Kúpaniu sa tu radšej vyhni: Na týchto slovenských kúpaliskách a jazerách sa prepadla kvalita vody
- Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pravidelne monitoruje stav kúpalísk na Slovensku
- Na týchto miestach by si sa nemal kúpať
- Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR pravidelne monitoruje stav kúpalísk na Slovensku
- Na týchto miestach by si sa nemal kúpať
Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) Slovenskej republiky pravidelne sleduje situáciu kúpalísk na území Slovenska. V 29. týždni, ktorý uplynul k 19. 7. 2023, bolo väčšina umelých aj prírodných kúpalísk, ktoré mali plánovanú prevádzku počas kúpacej sezóny 2023, otvorená pre verejnosť.
Regionálne úrady verejného zdravotníctva (RÚVZ) na týchto prevádzkovaných kúpaliskách vykonávali štátny zdravotný dozor (ŠZD) a pokračovali aj v monitorovaní kvality vody na tých prírodných vodných plochách, kde sa organizuje neorganizovaná rekreácia a nemajú prevádzkovateľa.
Informáciu o tomto monitoringu a situácii kúpalísk zverejnila redakcia Aktuality.sk prostredníctvom odboru komunikácie ÚVZ.
Nevyhovujúca kvalita vody
Povolenie na prevádzku malo k 19. júlu 161 umelých kúpalísk. Vyhovujúca kvalita vody na kúpanie bola taktiež na desiatich prírodných kúpaliskách a 57 prírodných vodných plochách s neorganizovanou rekreáciou.
Kúpanie sa pre prekročenia medznej hodnoty zdravotne významných mikrobiologických ukazovateľov neodporúča vo vodných nádržiach Brezová pod Bradlom, Ružín a Laborec Humenné. Nevyhovujúca kvalita vody sa zistila aj na vodnej ploche Gazárka Šaštín-Stráže.
Pre vodnú nádrž Duchonka bolo pre zhoršenú biologickú kvalitu vody vydané odporúčanie nekúpať sa pre deti, alergikov a osoby s oslabeným imunitným systémom.
Zníženú priehľadnosť pri kontrolách zistili na jazere Krpáčovo a na Lipovine – Bátovce. Farba nespĺňala odporúčanú hodnotu ďalej na vodných plochách Plavecký Štvrtok, Malé Leváre a Kanianka a spolu s odporúčanou hodnotou pre ukazovateľ nasýtenia vody kyslíkom v lokalite Nitrianske Rudno.
Nedostatky v mikrobiologickej kvalite vody na kúpanie zistili pri posledných odberoch na kúpalisku Wellness Hotel Patince a na Letnom horskom kúpalisku vo Vyšných Ružbachoch.
„Prevádzkovatelia vykonali opatrenia na obnovenie kvality vody v bazénoch, ich účinnosť bude overená kontrolnými vzorkami,“ ozrejmil ÚVZ.
Dodržiavanie zásad pri kúpaní
ÚVZ zároveň pripomína, že na umelých kúpaliskách je dôležité dodržiavať zásady správania a riadiť sa pokynmi prevádzkovateľov. Pred vstupom do vody ÚVZ odporúča skontrolovať farbu vody, zákal či zápach, prípadne plávajúce nečistoty na hladine.
„Nekúpte sa vo vode, ak páchne po moči alebo výrazne po chlóre, ak sú na stenách bazéna slizovité povlaky alebo ak sú steny a dno bazéna poškodené,“ varuje úrad.
Radí pred každým vstupom do bazéna prejsť brodiskom, dodržiavať zásady osobnej hygieny a neskákať do vody tam, kde je to zakázané.
„Nenechávajte deti bez dozoru dospelej osoby, po každom kúpaní sa čo najskôr dôkladne osprchujte, vyperte plavky a prezlečte sa do suchého oblečenia,“ dodal ÚVZ.
Pozor na sinice
V prírodných kúpaliskách môže dôjsť k premnoženiu siníc. Tie dokážu u detí vyvolať dýchacie problémy, kožné vyrážky či zápaly očných spojiviek. Prehltnutie väčšieho množstvo siníc môže zase vyvolať črevné problémy, kŕče alebo nevoľnosť. Upozornil na to Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
„Zvýšený výskyt siníc zaznamenávame najmä po dlhotrvajúcom slnečnom a teplom počasí a ich premnoženie znamená väčšie zdravotné riziko než premnoženie rias. (…) Nie všetky sinice produkujú toxické a alergizujúce látky, riziko sa zvyšuje s dĺžkou pobytu vo vode a opakovaným kúpaním sa viac dní po sebe,“ priblížil.
Premnožené a nahromadené toxické sinice tvoria podľa Zuzany Valovičovej z odboru hygieny životného prostredia ÚVZ SR vločky alebo zhluky kolónií. Tie sú rozptýlené vo vodnom stĺpci alebo nahromadené na vodnej hladine vo forme pokrytia alebo viditeľnej kaše – vodného kvetu. Ten je najčastejšie zelenej či modrej farby.
„Vodný kvet sa môže podľa smeru vetra pohybovať po nádrži a zachytávať na brehoch, kde dochádza k jeho vysušovaniu a rozprašovaniu,“ doplnila odborníčka.
Apeluje na ľudí, aby do takejto vody nevstupovali. „Nedovoľte ani deťom či zvieratám hrať sa s vysušeným vodným kvetom, ktorý vzniká po poklese hladín v zátokách a na brehu vodných plôch,“ povedala.
Čítajte viac z kategórie: Hlavné správy a aktuality
Zdroje: Aktuality.sk, TASR