Kto nestihol, má smolu. Dvere hlasovacích miestností sa zatvorili (SLEDUJEME ONLINE)

  • Hlasovacie miestnosti boli otvorené do 22:00
  • Prezidentka sa referenda nezúčastní
Referendum 2023
Referendum 2023 TASR/Ján Krošlák TASR/Milan Drozd
  • Hlasovacie miestnosti boli otvorené do 22:00
  • Prezidentka sa referenda nezúčastní

O predbežných výsledkoch ťa budeme informovať hneď po ich zverejnení.

20:45 Účasť v Nitre sa pohybuje do 30 percent

Sobotné referendum v krajských mestách Nitra a Trnava je pokojné a bezproblémové. Policajti priebežne počas celého dňa monitorovali situáciu v jednotlivých okrskoch, zasahovať však nemuseli. Záujem voličov o referendum je v obidvoch mestách nízky.

Hovorca Nitry Tomáš Holúbek potvrdil, že v meste sa účasť pohybuje do 30 percent. Podľa hovorkyne mesta Trnava Veroniky Majtánovej volebná účasť vo večerných hodinách dosahovala v Trnave zhruba 23 percent.

Spestrením pre volebnú okrskovú komisiu v 19. okrsku v Nitre bola volička, ktorú sprevádzal 19-mesačný papagáj Charlie. V Nitre sa môže v referende vyjadriť 63 585 oprávnených voličov. Zriadených je 72 volebných okrskov. O voľbu zo zahraničia požiadalo šesť ľudí, mesto vydalo 416 hlasovacích preukazov.

V Trnave je zapísaných 51 316 oprávnených voličov, zriadených je 25 volebných okrskov. Mesto vydalo 237 volebných preukazov.

Referendum 2023: Už si bol alebo sa chystáš hlasovať o referendovej otázke?

20:40 V Bratislave je otvorených 335 volebných okrskov

Účasť na referende v okrsku č. 17 v bratislavskom Starom Meste bol o 19:00 niečo cez 16 percent. Informoval o tom predseda okrskovej komisie Patrik Pavlovič, ktorý ešte dopoludní predpokladal, že účasť bude v druhej polovici dňa podstatne vyššia. Ako uviedol, voliť chodia väčšinou ľudia vo vekovej kategórii 50+, informuje tlačová agentúra SITA.

Priebeh referenda v Starom Meste je aj naďalej bez komplikácií. „Voliči sa často pýtajú, prečo je referendová otázka tak komplikovane sformulovaná, hlasovanie však prebieha bez problémov,“ uviedol Pavlovič.

O prenosnú urnu požiadali štyria imobilní voliči. „Voľby prebiehajú pokojne, žiadne výtržníctvo, podozrenie na korupciu alebo akékoľvek iné komplikácie neevidujú,“ dodal predseda komisie. Popoludní si prišiel odvoliť aj slovenský advokát a bývalý poslanec Národnej rady SR Ján Cuper s rodinou a tiež herec Oldo Hlaváček.

V Bratislave je dnes pre hlasovanie v referende v čase od 07:00 do 22:00 otvorených 335 volebných okrskov v 17 mestských častiach. 

19:00 Pri Piešťanoch je takmer 20-percentná účasť

V Chtelnici v okrese Piešťany evidovali obe okrskové komisie popoludní viac ako dvadsaťpercentnú voličskú účasť v referende. Priebeh referenda hodnotili predsedníčky komisií Júlia Lukačovičová aj Alena Silná ako veľmi pokojný, voliči prichádzali priebežne a nevznikali žiadne problémy. Nezhodli sa len v názore na to, či vo večerných hodinách príde svoj názor v referende vyjadriť viac voličov.

V Chtelnici v jesenných komunálnych voľbách jednoznačne dominovala strana Smer – sociálna demokracia, ktorá tu má okrem starostu Jána Horvátha aj osem z deviatich poslancov obecného zastupiteľstva.

Približne 20-percentnú účasť evidovali popoludní aj v Špačinciach v okrese Trnava. Ľudia chodili priebežne, obe komisie pracovali v priestoroch starého obecného úradu. V novej časti, kde sa obvykle konajú voľby, popoludní už prebiehali prípravy na reprezentačný hasičský ples. Pred vstupom do obce Dechtice v okrese Trnava niekto umiestnil pútač s nápisom Nie vojne = referendum Áno.

