Krvilační manželia Stodolovci mieria do kín. Režisér filmu sa dostal ku kľúčovým spisom
- Kauza manželov otriasla celým Českom
- Režisér Petr Hátle sa ponoril do sveta, kde láska znamená pre niekoho zabiť
- Film je len pre tých najodvážnejších
- Kauza manželov otriasla celým Českom
- Režisér Petr Hátle sa ponoril do sveta, kde láska znamená pre niekoho zabiť
- Film je len pre tých najodvážnejších
Prípad manželov Stodolovcov otriasol začiatkom storočia celým Českom aj Slovenskom. Manželia, ktorých okrem spoločnej lásky spojili aj vraždy. Konkrétne pripravili Dana a Jaroslav Stodolovci o život 8 seniorov. A ich motívom boli peniaze. Alebo nie?
Na príbeh manželov Stodolovcov si posvietil český režisér Petr Hátle, ktorý sa rozhodol ich príbeh ukázať na veľkom plátne. Príbeh manželov sa síce odohral pred viac ako 20 rokmi, no ešte stále je aktuálny, pretože patrí medzi zásadné prípady českej kriminalistiky.
Divák má skrz film možnosť ponoriť sa do života manželov a pochopiť najmä milostný vzťah oboch vrahov. Postupne sa stávame svedkom toxickej vzájomnej závislosti a manipulácie. Toho, čo nakoniec viedlo k sérii chladnokrvných vrážd. Film Manželia Stodolovci bude mať slovenskú premiéru už vo štvrtok 28. marca.
Kto sú manželia Stodolovci?
Dana Stodolová a jej vtedajší manžel Jaroslav Stodola sa neslávne preslávili tým, že za necelé dva roky (2001 – 2002) zavraždili 8 bezbranných seniorov. Obaja mali za sebou traumatickú minulosť a spájalo ich aj to, že sa nedokázali stabilne zamestnať.
Dana v minulosti pracovala ako striptérka a navyše bola bez vzdelania. Jaroslav bol 4-krát trestaný. Ich finančná situácia bola zlá. Nielen, že sa postupne topili v dlhoch, nemali ani financie na bežný život. Rozhodli sa zarábať si krádežami. Už po prvej krádeži sa však rozhodli, že svoje obete budú pripravovať o život.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Prípad otriasol Českom aj z dôvodu, že manželia utekali spravodlivosťou príliš dlho. Šťastie im jednoducho prialo. Po mnohých stránkach zlyhali policajti a v niektorých prípadoch aj patológovia, ktorí pri nebohých usúdili, že šlo nešťastnú náhodu alebo samovraždu.
O manželoch v priebehoch rokov vyšlo niekoľko dokumentárnych snímok. Český režisér Petr Hátle sa však rozhodol poňať príbeh najvražednejšieho páru inak. V hranom filme Manželia Stodolovci sa pozrel na to, aká dynamika medzi manželmi fungovala a či namiesto peňazí nehrala rolu v ich činoch aj spoločná „veľká láska“.
Príbeh o reálnych problémoch
Nad filmom režisér Petr Hátle spoločne so spolu-scenáristom a producentom Tomášom Hrubým sedeli niekoľko rokov. Keďže je Petr režisér dokumentárnych filmov, zo začiatku uvažoval nad natočením práve dokumentárnej snímky.
Počas tvorby však narážal na limity dokumentárneho rozprávania, a tak, aby zachoval hlavnú tému, sa rozhodol pre hranú podobu. Spolu s Tomášom Hrubým sa totiž nesnažili filmom vyrozprávať iba historický príbeh. „Sústredili sme sa na všeobecné problémy, ktoré ľudia riešia vo svojich vlastných životoch od nepamäti. V tomto prípade, toxický vzťah.“
Tvorcovia filmu sa rozhodli vychádzať zo skutočností najviac, ako sa dalo. Hlavné postavy často pôsobia až strašidelne, no paradoxne, na ich činy sa nepozeráme priamo. „Náš film vychádza z reality, skutočných činov Stodolovcov a niektorých ďalších udalostí ich manželského života. Filmové rozprávanie má ale svoje vlastné nároky, je nutné pracovať s dramatickými prostriedkami a jednotlivé fakty štylizovať iným spôsobom, ako sa ukazujú v realite.“
Pod mrazivú atmosféru príbehu sa podpisuje aj, od Stodolovcov neoddeliteľné, násilie. Režisér Hátle však zvolil zaujímavý prístup, lebo sa rozhodol neukazovať násilie explicitne. „Nemám rád explicitné zobrazenie násilia na filmovom plátne. Myslím, že omnoho silnejšie a pravdivejšie býva nechať brutalitu iba cítiť, akoby sa odohrávala za zamknutými dverami.“
Spolupráca s detektívom
Pre autentické zobrazenie chladnokrvných vrahov a zločinov, ktoré spáchali, boli kľúčové informácie. Tie režisér filmu získaval priamo od vyšetrovateľa prípadu Stodolovcov.
