandémie zvolil správny prístup tým, že zaviedol prísne lockdowny a karanténne opatrenia pri vstupe do krajiny.
Táto stratégia nulovej tolerancie covidu bola spočiatku úspešná a Novozélanďania mohli pokračovať vo viac-menej bežnom živote. Po čase sa však ukázalo, že tento postup má aj svoje nevýhody hlavne v ekonomickej a spoločenskej oblasti.
Novozélandská vláda preto vlani v októbri po objavení sa nových nákazlivejších variantov koronavírusu a spustení očkovania upustila od pôvodných striktných opatrení.
Ardernová uviedla, že je potrebné podrobne preskúmať, ktoré prijaté opatrenia boli naozaj účinné a čo by mohlo pomôcť v boji proti budúcim pandémiám. Dodala, že hoci Nový Zéland „nemal nijakú príručku na to, ako zvládnuť covid, jeho obyvatelia sa zjednotili, čo zachránilo životy a živobytie“ mnohých ľudí.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: TASR