Voliči v sobotnom referende odpovedajú na otázku, či súhlasia, aby predčasné skončenie volebného obdobia Národnej rady SR bolo možné uskutočniť referendom alebo uznesením Národnej rady SR, a to zmenou Ústavy SR.

17:30 Výsledky by mali byť sčítané po polnoci

Predpokladá sa, že približne o jednej či druhej v noci by mohli byť sčítané výsledky referenda. Tlačová konferencia by sa mohla konať v nedeľu ráno o deviatej hodine. Na tlačovom brífingu to uviedol predseda štátnej volebnej komisie Ladislav Orosz. V popoludňajších hodinách rokovali s predsedom Štatistického úradu SR o pripravenosti, ktorá je podľa neho dobrá, informuje SITA.

Výpadky elektrickej energie podľa Orosza postihli 21 obcí, tieto záležitosti sa však priebežne riešia a vo viacerých obciach je elektrina opäť k dispozícii. V prípade, ak by sa nezaistilo internetové pripojenie na odoslanie zápisnice, bola by spracovaná ručne, no to by o približne dve až tri hodiny predĺžilo sčítavanie výsledkov.

Na infolinky k referendu sa podľa riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán Ministerstva vnútra SR a zapisovateľky štátnej volebnej komisie Evy Chmelovej obracajú voliči s otázkami o tom, kde majú volebnú miestnosť či aké doklady sú potrebné. Za problematické označila to, že viacerí občania žijúci v prihraničných oblastiach by sa chceli zúčastniť referenda, avšak nie je to možné, keďže nemajú trvalý pobyt na území SR.

Podľa viceprezidenta Policajného zboru SR Damiána Imreho zaznamenali zopár drobných incidentov. Policajtov je podľa neho nasadených trochu menej než pri voľbách, avšak dodal, že polícia je pripravená riešiť akékoľvek ďalšie incidenty.

17:10 Aká je aktuálna účasť voličov?

Sobotňajšie referendum sa do popoludnia na území Banskobystrického samosprávneho kraja (BBSK) zaobišlo bez incidentov, ktoré by narušili jeho priebeh. Účasť v plebiscite je na území kraja zatiaľ pomerne nízka. Pre TASR to skonštatovali jednotlivé okresné volebné komisie.

Pokojný priebeh referenda na území Banskobystrického kraja konštatovala aj hovorkyňa Krajského riaditeľstva Policajného zboru v Banskej Bystrici Petra Kováčiková. Polícia podľa jej slov neeviduje žiadne narušenie hlasovania.

Na Horehroní odhaduje okresná volebná komisia v Brezne účasť do popoludňajších hodín na úrovni 15 až 20 percent. Doterajší priebeh referenda sa zaobišiel bez incidentov, v obciach Lom nad Rimavicou, Drábsko a Sihla však pre energetickú kalamitu naďalej nemajú elektrickú energiu. „Podľa všetkého budú musieť prísť osobne so zápisnicou na okresný úrad,“ uviedol pre TASR podpredseda okresnej volebnej komisie.

Problémy s výpadkom elektrickej energie eviduje aj okresná volebná komisia vo Zvolene. Ako pre TASR uviedol jej predseda Rastislav Pavlov, bez prúdu je obec Podzámčok v okrese Zvolen aj obce Látky a Detvianska Huta v okrese Detva.

Doposiaľ nízku účasť v plebiscite evidujú aj v južných regiónoch Banskobystrického kraja. „Osobne som bola na kontrole v piatich obciach, účasť tam bola dosť slabá,“ povedala pre TASR Darina Šűliová, predsedníčka okresnej volebnej komisie v Lučenci, ktorá zastrešuje aj okres Poltár. Záujem o referendum nie je vysoký ani vo viacerých obciach okresu Veľký Krtíš.

„Účasť je pomerne nízka. V niektorých dedinách, v ktorých sme boli, bolo okolo obeda asi osem až deväť percent voličov,“ skonštatoval predseda okresnej volebnej komisie Jozef Fajčík.

