Kto je populárnejší? Joe Biden, alebo Vladimir Putin? Slováci prezradili, koho považujú za strategického partnera

  • GLOBSEC zverejnil výsledky prieskumu verejnej mienky v 10 krajinách strednej a východnej Európy
  • Obyvatelia regiónu vnímajú pozitívnejšie amerického prezidenta Joea Bidena ako ruského prezidenta Vladimira Putina
  • Obľúbenými európskymi politikmi sú Angela Merkel či Emmanuel Macron
  • Slováci najčastejšie označujú za svojho strategického partnera Ruskú federáciu a Nemecko
Putin, Biden, Leyen
TASR/AP, Evan Vucci, John Thys, Alexander Zemlianichenko
  • GLOBSEC zverejnil výsledky prieskumu verejnej mienky v 10 krajinách strednej a východnej Európy
  • Obyvatelia regiónu vnímajú pozitívnejšie amerického prezidenta Joea Bidena ako ruského prezidenta Vladimira Putina
  • Obľúbenými európskymi politikmi sú Angela Merkel či Emmanuel Macron
  • Slováci najčastejšie označujú za svojho strategického partnera Ruskú federáciu a Nemecko

Výsledky prieskumu verejnej mienky v 10 krajinách strednej a východnej Európy, ktoré dnes zverejnil GLOBSEC, priniesli viacero zistení o postojoch a náladách obyvateľov tohto regiónu. Dáta boli získané prieskumom verejnej mienky v 10 krajinách na reprezentatívnej vzorke približne tisíc respondentov za krajinu (t.j. spolu 10 000 respondentov). Medzi skúmané krajiny patrí Rakúsko, Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko.

Ako z Bondovky: Americkí špióni trpia záhadným poškodením mozgu. Podozriví sú agenti GRU a mikrovlnka

Biden je populárnejší ako Putin

Pozitívne vnímanie prezidenta Spojených štátov amerických (USA) Joea Bidena a prezidenta Ruskej federácie Vladimira Putina je na Slovensku vyrovnané. Lídra USA vníma pozitívne 56 percent opýtaných a ruského prezidenta 55 percent. Naopak, v celom regióne strednej a východnej Európy je Joe Biden populárnejší než Vladimir Putin. Kladný postoj k americkému prezidentovi má 53 percent opýtaných a k Putinovi 35 percent. Bývalého prezidenta USA Donalda Trumpa pozitívne hodnotilo len 16 percent Slovákov v roku 2018.

zdroj: GLOBSEC

Vyplýva to z prieskumu Trends 2021, ktorý dnes zverejnil Globsec. Dáta získali prieskumom verejnej mienky v desiatich krajinách na reprezentatívnej vzorke približne tisíc respondentov za krajinu. Skúmané krajiny boli Rakúsko, Bulharsko, Česko, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Poľsko, Rumunsko a Slovensko. V tlačovej správe o tom informoval Adam Sipos, PR Manager organizácie Globsec.

„Vysoká popularita prezidenta Bidena naprieč regiónom takto krátko po nástupe do úradu predstavuje unikátnu príležitosť pre Washington obnoviť dôveru občanov v Spojené štáty americké a revitalizovať transatlantické vzťahy nielen v rámci regiónu, ale celej EÚ. Silnú podporu mal prezident Biden na Slovensku už na jeseň minulého roka, keď si 58 percent Slovákov želalo, aby vyhral nadchádzajúce americké prezidentské voľby. Biden tak úspešne konkuruje v popularite politickým stáliciam ako je Angela Merkel alebo Vladimir Putin,” uviedla spoluautorka štúdie Katarína Klingová.

Najpozitívnejšie vnímajú Slováci Macrona 

Oveľa populárnejší sú však európski politici. V celom regióne strednej a východnej Európy je najpopulárnejšia nemecká kancelárka s 62 percentami,  Emmanuel Macron s 54 percentami a Ursula von der Leyen so 44 percentami.

zdroj: GLOBSEC

Na Slovensku najviac ľudí pozitívne vníma Emmanuela Macrona, a to až 68 percent, Angelu Merkelovú 56 percent, Borisa Johnsona 45 percent a Ursula von der Leyen so 44 percent. Pričom o predsedníčke európskej komisie nepočulo až 28 percent Slovákov.

