Krvácanie z očí a následná smrť: Šíri sa nebezpečné ochorenie. Prenáša ho obyčajný parazit
- V Turecku sa šíri strašidelná choroba
- Pacientom zlyhávajú orgány a krvácajú oči
- V Turecku sa šíri strašidelná choroba
- Pacientom zlyhávajú orgány a krvácajú oči
V Turecku bol nedávno hospitalizovaný tínedžer so strašidelnými príznakmi. Krvácali mu oči. Tento symptóm je charakteristický pre krymsko-konžskú hemoragickú horúčku (CCHF), smrteľné vírusové ochorenie prenášané kliešťami.
Svetová zdravotnícka organizácia varuje, že v tejto oblasti tento rok evidujú už 23 prípadov nákazy, pričom päť pacientov zomrelo. Tento vírus môže spôsobiť vážne vnútorné krvácanie a poškodenie orgánov.
Podľa článku portálu The Sun sa tínedžer nakazil po tom, ako bol uhryznutý infikovaným kliešťom. CCHF má vysokú úmrtnosť, ktorá môže dosiahnuť až 40 %, a preto sa zdravotné úrady v Turecku snažia rýchlo reagovať a obmedziť ďalšie šírenie.
CCHF sa najčastejšie vyskytuje v teplých oblastiach Afriky a Ázie, no jej prítomnosť zaznamenali aj v Európe. V Španielsku od roku 2016 identifikovali 15 prípadov tohto ochorenia. Na rozdiel od mnohých iných chorôb, prenos CCHF medzi ľuďmi je možný len pri priamom kontakte s krvou alebo telesnými tekutinami nakazenej osoby.
14-ročnému chlapcovi krvácali oči
Lekár z nemocnice Fatima Jinnah General & Chest Hospital v meste Kvéta poskytol aktuálne informácie: „Pacient leží na infekčnom oddelení. Momentálne tu máme ešte ďalšieho pacienta, ktorý je zrejme tiež nakazený. Na potvrdenie stále čakáme.“
Podľa miestnych zdravotníkov sa väčšina prípadov Konga v regióne diagnostikuje počas letných mesiacov. Riziko šírenia choroby sa výrazne zvyšuje okolo sviatku Íd al-adhá, islamského festivalu, ktorý nasleduje po každoročnej púti Hadždž, keď sa vo veľkom počte kupujú a zabíjajú zvieratá. Informuje o tom portál Arab News.
Mnoho afganských pacientov nakazených vírusom vyhľadáva lepšiu liečbu a zdravotnú starostlivosť v meste Kvéta. Dr. Ali Ahmed Reki, zdravotnícky superintendant nemocnice Fatima Jinnah General & Chest Hospital, uviedol, že lekári tento rok riešili takmer 45 podozrivých prípadov Konga, z ktorých 23 bolo pozitívnych na strašidelný vírus.
Spomenul, že zatiaľ čo podozrivých pacientov prijímajú pravidelne, počet prípadov zvyčajne stúpa počas sviatku Íd al-adhá, keď väčšina ľudí navštevuje trhy s dobytkom, aby kúpila obetné zvieratá.
Stále sa šíria opičie kiahne
Regionálny riaditeľ Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) pre Európu Hans Kluge v utorok uviedol, že vírus spôsobujúci ochorenie mpox, známe ako opičie kiahne, nie je novým koronavírusom, keďže úrady dokážu kontrolovať jeho šírenie. TASR o tom informuje s odvolaním na správu agentúry Reuters.
„Môžeme a musíme spoločne bojovať proti mpoxu,“ povedal Kluge na tlačovej konferencii. „Rozhodneme sa teda zaviesť systémy na kontrolu a odstránenie mpoxu globálne? Alebo vstúpime do ďalšieho cyklu paniky a zanedbávania? To, ako zareagujeme teraz a v nasledujúcich rokoch, bude pre Európu a svet kritickým testom,“ zdôraznil.
Mpox je infekčné ochorenie, ktoré sa prenáša pri blízkom fyzickom kontakte. Spôsobuje horúčky, bolesti svalov a veľké kožné lézie. Vo väčšine prípadov má mierny priebeh, avšak môže byť aj smrteľné.
WHO minulý týždeň vyhlásila stav ohrozenia verejného zdravia medzinárodného významu v súvislosti so šírením dvoch kmeňov mpoxu v afrických štátoch. Od júla totiž hlásia prípady nákazy aj z Burundi, Kene, Rwandy a Ugandy a nedávno bolo zistené aj vo Švédsku, Pakistane a na Filipínach.
Celosvetové obavy vyvolal kmeň mpox clade 1, ktorý sa ľahšie šíri a ktorého prípad minulý týždeň potvrdili vo Švédsku. Kluge povedal, že v súčasnosti v Európe každý mesiac hlásia približne 100 nových prípadov menej závažného kmeňa mpox clade 2.
Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska
Zdroje: The Sun, Arab News, TASR