15:40 V Ružinove je to pod desiatimi percentami

V bratislavskom Ružinove sa voličská účasť v referende zatiaľ pohybuje tesne pod desiatimi percentami. Starosta mestskej časti Martin Chren to uviedol na sociálnej sieti po tom, ako navštívil dopoludnia 25 zo 70 miestnych okrskov, informuje TASR.

„Priebeh je zatiaľ, samozrejme, pokojný, bez akýchkoľvek problémov. Predpokladám, že výsledky by mohli byť známe už okolo polnoci,“ uviedol Chren.

Ako podotkol, bez ohľadu na výsledok referenda je jeho príprava a organizácia pre miestny úrad rovnako náročná ako príprava hociktorých iných volieb. Ocenil aktívnych občanov, ktorí sú ochotní prísť pracovať do volebných a referendových komisií. „Bez nich by sme férové voľby zorganizovať nedokázali,“ poznamenal.

V Pezinku odhadovali účasť na referende do 15:00 h na desať až 12 percent. Žiadny incident zatiaľ nezaznamenali, všetky volebné komisie v 18 okrskoch sa otvorili o 7:00 h. Pre TASR to uviedla Margita Somorovská z klientskeho centra v Pezinku.

Viacerí občania prejavili záujem o hlasovanie v domácnostiach pomocou prenosnej urny. Komisia zavítala aj do zariadenia sociálnych služieb. Vybavili tiež jednu požiadavku na voľbu zo zahraničia.

„Národ volá po zmene“

Záujem voličov o hlasovanie v sobotnom referende v Klátovej Novej Vsi v okrese Partizánske je väčší ako pri spojených voľbách v októbri minulého roka. Odhadla to tamojšia okrsková volebná komisia, ktorá má v zozname zapísaných takmer tisíc oprávnených voličov.

Vyjadriť svoj názor na skrátenie volebného obdobia prišiel do jedného z dvoch okrskov v obci i Ľubomír. „Mám pocit, že národ volá po zmene, asi je to na mieste vyjadriť sa k tomu. Je to povinnosť každého občana,“ povedal pre TASR Ľubomír.

Do okrsku, ktorý sídli v budove obecného úradu, chodili okolo poludnia a popoludní skupiny voličov. „Oproti komunálnym a regionálnym voľbám, ktoré boli nedávno, je ich oveľa viac,“ priblížila predsedníčka okrskovej volebnej komisie Alena Dolníková.

V okrsku číslo 1 je 994 oprávnených voličov. „K nám prišlo do 300 ľudí, je možné, že účasť bude viac ako 50 percent,“ odhadla Dolníková.

V Ivanke pri Nitre zatiaľ referendum neláka. V obci bolo zapísaných približne 2 430 voličov, ktorí sa mohli zúčastniť na referende, pričom o pol jednej popoludní ich k urnám v troch volebných miestnostiach prišlo iba 296.

V Trnave majú voliči pre hlasovanie v referende otvorených 25 volebných miestností. Vo volebnom okrsku číslo 1 priamo na radnici, prišlo dopoludnia k referendovej urne menej ako 10 percent voličov.

„Vo voličských zoznamoch máme zapísaných 1702 voličov, do 12. hodiny ich prišlo 150,“ povedal predseda okrskovej komisie Peter Salczer. Prichádzajú podľa neho voliči všetkých vekových kategórií, teda nielen starší. Komisia sa niekoľkokrát stretla s problémom, že chceli voliť ľudia, ktorí patrili do iného okrsku a nemali k dispozícii voličský preukaz.

Hlasovali aj väzni

O možnosť hlasovať v sobotňajšom referende prostredníctvom prenosnej volebnej schránky požiadalo v Banskej Bystrici 120 ľudí. Sú medzi nimi i väzni či pacienti hospitalizovaní v nemocniciach na území mesta. Pre TASR to uviedla vedúca organizačného oddelenia Mestského úradu v Banskej Bystrici Helena Koreňová.

„V Banskej Bystrici sú to dve väznice, v oboch je to po 20 voličov. V dvoch nemocniciach je to dohromady asi 15 pacientov,“ priblížila Koreňová.

