„Kto túto *** pustil do politiky?“ Političky prehovorili o diskriminácii a obťažovaní žien v parlamente
- Političky sa stretávajú s diskrimináciou aj podceňovaním
- Bittó Cigániková, Laššáková, Bihariová aj Jurík prehovorili pre Startitup
- Političky sa stretávajú s diskrimináciou aj podceňovaním
- Bittó Cigániková, Laššáková, Bihariová aj Jurík prehovorili pre Startitup
Na Slovensku máme stále málo žien v politike. Dlhodobo sa ich počet pohybuje na úrovni približne od 13 do 21 percent, navyše političky prítomné v našej vrcholovej politike musia neraz čeliť nepríjemným veciam, ako sú napríklad se*izmus, podceňovanie na základe pohlavia, nedôvera v ich sily či dokonca obťažovanie.
Startitup v parlamente medzi koaličnými aj opozičnými političkami zisťoval, či sa s týmito negatívnymi aspektmi v rámci politiky stretávajú, ale aj, ako sa s tým vyrovnávajú.
Jana Bittó Cigániková: Ten človek je pre mňa úbožiak
„Asi by mnohí tomu, s čím sa stretávam, povedali se*izmus a obťažovanie, ale ja si myslím, že v niektorých témach sme možno trošku prehnaní. V rámci pravidiel, keď to niekto preženie, tak ja ho na to upozorním a vie si dať pokoj, v rámci kolegov v politike,“ hovorí pre Startitup poslankyňa Jana Bittó Cigániková.
„Horšie je to na sociálnych sieťach. Tam všetky, čo sme vo verejnom priestore, čelíme hodnotiacim úsudkom na náš výzor, na to, ako sme sa dostali do politiky a podobne… ale čo ja viem, ja som taký typ, že mne je to dosť jedno. Ten človek je pre mňa úbožiak,“ vysvetľuje saskárka. „A ešte mu poviem, že aj jazdím na bavoráku, nech ho šľak trafí,“ dodáva Bittó Cigániková.
„V mojom prípade je to ešte zvlášť v súvislosti s etnicitou, takže je to také dvojité kombo. Som aj politička, aj žena a aj Rómka. Prejavuje sa to najčastejšie v hláškach typu: ‚Čo sa ty staráš do našich vecí, choď si svojich riešiť do osady‘ alebo ‚Kto takúto špa*u vôbec pustil do politiky?‘,“ opisuje negatívne skúsenosti na internete Irena Bihariová (PS).
Toto je podľa poslankyne „neustály žargón v komentároch, mailoch či na online kanáloch“. Ako sa vyrovnáva s týmito vecami?
„Je to údel, s ktorým som zvyknutá žiť, a neodradí ma to. Ja si vždy hovorím, že tí príčetní ľudia, akokoľvek by so mnou nesúhlasili, si vedia nájsť iný, normálnejší spôsob na vyjadrenie nesúhlasu a s tými sa bavím,“ tvrdí poslankyňa.
Laššáková sa s narážkami nestretla, Jurík má s diskrimináciou aj vlastné skúsenosti
Aké skúseností s týmito vecami má poslankyňa a exministerka kultúry Ľubica Laššáková (Hlas-SD)? „Nestretla som sa s tým, že by niektorí kolegovia na kolegyne mali narážky,“ hovorí Laššáková. Ako vníma fakt, že v slovenskej politike je oveľa menej žien než mužov?
„Ja som vždy tvrdila a vlastne som aj toho dôkazom, že ženy musia byť v politike. Pretože majú iný náhľad napríklad na sociálne veci, kultúru prejavu, atď., ženy patria do politiky,“ myslí si exministerka.
Poslankyňa Beáta Jurík (PS) má s rôznymi prejavmi diskriminácie aj vlastné skúsenosti. „Áno, aj tu v parlamente sa nám to bežne deje, že kolegovia, hlavne z vládnej koalície, nás neustále podceňujú, rozporujú naše skúsenosti či vzdelanie a útočia na nás, ako na ‚neskúsené ženy‘, ktoré by si vlastne nemali otvárať ústa,“ tvrdí Jurík.
„Majú nemiestne poznámky v rámci svojich faktických poznámok, často sa to deje ženám, pretože nás majú za mladé a neskúsené. Je to forma se*izmu, ktorej sa snažíme brániť, aj o tom hovoríme, žiaľ, niektorí sú na to príliš zvyknutí,“ uzatvára poslankyňa.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroj: Archív Startitup