Kto sa nehne z domu, na test ísť nemusí. Všetko, čo potrebuješ vedieť o plošnom testovaní

  • Kam a kedy treba prísť na testovanie? Ako dlho to bude trvať? Čo sa stane, ak tam nepôjdem?
  • Prinášame ti veľký prehľad o plánovanom plošnom testovaní Slovákov na koronavírus
testovanie koronavírus covid
TASR/Martin Baumann
  • Kam a kedy treba prísť na testovanie? Ako dlho to bude trvať? Čo sa stane, ak tam nepôjdem?
  • Prinášame ti veľký prehľad o plánovanom plošnom testovaní Slovákov na koronavírus

Veľké plošné testovanie na koronavírus sa začne už tento piatok. Zhrnuli sme pre teba všetky informácie, ktoré potrebuješ mať.

Termín testovania

Ak bývaš na Orave alebo v Bardejove, testovať sa bude už tento piatok, sobotu a nedeľu. Budú to pilotné testy, resp. nulté kolo, ktoré majú otestovať približne 180 000 ľudí. Prvé kolo testovania bude cez víkend od 30. októbra do 1. novembra a platí pre úplne všetky okresy, teda aj tie na Orave a Bardejove. Odberné miesta budú otvorené od 8:00 ráno až do 20:00 večer. 

zdroj: TASR/AP Photo/Emilio Morenatti, File

Kam a o koľkej mám prísť

Všetky informácie o tom, na aké miesto treba prísť, dostaneš od svojej obce alebo mesta. Minister obrany Jaroslav Naď na tlačovej besede informoval, že malé obce môžu robiť testy aj jeden deň namiesto troch- dobre si preto zisti, kedy sa v tvojej vieske testy konajú.

Dobrou správou je, že si môžeš vybrať úplne ktorékoľvek odberné miesto, nezáleží na tom, či je to v mieste tvojho bydliska. Jednoducho si vyberieš to, ktoré máš najlepšie z domu.

Ľudia majú na test prichádzať zhruba podľa abecedy, ale nie je to pravidlo. Jednoducho prídeš vtedy, keď máš čas. „Využijeme volebné zoznamy a podľa abecedy budeme volať ľudí na jednotlivé časy,“ povedal minister obrany Naď.

Test alebo zákaz vychádzania. Matovič dal Slovákom na výber len dve možnosti

Kto na test ísť nemusí

Každý, kto vydrží doma bez kontaktu s civilizáciou desať dní, nemusí ísť na test vôbec. Polícia ťa totiž môže vonku skontrolovať, či máš za sebou test. Ak nie, hrozí ti pokuta. 

Na test nemusia ísť ľudia, ktorí nevychádzajú z domu, seniori, imobilní ľudia, klienti domovov sociálnych služieb a tiež zdravotníci. Mnoho skupín obyvateľstva sa bude testovať samostatne a toto verejné testovanie sa ich netýka. Takisto nemusia testy absolvovať deti do 10 rokov alebo osoby, u ktorých je test kontraindikovaný. 

Ako prebieha test

Prídeš na odberné miesto a vyplníš formulár so svojimi údajmi. Následne ti zdravotník spraví odber vzorky z nosohltana. Je to tenká palička, ktorou ti zájde cez nos až do hrdla rovnako, ako pri štandardnom PCR teste. Pred testom sa neodporúča jesť, piť, fajčiť a umývať si zuby a to aspoň niekoľko hodín pred testom, inak môžeš dostať falošne negatívny výsledok.

Čo si myslíš o plošnom testovaní na koronavírus?

Palička so vzorkou sa umiestni na test a zhruba do 30 minút vieš, na čom si. Tí, ktorí sú veľmi infekční, majú výsledky do 15 minút. Následne dostaneš zalepenú obálku s výsledkom a inštrukciami, čo máš robiť. Na výsledok počkáš na mieste.

Čo mám robiť s výsledkom

Ak budeš mať pozitívny test, musíš sa izolovať doma alebo v ubytovacom zariadení, ktoré je určené na tento účel. Následne sa cez COVID Pass objednáš na PCR testovanie. Ak budeš negatívny, stále musíš dodržiavať opatrenia hlavného hygienika, teda nosiť rúško, dodržiavať rozostupy a umývať si ruky. Ak si sa totiž nakazil menej ako 5 dní od testu, vyjde ti negatívny- a to antigénový, a citlivý PCR test. Neroznášaj preto bacily, o ktorých ani nevieš, či ich máš.

Čo keď na test nepôjdem

Na test ísť nemusíš, účasť je dobrovoľná. Ak sa však takto rozhodneš, musíš zostať doma, alebo na mieste, ktoré si určíš ako karanténu. Ak bude tvoj výsledok negatívny, môžeš chodiť von, ale len s potvrdením. Polícia totiž môže tvoje potvrdenie o absolvovaní testu skontrolovať. Ak ho mať nebudeš, hrozí ti pokuta až 1 650 eur.

Pri náhodnej kontrole sa však môžeš preukázať hocijakým certifikovaným testom, ktorého výsledok bol známy neskôr ako 30. októbra. To znamená, že ak ťa v období plošného testovania otestovali cez COVID Pass, alebo si si testovanie zaplatil z vlastného vrecka, potvrdenie ti platí.

PRIESKUM: Drvivá väčšina Slovákov chce ísť na plošné testovanie

Nemôžem sa nakaziť na odbere?

Odberné miesta budú podľa ministra zdravotníctva zabezpečené tak, aby nedochádzalo k nákaze. K bezpečnosti však musíš prispieť aj ty, a to tak, že prídeš v rúšku, s umytými rukami a budeš sa zdržiavať dva metre od ostatných.

Nebudú chýbať v nemocniciach lekári?

Na plošné testovanie bude potrebných 20 000 zdravotníkov. Len zdravotník môže vykonať odber z nosohltana. Minister zdravotníctva Marek Krajčí ubezpečil, že bežná zdravotná starostlivosť nebude ohrozená a v nemocnici ťa ošetria, akoby sa ani nič nedialo.

Čítajte viac z kategórie: Koronavírus

Najnovšie videá

Trendové videá