15:32 Pellegrini pripustil, že referendum nemusí byť platné

Predseda strany Hlas-SD Peter Pellegrini pripustil, že sa môže stať, že referendum nebude platné. Sám vníma, že účasť je nižšia, než napríklad v komunálnych voľbách. Uviedol to na tlačovej besede po tom, ako sa referenda zúčastnil, informuje agentúra SITA.

Traja najvyšší ústavní činitelia, teda prezidentka, predseda vlády a predseda Národnej rady SR, podľa neho svojou neúčasťou odkázali občanom, že inštitút referenda je zbytočný a nemajú sa ho zúčastniť. Nepovažuje to za dobrý signál a myslí si, že urobili chybu, keď sa nezúčastnili na referende. To, že jedna z opozičných politických strán sa usilovala sprivatizovať si referendum podľa Pellegriniho môže ovplyvniť výsledok, keďže nie každý sympatizuje s touto politickou stranou.

Tí, ktorí označujú referendum za zbytočné, sa podľa Pellegriniho mýlia, keďže môže nastať situácia, že politické strany sa na budúci týždeň nedohodnú na novele ústavy, keďže neustále prichádzajú s rôznymi pripomienkami či doplňujúcimi návrhmi. Naopak, dané referendum je podľa neho jedno z najvýznamnejších v histórii Slovenska, a ak by bolo platné, pomohlo by upokojiť situáciu v krajine. Rozhodnutím občanov by sa ústava zmenila tak, že by mohlo byť skrátené volebné obdobie a poslanci by sa potom venovali len hľadaniu termínu, myslí si Pellegrini. Nerobili by si z ústavy trhací kalendár a nepodmieňovali by svoje hlasovanie rozličnými podmienkami.

Pellegrini sa tiež vyjadril, že mnohí od účasti v referende odrádzajú, no on je toho názoru, že by kampaň skôr mala byť vedená tak, či hlasovať za alebo proti položenej otázke. Verí tiež, že ako občania si v budúcnosti osvojíme inštitút referenda a bez ohľadu na to, čo bude predmetom referenda, zúčastníme sa na ňom. Netrúfol si odhadovať dnešný výsledok.

14:45 Musí sa ho zúčastniť nadpolovičná väčšina voličov

Výsledky referenda budú platné, ak sa na ňom zúčastní nadpolovičná väčšina oprávnených voličov a ak bude rozhodnutie prijaté nadpolovičnou väčšinou účastníkov referenda. Informuje TASR na základe Ústavy SR.

Na Slovensku môže voliť približne 4,4 milióna ľudí. Referendum by bolo teda platné, ak by prišlo hlasovať približne 2,2 milióna voličov. Ak by nadpolovičná väčšina z nich, teda asi 1,1 milióna voličov, odpovedala na otázku kladne, bolo by referendum úspešné. V takom prípade by návrhy prijaté v referende vyhlásila Národná rada SR ako zákon, vyplýva z ústavy.

Základný zákon štátu hovorí aj to, že výsledok referenda môže parlament zmeniť alebo zrušiť svojím ústavným zákonom po uplynutí troch rokov od jeho účinnosti. „Referendum v tej istej veci možno opakovať najskôr po uplynutí troch rokov od jeho vykonania,“ dopĺňa ústava.

13:55 Pozor na pokutu 

Ak sa volič pri vypĺňaní hlasovacieho referendového lístka pomýli, môže požiadať okrskovú volebnú komisiu o nový. Nesprávne upravený lístok si nenecháva, má ho odložiť na určené miesto, inak mu hrozí pokuta 33 eur. Agentúra TASR to uviedla na základe informácií zverejnených na webstránke ministerstva vnútra.

„Volič je povinný odložiť nesprávne upravený hlasovací lístok do zapečatenej schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov, inak sa dopustí priestupku, za ktorý mu bude uložená pokuta 33 eur,“ píše sa na webe.

12:28 Pellegriniho jednoznačné áno

V referende už odhlasoval aj líder Hlasu-SD Peter Pellegrini. Svoj hlas odovzdal na Gymnáziu Grosslingová v Bratislave. Zároveň vyzval ľudí, aby využili svoje ústavné právo. TASR o tom informuje na základe informácie z jeho sociálnej siete.