„Úzko som spolupracoval s jedným z vyšetrovateľov z kauzy, detektívom Janom Lomnickým. Ten mi umožnil nahliadnuť do spisového materiálu a poskytol mi časť video-dokumentácie rekonštrukcií vrážd.“ Čo sa týka filmovej Dany s Jaroslavom, od skutočných manželov Stodolovcov sa až tak veľmi nelíšia.
Keďže film rozpráva príbeh ich dvoch, príbeh toho, čo sa stalo medzi nimi, sú filmové postavy inšpirované skutočnosťou naozaj výrazne. Tvorcovia sa silne inšpirovali reálnymi Stodolovcami, respektíve tými časťami ich osobností, ktoré sa v dokumentácii prípadu objavili.
„Mal som prístup ku psychologickým posudkom oboch manželov, ktoré boli súčasťou spisového materiálu. To bol primárny zdroj. Ale všeobecne ma zaujíma forenzná psychológia, verím teda, že sa to odtlačilo do podoby postáv vo filme.“
Aj napriek čítaniu spisov a vytvoreniu celej filmovej postavy vŕta režisérovi Hátlemu v hlave jedna vec: „Dana ale pre mňa zostáva nečitateľnou a tajomnou figúrou, ktorá nikdy o svojich motiváciách k vraždám nehovorila. Aj jej život pred manželstvom s Jaroslavom je plný rôznych nejasností a temných miest.“
A čo Stodolovci?
Prirodzene na um prichádza otázka – čo Stodolovci? Jaroslav Stodola je, čo sa týka svojich zločinov, veľmi vokálny. O Dane a jej živote vo väzení sa toho veľa nevie. A aj keď by mohli poskytnúť ďalšie informácie, tvorcovia to nepokladali za dôležité a morálne správne.
„S manželmi Stodolovcami sme sa rozhodli nespolupracovať. Predsa len spáchali hrozné zločiny a nechceli sme, aby mali možnosť podieľať sa na filme. Náš film je inšpirovaný ich životmi, nie ich portrétmi ako reálnych osôb.“
To, či Stodolovci o novom filme o ich životoch vedia, je pre režiséra neznámou. Ich reakcia by ho však zaujímala. „Možno by ma aj zaujímala ich reakcia. Ako sami seba vo filme spoznávajú. Ale sú obidvaja odsúdení na doživotie, väzenie až do svojej smrti neopustia. Myslím, že film nikdy neuvidia.“
Zločin ako súčasť človeka
Prehrabávanie sa v policajných spisoch a ponor do temnej psychológie protagonistov môže byť pre autora ťažké. Hátle to však berie ako súčasť svojej práce: „Nemyslím si, že by ma táto temná látka nejako negatívne psychicky ovplyvnila. Beriem rozprávanie príbehov, napríklad aj takto brutálnych, ako súčasť mojej práce. Zločin je súčasťou ľudskej spoločnosti od nepamäti a jeho reflexia je naopak pozitívnym znakom toho, že o negatívnych aspektoch dokážeme rozprávať.“
Pri filmoch, ktoré zobrazujú násilie, vyvstáva otázka, ako ho zobraziť bez glorifikovania. Podľa režiséra však filmy obecne nebývajú motiváciou k vraždeniu: „Aspoň žiadny taký prípad nepoznám, takže som si ani nepripúšťal, že by môj film mohol niekoho navádzať k vraždeniu svojich susedov. Celkovo si myslím, že spojitosť medzi násilím vo filme a reálnym násilím nie je reálne veľká.“
Okrem filmárskych kvalít, ktoré film ponúka, je dôležité si uvedomiť, že ak chceme zločinným udalostiam predísť, musíme sa poučiť z minulosti. Film Manželia Stodolovci ponúka divákom pohľad na to, ako veci nerobiť, aký život nežiť a na čo, či na koho, si dať pozor.
„Kauza Stodolovcov je významným kriminálnym prípadom, ktorý zasiahol českú spoločnosť. Náš film ale nie je zoznamom brutálnych vrážd, ale sleduje temný vzťah medzi manželmi Stodolovými.“
Vo filme sa tak pozeráme na život dvoch manželov, dvoch ľudí, ktorých by mala spájať hlavne láska. V ich svete to však zájde až za všetky morálne hranice zdravého rozumu. Režisér filmu Petr Hátle tak pozýva do kresiel kina všetkých, ktorí sa odvážia: „Divák k nim totiž môže takzvane vojsť do kuchyne a nahliadnuť do sveta, ktorý je desivý a fascinujúci.“
Čítajte viac z kategórie: Rozhovory
Zdroje: Redakcia Startitup , Instagram/@nutprodukcia