Kto má najviac dôchodcov či absolventov vysokej školy? Toto sú najzaujímavejšie štatistiky kandidátok

  • Štatistiky poskytujú podrobnejšie informácie o kandidátkach jednotlivých politických subjektov
  • Dozvieš sa v nich napríklad to, kto má najstarších či najmladších kandidátov, aké sú najčastejšie povolania alebo ktorá strana má najmenej vysokoškolsky vzdelaných ľudí
TASR
TASR
  • Štatistiky poskytujú podrobnejšie informácie o kandidátkach jednotlivých politických subjektov
  • Dozvieš sa v nich napríklad to, kto má najstarších či najmladších kandidátov, aké sú najčastejšie povolania alebo ktorá strana má najmenej vysokoškolsky vzdelaných ľudí

Volebná kampaň sa blížu ku koncu, keďže už v sobotu 29. februára nás čakajú voľby do Národnej rady Slovenskej republiky. Väčšina voličov je už pravdepodobne rozhodnutá, komu dajú svoj hlas, iným môže pomôcť napríklad aj táto volebná kalkulačka.

Okrem viacerých iniciatív či porovnaní programov sú však najnovšie k dispozícii aj zaujímavé štatistiky, ktoré jednoduchou a prehľadnou formou poskytnú voličom podrobnejšie informácie o kandidátkach jednotlivých politických subjektov, ktoré kandidujú vo voľbách do parlamentu.

Za projektom stojí mladý študent dátovej vedy a vizualizácie. Na svojej stránke uverejnil štatistiky všetkých strán, ktoré sa rozhodli zúčastniť volieb. K dispozícii je taktiež aj ich grafické porovnanie. Všetky dáta sú zozbierané zo zverejnených kandidátskych listín na stránke Ministerstva vnútra. Rozhodli sme sa preto vybrať a zosumarizovať tie najzaujímavejšie. Kompletné štatistiky si môžeš pozrieť na tomto odkaze.

Najmladšiu kandidátku má PS/Spolu, najstaršiu Smer-SD

Z údajov vyplýva, že najvyšší priemerný vek kandidátov, ktorý predstavuje 50 rokov má strana Smer-SD. Najstarší kandidát na ich kandidátskej listine má vek 75 rokov. Najmladšou kandidátkou disponuje koalícia Progresívne Slovenko a Spolu, ktorej priemerný vek predstavuje 40 rokov. Ich najmladší kandidát má pritom len 21 rokov. Pravdepodobne najväčšiu skupinu spomedzi všetkých strán predstavujú kandidáti v rozmedzí 35 až 45 rokov.

zdroj: Tomáš Blázy

 

Najmenej vysokoškolsky vzdelaných ľudí u Kotlebu

Vysokoškolské vzdelanie síce nie je podmienkou toho, aby sa niekto mohol stať poslancom NR SR, na druhej strane je však väčšinou z pohľadu voličov lepšie vnímané, ak majú kandidáti vysokoškolský titul. Najmenej vysokoškolsky vzdelaných kandidátov má strana Kotlebovci – ĽSNS, v ktorej je až 42% kandidátov bez vysokoškolského vzdelania.

Najviac kandidátov s ukončeným bakalárskym štúdiom má strana SME Rodina (10%), s vysokoškolským štúdiom druhého stupňa strana Smer-SD (54%), ktorá má taktiež aj najviac kandidátov s ukončeným vysokoškolským štúdiom tretieho stupňa (36%).

zdroj: Tomáš Blázy

 

Harabinova strana má najviac dôchodcov, nezamestnaných, ale aj podnikateľov

Jednotliví kandidáti majú rôzne zamestnania, najpočetnejšie skupiny však predstavujú podnikatelia, dôchodcovia a nezamestnaní. Najviac nezamestnaných sa nachádza na kandidátke Harabinovej strany Vlasť a Kotlebovej ĽSNS. Zaujímavosťou však je, že Vlasť disponuje aj najväčším počtom podnikateľov, ktorí na kandidátke predstavujú vyše 25%. Táto strana v neposlednom rade má aj najviac dôchodcov a to približne 8%.

Kto má najväčší počet kandidátov s trvalým bydliskom v Bratislave?

Bratislava označovaná ako trvalé bydlisko sa najviac vyskytuje v koalícii PS/Spolu, kde až vyše 33% kandidátov žije priamo v Bratislave. Pomerne vysoký počet bratislavčanov zaznamenáva aj strana SaS, kde sa počet kandidátov žijúcich v Bratislave pohybuje okolo 26%.

Najmenej kandidátov s trvalým pobytom v Bratislave majú neprekvapivo dve maďarské strany – Most-Híd a MKÖ -MKS.

Čítajte viac z kategórie: Zo Slovenska

Zdroj: TomášBlázy

Najnovšie videá

Trendové videá