„Nenechám si vziať právo rozhodovať o našej budúcnosti. Som presvedčený, že ak občan moc politikom dáva, má ju právo aj vziať,“ uviedol Pellegrini. Už skôr avizoval, že zakrúžkuje odpoveď „áno“.

Referendum vníma ako jedinečnú možnosť pre ľudí rozhodnúť o predčasných parlamentných voľbách. „Rozhodnutie, či svoje právo využijete, je len a len na vás,“ doplnil líder strany.

12:10 „Nebudem ale robiť komparz Ficovi,“ píše Cigániková

Jana Bittó Cigániková (SaS) na svojom Facebooku ostro kritizovala predsedu strany Roberta Fica. V súvislosti s referendom povedala, že nebude robiť Ficovi komparz, „ktorý zneužíva referendum, píše protiústavné otázky a výsledok samotného hlasovania mu je vlastne úplne ukradnutý. Je to len kampaň a nič viac.“

V statuse píše, že si uvedomuje, že táto vláda sklamala veľkú časť Slovenska, „najmä pričinením OĽANO, ktoré dostalo enormný mandát od ľudí,“ uvádza a konštatuje, že riešením tejto situácie sú predčasné voľby.

Napísala, že v parlamente za predčasné voľby hlasovať určite bude. „O tom, kto v nich dostane moc, rozhodneme my všetci svojím hlasovaním. Verím, že sa rozhodneme dobre,“ dodala Cigániková.

10:45 Volič môže požiadať o prenosnú volebnú schránku

Volič, ktorý sa nemôže dostaviť do volebnej miestnosti zo závažných dôvodov, najmä zdravotných, môže požiadať okrskovú komisiu o prenosnú volebnú schránku. Informuje TASR na základe správy z webovej stránky Ministerstva vnútra SR.

Zdôrazňuje, že „o vykonanie hlasovania do prenosnej volebnej schránky“ možno požiadať okrskovú volebnú komisiu „len v územnom obvode volebného okrsku, pre ktorý bola okrsková volebná komisia zriadená“.

10:14 Voliči sa môžu obrátiť na dve infolinky

Eva Chmelová na tlačovej konferencii ministerstva vnútra informovala, že na vytvorenie špeciálnych komisií pre voličov, ktorí majú na dnešný deň nariadenú karanténu, bolo požiadaných 79 takýchto komisií, z toho 66 špeciálnych komisií pracuje. Dokopy o špeciálne hlasovanie požiadalo 178 voličov.

Ľudia sa ohľadom otázok na referendum môžu obrátiť na dve infolinky Ministerstva vnútra SR a môžu tak urobiť až do uzatvorenia miestností, a teda do 22:00. 

„Každý volič, ktorý sa pomýli, môže získať od okrskovej volebnej komisie nový hlasovací lístok a pokazený lístok vhodí do schránky, ktorá je na to určená,“ uviedla Eva Chmelová, riaditeľka odboru volieb, referenda a politických strán MV SR.

Dodala, že predčasné výsledky referenda môžeme očakávať v skorých ranných hodinách, pričom sa treba pripraviť na to, že situáciu môže skomplikovať počasie.

75 voličov, ktorí nemajú trvalý pobyt na Slovensku, požiadalo o hlasovanie v referende prostredníctvom pošty. Ministerstvu vnútra SR bolo doručených z tohto počtu 62 návratných obálok.

8:45 Krúžkuje sa len jedna možnosť

Volič v referende vyberá na hlasovacom lístku odpoveď „áno“ alebo „nie“. Zakrúžkovať môže len jednu odpoveď, inak je lístok neplatný. TASR o tom informuje na základe informácie z webu Ministerstva vnútra (MV) SR.

Po úprave lístka ho musí volič vložiť do obálky a do volebnej schránky. Pokiaľ sa pomýli, okrsková volebná komisia mu vydá za nesprávne upravený lístok iný.

Nesprávne upravený hlasovací lístok vloží volič do schránky na odloženie nepoužitých alebo nesprávne upravených hlasovacích lístkov. Inak mu hrozí pokuta.

