Kryptomeny sú na vrchole. Pozor na 3 obrovské chyby, ktoré Slováci často robia

  • Hodnota Bitcoinu v poslednej dobe prekonala hranicu 100-tisíc eur
  • O investovanie do kryptomien sa zaujíma čoraz viac Slovákov
  • Podľa experta by sa začínajúci investori mali vyhnúť najmä trom chybám
Fumbi (4)
Fumbi, Archív Canva
  • Hodnota Bitcoinu v poslednej dobe prekonala hranicu 100-tisíc eur
  • O investovanie do kryptomien sa zaujíma čoraz viac Slovákov
  • Podľa experta by sa začínajúci investori mali vyhnúť najmä trom chybám

Slováci chcú čím ďalej tým viac zhodnocovať svoj majetok. Podľa posledných prieskumov pätina Slovákov svoj majetok aj zhodnocuje rôznymi formami investovania. Medzi ich najčastejšie výbery patria ETF či podielové fondy. 

Pomerne vysoká časť Slovákov sa zaujíma aj o investovanie do kryptomien. Tie sú tento rok opäť na vzostupne a ich trhové hodnoty prekonávajú rekordy. Podľa informácií uverejnených na portáli Forbes si viac ako polovica Slovákov myslí, že sa v nich dobre vyzná a orientuje sa v nich. 

Jedným z najväčších portálov, kde majú Slováci možnosť takto investovať svoje peniaze, je portál Fumbi, ktorý ponúka pre začiatočníkov jednoduchý produkt – Fumbi Index Portfólio. To neustále kopíruje pohyby celého trhu.

Trhová hodnota kryptomien sa pritom mení pomerne rýchlo. Bitcoin spoločne s ostatnými kryptomenami začal rásť v novembri po zvolení Donalda Trumpa za nového prezidenta USA, ktorý už v predvolebných súbojoch sľúbil, že Bitcoinu pomôže rozšíriť sa do bežného života. Vyrástla aj cena Dogecoinu, ktorý začiatkom roka pomerne stagnoval. 

Podľa odborníkov Slováci, ktorí do kryptomien investovať chcú, sa v prvom rade musia vyvarovať chýb. Startitup sa radil s expertom Jurajom Forgácsom z Fumbi, aké chyby sa najčastejšie opakujú a ako sa im vyhnúť.

20241116_Prazsky_hrad_jesen089782
zdroj: TASR/Barbora Vizváryová – Česi investujú do kryptomien v rovnakej miere ako Slováci.

1. Investovať iba do jednej kryptomeny sa nemusí vyplatiť

Mnoho ľudí aktívne vyhľadáva konkrétnu kryptomenu, do ktorej následne investuje všetky svoje peniaze. Napriek tomu, že Bitcoin patrí k najznámejším kryptomenám, úspešných je ich niekoľko. 

Ak investor rozloží svoj kapitál medzi viaceré preverené kryptomeny, rozloží tým riziko. Rozloženie aktív v tomto prípade teda funguje rovnako, ako napríklad v prípade ETF.

Rôzne aktíva (vrátane kryptomien) reagujú na zmeny v ekonomike odlišne. Ich ceny teda môžu rásť alebo stúpať na základe rôznych externých faktorov. V prípade, ak cena jedného aktíva rapídne klesne, ostatné aktíva v investičnom portfóliu či fonde môžu celkový výnos stále vybalansovať. 

Na druhej strane, ak človek investuje len do jedného aktíva, je odkázaný na jeho momentálne vzostupy a pády. Je tak vyššia pravdepodobnosť, že investícia stratí hodnotu na základe jedného výkyvu na trhu. 

4e60b18c-dfa5-4029-94b3-5a0e3f436440
zdroj: TASR/AP – Pri meme kryptomenách ako Dogecoin je vysoká volatilita – ich hodnotu môžu verejnými vyhláseniami ovplyvňovať známe osobnosti, ktoré tak môžu manipulovať trh.

