Kto je vedec, ktorý stojí za prelomovými slovenskými testami na koronavírus?

  • Pavol Čekan stojí za firmou Multiple DX, ktorá bude teraz pomáhať na Slovensku s riešením koronavírusu
  • V pláne majú vytvorenie 100-tisíc testov a zaplatí ich firma ESET
BeFunky-collage (6)
Pavol Čekan
  • Pavol Čekan stojí za firmou Multiple DX, ktorá bude teraz pomáhať na Slovensku s riešením koronavírusu
  • V pláne majú vytvorenie 100-tisíc testov a zaplatí ich firma ESET

Vytvorili kľúčový komponent pre testy na nový koronavírus pochádzajúci zo Slovenska. Za firmou Multiple DX stojí tím Pavla Čekana, ktorého poznáme aj zo startupového prostredia. Multiple DX je biomedicínska firma, ktorá sa zaoberá liečbou rakoviny pomocou personalizovanej diagnostiky rakoviny.

Teraz sa Multiple DX spája s krízovým štábom a začne vyrábať prvé slovenské testy na nový koronavírus. Chce ich vyrobiť približne 100-tisíc a zaplatí ich ďalšia slovenská spoločnosť ESET.

„Je to prvýkrát kedy môžeme aj my Slovensku pomôcť. Sme šťastní, že iniciatíva vytvoriť prvé komponenty bola financovaná spoločnosťou ESET,“ povedal na tlačovej konferencii Pavol Čekan.

Vytvorili dva kľúčové komponenty

Testy budú ponúknuté Slovenskej republike ako dar. Kľúčové komponenty od firmy Multiplex DX sú zodpovedné za špecificitu testu, vďaka ktorým budeme vedieť presne detektovať koronavírus.

Druhým dôležitým komponentom je master mix, ktorý pomáha ostatným komponentom, aby sa dokázali naviazať na virálnu RNA a presne identifikovať koronavírus.

Multiple DX získal v minulosti aj niekoľkomiliónové investície na rozvoj svojho výskumu. Od slovenskej investičnej platformy Crowdberry to bolo 1 mil. eur eur a diagnostický test Multiplex8+ podporila Európska inovačná rada v sume 3 mil. eur a má zvýšiť presnosť diagnózy rakoviny prsníka z dnešných 50 – 70 % na 98 %.

Pavla Čekana sme vyspovedali aj v našom podcaste:

Bojujú aj proti rakovine

Multiple DX je známy svojou výnimočnou technológiou, ktorá sa snaží pomôcť pri diagnostikovaní rakoviny. Jeho technológia využívajúca skenovanie a 3D modelovania tkanív má napomôcť presnejšej identifikácii ochorenia tak, aby pacienti zbytočne nepodstupovali náročnú chemoterapiu.

MultiplexDX by sa mohol dostať do bežnej medicínskej praxe o 5-6 rokov. Nie je to však ľahké, lekári sú dnes ešte stále veľmi konzervatívny a každý diagnostický test prechádza silným validačným procesom.

Čekan nám v rozhovore prezradil aj dva veľké mýty spojené s rakovinou:

„Sú dva mýty. Jeden, že liečba rakoviny nie je možná a druhy, že existuje nejaký super liek na všetky druhy rakovín, ktorý už existuje, ale farma firmy ho nechce dať na trh kvôli ziskom. Ani jedna vec nie je pravda. Rakovina sa dá liečiť, hoc len v niektorých prípadoch,“ vysvetľuje.

Čítaj viac >> Pavol Čekan je Slovák stojaci za prelomovým objavom v oblasti diagnostiky rakoviny

Lekári potrebujú technológii Multiple DX najskôr uveriť, že dokáže vyriešiť všetky možné chyby, a že úspešnosť ich metódy je 99,99 percentná.

Medzi najrozšírenejšie onkologické ochorenia u žien patrí rakovina prsníka, rakovina hrubého čreva a konečníka a rakovina krčka maternice. U mužov dominuje rakovina prostaty, rakovina hrubého čreva a konečníka či rakovina pľúc.

Rezort zdravotníctva preto vyhlásil minulý rok za Rok prevencie a spustil tri štátom riadené skríningy – skríning kolorektálneho karcinómu, karcinómu prsníka a karcinómu krčka maternice.

Najnovšie videá

Trendové videá