Slováci vnímajú pozitívne EÚ aj NATO 

Z prieskumu tiež vyplýva, že podpora Európskej únii (EÚ) a Severoatlantickej aliancii (NATO) na Slovensku dlhodobo rastie. Až 78 percent opýtaných Slovákov by v prípadnom referende o zotrvaní v EÚ hlasovalo za zotrvanie, pričom za štyri ostatné roky podpora narástla o 19 percentuálnych bodov. Podobná situácia na Slovensku je aj vo vzťahu k NATO. Kým v roku 2017 by v NATO zostalo 43 percent opýtaných, v aktuálnom roku to je až 63 percent.

zdroj: GLOBSEC

„Naše dáta len potvrdzujú, že sociálne médiá môžu vytvárať často mylný dojem o realite. Z prieskumov verejnej mienky jasne vyplýva, že Slováci sú s EÚ a NATO spokojní, hoci na internete môžeme vidieť nadpriemerne zastúpené anti-európske či anti-americké postoje, čo skresľuje vnímanie ich skutočnej podpory,“ komentoval spoluautor štúdie Daniel Milo.

Strategický partner – Rusko a Nemecko

Slovensko má výrazne proruské cítenie. Orientáciu na Západ si praje len 26 percent Slovákov. Naopak orientáciu na Východ si praje 11 percent Slovákov. Priemer regiónu je 38 percent na Západ a 4 percentá na Východ a 49 percent opýtaných by si prialo orientáciu medzi Východom a Západom.

Takmer polovica Slovákov, až 47 percent, považuje za strategického partnera Rusko. To je najviac z celého regiónu, podobné skóre dosiahlo len Bulharsko, a to 46 percent. Naši susedia sú k partnerstvu s Ruskom skeptickejší. Len 8% Poliakov označilo Rusko za strategického partnera, na Čechách to bolo 14 percent, v Rakúsku 11 percent a v Maďarsku 35 percent. 

zdroj: GLOBSEC

Naopak USA za strategického partnera považuje len 17 percent opýtaných. Čínu 12 percent opýtaných. Najviac Slovákov však za strategického partnera považuje Nemecko,  a to 64 percent.

Analytik organizácie Daniel Milo poukázal na rozdiely medzi jednotlivými krajinami z prieskumu v súvislosti s vnímaním strategických partnerov.
 „Nemecko je pre Slovensko stále výrazne najdôveryhodnejší strategický partner,“ povedal Milo a pripomenul členstvo v EÚ a previazanosť SR s Nemeckom v oblasti hospodárstva. Nemecko za najdôležitejšieho strategického partnera označilo 64 percent respondentov v SR a 54 percent v regióne strednej a východnej Európy.

Polovica Slovákov si myslí, že Navaľnyj nemal ísť za mreže 

Podľa prieskumu Globsec zatknutie ruského opozičného politika Alexeja Navaľného, ktorého otrávili novičokom po jeho návrate do Ruska, rezonovalo aj na Slovensku. Polovica respondentov si myslí, že ho nemali poslať do väzenia po jeho návrate do Ruska a 26 percent schvaľuje tento krok ruskej administratívy.

zdroj: GLOBSEC

Silnú reakciu na Slovensku vyvolali aj prípady masového porušovania ľudských práv, väznenia a mučenia príslušníkov ujgurskej národnostnej menšiny v Číne. Až 65 percent Slovákov si myslí, že ľudské práva sú v Číne systematicky porušované. „Odmietanie porušovania ľudských práv vo svete je pozitívnym signálom dovnútra spoločnosti.

Naznačuje nám to, že Slováci vedia byť vnímaví voči tomu, čo sa deje okolo nich. U časti Slovákov však stále pozorujeme vyslovene pozitívne postoje k nedemokratickým režimom či praktikám. 19 percent respondentov napríklad považuje čínsky režim za inšpiráciu pre Slovensko. Pre porovnanie – v Rakúsku tento názor zdieľajú len tri percentá,” dodala ďalšia spoluautorka Dominika Hajdu.

Rozdiel medzi vnímaním liberálnej demokracie 

 „Každý ôsmy Stredoeurópan si myslí, že demokracia ako systém založený na rovnosti, ľudských právach, slobodách a rovnosti je pre ich krajinu dobrý,“ povedala výskumná pracovníčka v GLOBSEC-u Katarína Klingová. Upozornila však na rozdiel vo vnímaní pojmov demokracia a liberálna demokracia.

Nedôvera v médiá v siedmich z desiatich krajín vzrástla z 50 percent v marci 2020 na 58 percent v marci 2021. Na Slovensku sa táto nedôvera v porovnaní s marcom 2020 zvýšila o desať percent a v marci 2021 dosiahla 60 percent.

zdroj: GLOBSEC

Slováci si tiež želajú reguláciu sociálnych sietí. V siedmich z desiatich krajín, ktoré GLOBSEC skúmal, bolo zistené, že viac ako polovica ľudí by prijala väčšiu mieru regulácie sociálnych médií. Slovensko je po Rakúsku druhé s najväčšou podporou pre reguláciu sociálnych sietí, želá si ju až 71 percent opýtaných.

Zdroje: GLOBSEC, SITA, TASR

Najnovšie videá

Trendové videá