Ktorá skupina ľudí najviac verí konšpiráciám a hoaxom? Odpoveď vedcov ťa zrejme (ne)prekvapí
- Môže inklinácia k politickej ideológii nabádať k väčšej dôveryhodnosti vo fake news?
- Americkí vedci si myslia, že áno
- Naznačuje to najnovšia štúdia aj viacero prieskumov
- Môže inklinácia k politickej ideológii nabádať k väčšej dôveryhodnosti vo fake news?
- Americkí vedci si myslia, že áno
- Naznačuje to najnovšia štúdia aj viacero prieskumov
Odborníci na komunikáciu Kelly Garret a Robert Bond z Ohio State University publikovali v časopise Science Advances štúdiu, ktorá túto problematiku do hĺbky preskúmala.
Vedci porovnávali občanov, ktorí mali konzervatívne smerovanie politických hodnôt, čiže republikánov a demokratov, ktorí majú liberálnejšie videnie sveta.
Konzervatívci vs. liberáli
Z ich sledovania vyšlo, že konzervatívci mali väčšiu tendenciu veriť pútavým a bombastickým správam, ktoré sa však časom ukázali ako nepravdivé, čiže išlo o fake news alebo hoaxy. Aj liberáli však niekedy zdieľali virálne správy, avšak v ich prípade išlo častejšie o pravdivé tvrdenia. Ľudia, ktorí sa definovali ako politicky neutrálni, boli zo štúdie vyradení.
Autori štúdie prišli so systémom na analýzu správ a sociálnych médií pomocou monitorovacej služby YouGov. Našli 1200 dobrovoľníkov, s ktorými pracovali v prvej polovici roka 2019.
Počas experimentu každé dva týždne zozbierali približne 5 000 príspevkov, ktoré dobrovoľníci publikovali na svojich sociálnych sieťach. Tie poväčšine súviseli s politikou USA. Každý článok potom prešiel kontrolou pravdivosti. Keď samotné dáta vyhodnocovali, prišli so zaujímavými zisteniami.
„V súlade s inými štúdiami zisťujeme, že americkí konzervatívci skôr podľahnú dezinterpretácii ako liberáli,“ uviedli autori pre CNN.
Ukázalo sa tak, že konzervatívnych občanov viac lákali príbehy s virálnym potenciálom, ktoré však boli nepravdivé alebo nesprávne interpretované. Táto skupina tiež o niečo menej verila správam, ktoré pravdivé, naopak, boli.
,,Analýzy naznačujú, že konzervativizmus súvisí s menšou schopnosťou rozlišovať medzi pravdivými a nepravdivými tvrdeniami v širokom spektre politických problémov a tendenciou veriť, že všetky tvrdenia sú pravdivé,“ vysvetľujú zistenia autori. Zároveň však upozorňujú, že dáta, ktorými disponujú, hneď neznamenajú, že konzervatívne zmýšľajúci Američania majú psychologickú predispozíciu viac veriť nepravdám.
Keďže experiment prebiehal v roku 2019, výsledky neukazujú, ako občania verili správam ohľadom pandémie Covid-19. Aj pri tejto téme však existujú prieskumy, ktoré naznačujú spojitosť s pravicovou politickou ideológiou a šírením konšpiračných teórii ohľadom pandémie.
Európa je na tom podobne
Tejto problematike sa venoval aj portál The Economist, ktorý uvádza, že v americkom Pew Research Center v marci zistili, že 30 % republikánov verilo, že vírus bol vytvorený úmyselne, čo bolo takmer dvakrát viac ako demokratov.
V máji zase prieskum YouGov ukázal, že 44 % republikánov si myslí, že Bill Gates chce používať vakcíny proti Covid-19 na implantovanie mikročipov ľuďom. Rovnakú teóriu však podporovalo iba 19 % občanov, ktorí sa identifikovali ako demokrati.
Podobné tendencie môžeme vidieť aj v Európe. Podľa prieskumu Ifop vo Francúzsku 40 % tých, ktorí podporujú stranu Rassemblement national, ktorú vedie Marine Le Pen, verilo, že vírus bol vytvorený úmyselne. To je dvojnásobne viac ako podporovateľov ľavicovej strany La France Insoumise, ktorí verili rovnakej teórii.
Priaznivci holandskej pravicovo-populistickej FvD o 40 % častejšie tvrdili, že Covid-19 je biologická zbraň ako podporovatelia krajne ľavicovej Socialistische Partij.
Kotlebovci sa nechcú dať očkovať
Aj na Slovensku môžeme sledovať podobný problém. Spolu s epidémiou Coivd-19 sa u nás podobne ako vo svete rozbehla aj epidémia hoaxov a konšpiračných teórií. Zástanci týchto tvrdení, majú tiež prekvapivo vyššiu tendenciu inklinovať ku krajne pravicovým stranám.
Túto súvislosť si všimol aj portál Denník N, ktorý upozorňuje, že v okresoch, kde získali kotlebovci vo voľbách najviac hlasov, klesá ochota občanov zaočkovať sa.
S fantastickými teóriami o čipovaní za pomoci vakcín často prichádzal aj líder strany Marián Kotleba, ktorý okrem toho svojím fanúšikom odporúčal liečiť Covid-19 vodkou a bromhexinom.
Medzi ďalšiu známu tvár dezinformačnej scény nepochybne patrí aj politik a bývalý predseda Najvyššieho súdu SR Štefan Hrabin. Svoje názory na pandémiu okrem svojho YouTube kanála predniesol aj v Diskusnom Klube Startitup.
„Je to bežná viróza. Žiaľ, je sprevádzaná mediálnou hystériou. Plagiátori, ktorí podvádzali spoločnosť pri získavaní titulu, teraz podvádzajú so štatistikami,“ vyjadril sa. Tvrdil, že dostali spoločnosť do stavu, kedy svojvoľným spôsobom obmedzujú ľudské práva.
Svoj postoj má jasný aj k otázke čipovania. Prvá etapa začala podľa neho rúškami, testovaním a pokračuje očkovaním. V ďalšej fáze, teda v čipovaní, pôjde podľa neho o kontrolu obyvateľstva. Keď sa na Slovensku začali očkovať politici, bol jedným z tých, ktorí tvrdili, že si pred kamerami dávajú pichať vitamíny.
Čítajte viac z kategórie: Zahraničie
Zdroje: Science Advances, CNN, The Economist, Denník N, Startitup