Investor často v tomto prípade reaguje okamžite, na základe momentálneho vývoja na trhu, čo bez dlhodobej stratégie tiež môže spôsobiť ešte väčšiu škodu. Niektoré zmeny sú krátkodobé a dokážu sa napraviť, takže okamžitý výber pri miernom poklese môže znamenať stratu potenciálneho zisku. 

Rozloženie do viacerých aktív v správnom portfóliu spoločne s dlhodobou stratégiou na základe rôznych faktorov je preto omnoho lepšou cestou, ako svoju investíciu nechať potencionálne rásť. Príklad takého portfólia je aj Fumbi Index Portfólio, ktoré kopíruje rast trhu a sofistikovaný algoritmus denne prehodnocuje a spravuje portfólio. 

Fumbi Index Portfolio_vykonnost_1.1.-18.12.2024
zdroj: Fumbi Network – Vývoj Fumbi Index Portfólia za posledný rok.

Slovenský startup, ktorý sa dostal na svetové rebríčky 

Spoločnosť Fumbi Network bola v roku 2018 založená s cieľom zjednodušiť Slovákom investovanie do kryptomien a priblížiť im Bitcoin aj ďalšie kryptomeny. 

V dnešnej dobe zo startupu vyrástla úspešná medzinárodná spoločnosť, ktorej platformu na investovanie do kryptomien využíva viac ako 140-tisíc ľudí a ponúkajú viac ako 100 TOP preverených kryptomien. 

Za spoločnosťou stojí zakladateľ Juraj Forgács spoločne s Borisom Haškom, Chief Marketing Officerom a Petrom Orolínom, Chief Technology Officer. Tím tvorí množstvo odborníkov z oblasti kryptomien. 

Fumbi_C-level_group_sirka_white
zdroj: Fumbi – Boris Haško (vľavo) sa pridal k Jurajovi (v strede) a k Fumbi ako jeden z prvých, následne aj Peter Orolín (vpravo).

Tento rok sa spoločnosti Fumbi podarilo vyhrať aj People’s Choice na ocenení Global Startup Awards hneď potom, ako vyhrali v regionálnom kole súťaže Central European Startup Awards. 

Investície do kryptomien Fumbi sprostredkuje aj ľudom, ktorí sa do kryptomien nevyznajú alebo nevedia venovať dostatok času pravidelnému štúdiu vývoja trhu, vďaka Fumbi Algoritmu. Pre pokročilejších investorov ponúkajú aj Pokročilé portfóliá, ktoré si vie investor vyskladať podľa vlastných preferencií. 

Medzi najznámejšie kryptomeny, ktoré ponúkajú, patrí napríklad: 

  • Bitcoin,
  • Ethereum,
  • Binance Coin, 
  • Cardano, 
  • Avalanche,
  • Litecoin a ďalšie. 

Investovať do kryptomien s Fumbi  →

2. Pozor na platformy, pomocou ktorých investuješ

Mnoho Slovákov rado využíva webové stránky, ktoré sprostredkúvajú investície do kryptomien. Ich výhodou je, že začínajúci investor nepotrebuje najskôr stráviť hodiny štúdiom o kryptomenách a zároveň nie je viazaný na trading a manuálne riadenie svojich investícií. 

Problémom však je, že množstvo stránok, ktoré podobné služby na oko ponúkajú, sú podvodné. Nárast práve nových podvodných stránok je spravidla viazaný na dobu, kedy je trh priaznivý pre dokupovanie, začatie či rozširovanie investícií v kryptoaktívach. 

Väčšina týchto podvodných stránok je v mnohých ohľadoch podobná klasickým online podvodom. Stránky za zásterkou výhodného nákupu ich kryptomeny z človeka lákajú osobné informácie, čísla kariet či prístupy na investičné účty. 

Nákup kryptomien by teda mal vždy prebiehať len cez overené kanály, ktoré majú dostatok referencií, sídlo na Slovensku a dostupnú možnosť kontaktu. Napríklad na stránke Fumbi je jasne viditeľné sídlo v Bratislave, IČO spoločnosti či potrebné dokumentácie a zároveň všetky dôležité informácie ohľadne procesu samotnej investície. 

Ďalším spôsobom, ako môže investor prísť o svoje peniaze, je neštandardne vysoký vstupný a výstupný poplatok či poplatok zo zisku. Poplatky má overený a dôveryhodný portál transparentne uvedené na svojej stránke bez toho, aby vybiehali ďalšie skryté mínusové čísla. 

Ak sa teda investor rozhodne investovať cez takúto stránku, napríklad si vyberie Fumbi Index Portfólio, nemusí pravidelne riešiť riadenie svojej investície a zároveň má jasnú predstavu o výške poplatkov, ktoré bude pri vklade či výbere platiť. 

3. Nestav všetko na jednu kartu

Kryptomeny majú momentálne najvyšší rastový potenciál, pričom Bitcoin prekonal len pred pár dňami hranicu 100-tisíc eur. Zároveň, ak sa mu podarí získať status globálnej rezervnej meny, jeho trhová hodnota môže vyrásť až na 10-násobok. 

Napriek tomu stále ide o pomerne nestály spôsob investície a investor by nemal staviť všetko na jednu kartu. Trhové hodnoty v prípade kryptomien sa menia rýchlejšie ako v prípade ETF a sú menej predvídateľné. 

Zároveň pri páde trhovej hodnoty si množstvo ľudí neudrží chladnú hlavu a snaží sa zvyšok svojej investície vytiahnuť čo najskôr. V tomto bode by však správanie malo byť opačné – je správny čas na nákup. 

adam-vradenburg-TK5I5L5JGxY-unsplash
zdroj: Unsplash – Krajiny ako Nemecko a najnovšie aj Česko si pri krypomenách neuplatňujú daň v prípade, ak ich investor vlastní dlhšie ako jeden rok.

V konečnom dôsledku platí, že investície by mali byť rozdelené a zodpovedný investor zhodnocuje 10 % svojich financií. Ak sa rozhodne investovať do kryptomien, investuje iba časť a druhú venuje predvídateľnejším ETF alebo pri vyššom kapitáli zvolí dlhopisy. 

Napríklad s Fumbi sa dá pri Fumbi Index Portfóliu zvoliť aj pravidelné investovanie, môže tak zasielať 100 eur mesačne a zvyšné peniaze investuje do ďalších produktov. Chcem pravidelne investovať do kryptomien →

Ako funguje investovanie do krypta pomocou Fumbi Index Portfólia? 

Fumbi poskytuje možnosť využiť potenciál kryptomien bežným Slovákom bez toho, aby potrebovali venovať desiatky hodín sledovaniu a vzdelávaniu sa v tejto oblasti. 

Na stránke Fumbi sa stačí jednoducho zaregistrovať a následne si vybrať výšku vkladu a portfólio, do ktorého chceš investovať. Minimálna výška vkladu je 50 €, pričom si v banke investor vie nastaviť pravidelné investovanie trvalým príkazom. 

Fumbi Algoritmus, ktorý vyvinul zakladateľ Juraj Forgács, následne každodenne prehodnocuje portfólio a spravuje ho tak, aby investícia kopírovala rast trhu. Investovaním do viacerých kryptomien súčasne zabezpečuje diverzifikáciu a zloženie portfólia aktualizuje každé tri mesiace, čím sa zvyšuje potenciál rastu. 

Investovať do kryptomien s Fumbi →

Fumbi
zdroj: Startitup – Registrácia a vklad prostredníctvom platformy Fumbi trvá iba pár minút.
Zdroj: TASR - teraz.sk

Najnovšie videá

Trendové videá