Kto bude z pandémie COVID-19 ťažiť najviac? Táto komodita môže vzrásť o 50%
- Hodnota zlata by mala stúpať o viac ako 50% súčasnej hodnoty
- Analytici hovoria o tzv. býčom trhu, ktorý je v čase krízy ojedinelý. Zdá sa, že investori budú dôverovať zlatu ako umelo tlačeným peniazom
- Hodnota zlata by mala stúpať o viac ako 50% súčasnej hodnoty
- Analytici hovoria o tzv. býčom trhu, ktorý je v čase krízy ojedinelý. Zdá sa, že investori budú dôverovať zlatu ako umelo tlačeným peniazom
Koronavírus postihuje nie len ľudské životy, ale aj akciový trh. Prepad zaznamenali takmer všetky akciové indexy a najnovšie sme mali možnosť registrovať prepad cien ropy do negatívnych hodnôt.
Existuje však komodita, ktorej odborníci predpovedajú vysoký nárast. Je ňou zlato, ktorého hodnota má byť podľa Bank of America vyššia až o 50%. Finanční analytici predpovedajú nárast hodnoty zlata v priebehu 18 mesiacov. Informuje o tom Bloomberg.
Zatiaľ, čo sa centrálne banky pripravujú na záchrany svojich ekonomík, predpokladá sa, že investori budú dôverovať viac zlatu, ako bezbrehému tlačeniu peňazí.
https://twitter.com/business/status/1252584812256342017?s=20
V súčasnosti sa zlato predáva na úrovni 1698 dolárov za uncu, čo je približne 31 gramov. V roku 2021 by sa mala táto cena vyšplhať na sumu 2203 a následne dosiahnuť cieľ takmer 3000 dolárov.
Má ísť tak o tzv. Býčí trh, kedy akcie danej komodity alebo firmy stúpajú a investori sa neboja vložiť na trh svoje peniaze.
Cena stúpa už teraz
Výrazné posilnenie ceny zlata sa dá predpokladať aj na základe súčasného vývoja cien na akciových trhoch. Zlato sa tento týždeň vyšplhalo až na úroveň 1 750 dolárov za uncu. Za tri týždne ide o rast o 17 percent. Cena sa tak dostala na najvyššiu hodnotu od roku 2012.
„Prelomením hranice 1 700 USD je veľmi pravdepodobné, že cena bude aj naďalej stúpať. Záujem o zlato rastie hlavne pre obavy z inflácie a z negatívneho vplyvu neobmedzených fiškálnych výdavkov v prostredí s nulovým výnosom,“ uviedol analytik Saxo Bank Martin Sklenář.
„V marci sme boli na trhu so zlatom svedkami paradoxnej situácie. Napriek všeobecnej neistote a prepadu akciových trhov, klesala aj cena drahého kovu,“ poznamenal analytik.
Pokles cien zlata v tomto období však podľa neho určovala celosvetovo negatívna situácia dodávok fyzického kovu. Úplné obmedzenie dopravy a teda dodávok zlata na trhy, vrátane obáv z neistoty, tlačili cenu na minimá.
Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy
Zdroje: Bloomberg, SITA