Kryptomeny dostali na Slovensku „novú zelenú“. Kompletne sa mení zákon o ich zdaňovaní

  • Slováci môžu očakávať svetlú budúcnosť pre kryptomeny
  • Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili nový návrh zákona o dani z príjmov
bitcoin, NR SR
Ilustračné foto DPA/Fernando Gutierrez-Juarez, TASR/Jaroslav Novák
  • Slováci môžu očakávať svetlú budúcnosť pre kryptomeny
  • Poslanci Národnej rady Slovenskej republiky schválili nový návrh zákona o dani z príjmov

Slováci sa môžu tešiť. Kryptomeny čaká svetlá budúcnosť. Návrh zákona o dani z príjmov, ktorý definitívne schválila Národná rada (NR) SR, prináša zníženie daňovo-odvodovej záťaže v súvislosti s predajom virtuálnych mien.

Toto opatrenie by malo uľahčiť používanie virtuálnych mien v každodennom živote. Návrh predložila do parlamentu skupina poslancov zo strán SaS, OĽANO a nezaradených.

Čo je obsahom schváleného návrhu zákona o dani z príjmov

„Návrh si kladie za cieľ významným spôsobom uľahčiť investovanie a sporenie bežným občanom, a to aj v rámci dlhodobého investičného sporenia, či pripravovaného celoeurópskeho dôchodkového sporenia, keďže súčasné zdaňovanie príjmov z cenných papierov je vo významnom rozpore s cieľom podporovať dobrovoľné formy sporenia na dôchodok,“ uviedli predkladatelia v dôvodovej správe.

Podľa novely zákona o dani z príjmov sa daňové zaťaženie fyzických osôb z predaja virtuálnej meny bude riadiť tzv. „časovým testom“. Ak virtuálnu menu predajú až po uplynutí jedného roka od jej nadobudnutia, príjem z tejto transakcie bude zdaňovaný zníženou sadzbou dane vo výške 7 %.

Naopak, ak dôjde k predaju virtuálnej meny skôr než po jednom roku od jej nadobudnutia, príjmy z tejto transakcie budú zahrnuté do základu dane spolu s ostatnými príjmami a zdaňované podľa bežných pravidiel.

Obdobná úprava sa bude vzťahovať aj na príjmy z predaja kapitálového majetku plynúce od subjektov kolektívneho investovania. „Účelom zmeny zákona o zdravotnom poistení je oslobodiť fyzické osoby od povinnosti platenia odvodov na zdravotné poistenie z príjmu z predaja virtuálnej meny, ak virtuálna mena nebola súčasťou ich obchodného majetku, a to bez ohľadu na takzvaný časový test,“ uviedli ďalej predkladatelia.

Na základe pozmeňujúceho návrhu Petra Cmoreja (SaS) sa pri výmene virtuálnej meny za majetok alebo služby sa nebude v príslušnom zdaňovacom období zdaňovať príjem nepresahujúci 2 400 eur.

„V praxi sa stávalo, že ak fyzická osoba nakúpila za virtuálnu menu napríklad potraviny alebo kávu, nastával moment zdaniteľného plnenia a s tým súvisiaca neprimeraná byrokratická a daňová záťaž,“ vysvetlil predkladateľ.

Čo chcú poslanci novelou zákona docieliť

Novelou zákona o cenných papieroch sa zdvojnásobí maximálna výška prostriedkov, ktorú je možné investovať za jeden kalendárny rok v rámci dlhodobého investičného sporenia. Súčasná suma 3 000 eur sa zvýši na 6 000 eur, čo umožní investorom flexibilnejšie a efektívnejšie spravovať svoje investície.

Okruh investorov, ktorí môžu investovať do alternatívnych investičných fondov, sa rozšíri prostredníctvom novely zákona o kolektívnom investovaní. Taktiež sa zvýši podiel majetku, ktorý môžu tieto fondy vlastniť od kvalifikovaných investorov. Dosiahnuté zvýšenie zo 20 % na 30 % ponúkne väčšiu diverzifikáciu investičných možností a prinesie väčšiu flexibilitu pri riadení portfólia.

Poslanci tiež schválili pozmeňujúci návrh, ktorý predložila Jana Žitňanská (nezaradená), zameraný na zosúladenie úpravy príjemcov charitatívnej reklamy. Tento návrh zahŕňa všetky právne formy uvedené ako príjemcovia 2 % z dane, čím sa zabezpečí spravodlivejšie a jednotnejšie uplatňovanie tohto opatrenia.

Zohľadňujúc infláciu sa taktiež zvýši horná hranica príjmov z charitatívnej reklamy z 20 000 eur na 30 000 eur, čo umožní väčšiemu počtu právnických osôb v neziskovom sektore prijímať príspevky oslobodené od dane určené na verejnoprospešné účely.

Tieto legislatívne zmeny majú za cieľ podporiť investovanie, zjednodušiť používanie finančných nástrojov a posilniť charitatívne aktivity. Týmto spôsobom prispievajú k rozvoju hospodárstva a verejného blaha.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Zdroj: TASR

Najnovšie videá

Trendové videá