Ľudia sa v referende môžu vyjadriť, či súhlasia s tým, aby bolo možné skrátiť volebné obdobie referendom alebo uznesením Národnej rady SR. Má to zabezpečiť zmena Ústavy SR.

Na Slovensku sa ráno začalo deviate v histórii samostatnej SR

Týka sa zmeny Ústavy SR. Hlasovacie miestnosti sú otvorené do 22:00. 

Ako informovala agentúra TASR, na základe vyhlásenia riaditeľky odboru volieb, referenda a politických strán MV SR Evy Chmelovej všetky volebné miestnosti otvorili v sobotu ráno načas, priebeh je zatiaľ pokojný. Ako Chmelová dodala, problémy neočakáva ani počas dňa.

„Sú otvorené všetky miestnosti, v tejto chvíli nemáme hlásený žiadny problém,“ povedala Chmelová. Zdôraznila, že pri referende je situácia špecifická.Referendum sa líši od volieb. Pokiaľ ide o kampaň, v zákone o volebnej kampani nie je referendum upravené, nič nie je zakázané. Neexistuje ani moratórium,“ ozrejmila.

Neoficiálne výsledky referenda by podľa Chmelovej mohli byť známe skoro po polnoci. „Vzhľadom na jednoduché zisťovanie volieb v referende, ako aj elektronizáciu, pokiaľ ide o posielanie zápisníc, možno v skorých ranných hodinách. Netrúfam si povedať presne, ale určite niekedy skoro po polnoci,“ priblížila.

Štátna komisia pre voľby a kontrolu financovania politických strán začne zasadať o 9:00.

Prezidentka sa nezúčastní

Prezidentka SR Zuzana Čaputová sa nezúčastní na sobotňajšom referende o zmene ústavy v súvislosti s predčasnými voľbami. Chce tak vyjadriť svoj občiansky postoj. Zdôraznila, že rešpektuje inštitút referenda i rozhodnutie každého občana o jeho účasti. Aj neúčasťou však podľa nej možno vyjadriť postoj. Stanovisko hlavy štátu TASR poskytol jej hovorca Martin Strižinec.

Prezidentka predpokladá, že dôvody jej neúčasti na referende sú zrozumiteľné. „Komunikácia organizátorov referenda bola menej zameraná na jeho obsah a viac na útoky proti názorovým politickým oponentom.“

„Moja neúčasť na referende je vyjadrením môjho občianskeho postoja, ako prezidentka však robím všetky potrebné kroky na to, aby sa ústava zmenila v parlamente do konca januára a v dôsledku toho mohli byť predčasné voľby v čo najkratšom reálnom termíne,“ zdôraznila.

Podčiarkla, že má v úcte referendum ako jeden z mála spôsobov, akým sa občania môžu priamo vyjadriť ku konkrétnym otázkam. Poukázala na to, že ide o jeden z inštitútov priamej demokracie v našej ústave. „Preto plne rešpektujem rozhodnutie každého občana, ktorý sa na ňom rozhodne zúčastniť. Zároveň však rešpektujem, že aj svojou neúčasťou na referende môžu občania vyjadriť svoj postoj. Buď k samotnej referendovej otázke, alebo voči tomu, kto ho inicioval,“ dodala.

Bývalý prezident hovorí o politickej kampani

Andrej Kiska na svojom Facebooku uviedol, že táto krajina potrebnuje predčasné voľby a poslanci Národnej rady SR majú na to všetky prostriedky. „Toto referendum je ale len a len Ficova politická kampaň a ja sa ho určite nezúčastním,“ napísal na sociálnej sieti.

„Vyše desať miliónov eur, ktoré referendum bude stáť a ktoré my všetci z našich peňazí zaplatíme, sa radšej mohli minúť na pomoc rodinám s chorými deťmi,“ uviedol Kiska.

Dodal, že podľa neho je akurátny čas na to, aby sa zaviedlo pravidlo, že pokiaľ nebude referendum platné a nezúčastní sa ho minimálne 50 % voličov, jeho organizátor by mal časť nákladov zaplatiť. „Populizmus nahradiť zodpovednosťou,“ doplnil.

Zdroje: Facebook/Andrej Kiska, TASR, Facebook/Igor Matovič, Facebook/Janka Bittó Cigániková, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá