Krvavým zabíjaním nevinných tvorov ničíš aj svoje zdravie. Petícia bojuje za stopku kožušinám v Európe
- Chovanie zvierat na kožušinu je nehumánne, ohrozuje však aj naše zdravie
- Humánny pokrok sa snaží dosiahnuť zákaz kožušinových fariem v EÚ
- Chovanie zvierat na kožušinu je nehumánne, ohrozuje však aj naše zdravie
- Humánny pokrok sa snaží dosiahnuť zákaz kožušinových fariem v EÚ
Ubehli už tri roky, odkedy sa Humánnemu pokroku podarilo vybojovať zákaz kožušinového chovu na Slovensku. Podobný zákaz platí aj v Taliansku, Francúzsku, Estónsku a Írsku. Boj však pokračuje a organizácia sa snaží to isté dosiahnuť v celej Európskej únii.
„Každoročne trpí a zomiera na kožušinových farmách krutou a barbarskou smrťou 100 miliónov zvierat,“ vysvetľuje organizácia. Dodáva, že tieto zvieratá trávia svoje životy v malých klietkach a umierajú v plynových komorách a v niektorých prípadoch aj počas sťahovania z kože zaživa.
Obrovská hrozba pre zdravie
Okrem toho, že kvôli kožušinovému priemyslu trpia nevinné zvieratá, je potrebné podotknúť, že tento priemysel je špinavý a neudržateľný. „Pri výrobe kožušín sa používa celý rad toxických chemikálií a patrí medzi najväčších producentov znečistenia ťažkými kovmi,“ poukazuje na problém Humánny pokrok.
Obrovským problémom je však aj fakt, že kožušinový priemysel je hrozbou pre verejné zdravie. Dokázala to napríklad pandémia koronavírusu. Podmienky na kožušinových farmách sú totiž semenišťom chorôb, v ktorom sa nekontrolovateľne šíri a mutuje aj súčasný koronavírus.
Dánsko bolo donedávna najväčším vývozcom kožušiny z noriek. Začiatkom novembra 2020 oznámilo, že zlikviduje všetkých viac ako 15 miliónov noriek, keďže sa u týchto zvierat objavila zmutovaná verzia nového koronavírusu.
Vedci v tom čase varovali, že nákaza môže u zvierat na farmách viesť k novým mutáciám koronavírusu, ktoré by mohli ohroziť účinnosť vakcín pre ľudí.
Vírus u týchto zvierat potvrdený aj na farme v susednom Poľsku. Tamojšie Ministerstvo zdravotníctva informovalo o tom, že budú preto usmrtené všetky zvieratá na farme. Likvidácia čakala aj celú farmu.
Podľa odhadov majiteľa stratil biznis v hodnote 2,2 milióna eur. Kožušinový priemysel má v tejto krajine silné korene, len v rámci hodnoty majetku, ktorý je naň viazaný, sa hovorí o 1,5 miliardy eur.
Luxusné značky dali kožušinám stopku
Mnohé svetové značky sa rozhodli, že tento biznis podporovať nebudú. Podľa portálu Editorialist sa do tejto skupiny zaradili značky ako Prada, Coach, Gucci, Ralph Lauren, Burberry, Stella McCartney alebo Chanel. Niektoré z nich sa kožušín zbavili dávno, iné tak urobili len pred niekoľkými rokmi.
Značka Gucci dokonca uviedla, že používanie kožušín už nie je moderné, čo je dôvodom, prečo sa rozhodla seknúť s nimi.
Vznikla tak Európska občianska iniciatíva Európa bez kožušín, ktorá vyzýva Úniu, aby zakázala kožušinové farmy vo všetkých svojich členských štátoch a tiež, aby zakázala na európskom trhu predaj výrobkov z kožušinových fariem
„Existencia zákazu výroby v niektorých členských štátoch má rušivý vplyv na trh s dodávkami výrobkov z kožušín zvierat chovaných na farmách,“ vysvetľuje Humánny pokrok s tým, že sa tak zvýhodňujú obchodníci v tých členských štátoch, kde neexistuje zákaz výroby. To sa deje na úkor tých krajín Únie, v ktorých sa úplný zákaz už uplatňuje.
Organizácia ďalej poukazuje na to, že uvádzanie kožušinových výrobkov na vnútorné trhy v rámci niekoľkých území a jurisdikcií už bolo zakázané. To zahŕňa konkrétne kožušinu mačiek a psov v rámci celej Európskej únie.
Podpis petície je potrebný
Na základe výziev vychádzajúcich z mnohých členských štátov žiada Humánny pokrok, aby Komisia prostredníctvom právnych predpisov v celej Únii zakázala chov a usmrcovanie zvierat na výhradný alebo hlavný účel výroby kožušín a uvádzanie kožušín z hospodárskych zvierat a výrobkov obsahujúcich takéto kožušiny na trh Európskej únie.
Kožušinový priemysel bol totiž zasiahnutý pandémiou, v dôsledku čoho čelí hospodárskej kríze a kríze zdravia zvierat.
Za zmienku stojí aj to, že nie je to tak dávno, čo 12 krajín vyzvalo Európsku komisiu, aby preskúmala možnosti trvalého zákazu chovu zvierat na získavanie kožušín v Európskej únii a predložila legislatívny návrh na dosiahnutie tohto cieľa. To znamená, že na podpísanie petície je v súčasnosti ten najlepší čas.
Komisia v súčasnosti skúma právne predpisy únie v oblasti dobrých životných podmienok zvierat. „Táto revízia predstavuje príležitosť zaviesť zákaz výroby a obchodu s kožušinami z kožušinových fariem,“ dopĺňa Humánny pokrok.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Editorialist, Next Gazeta, Humánny pokrok