Kúsok od Bratislavy rastie najdlhší visutý most na svete. Nová turistická atrakcia má obrovský potenciál
- 286 kilometrov od Bratislavy je vo výstavbe svetový unikát
- Poteší najmä milovníkov adrenalínu a prírody
- 286 kilometrov od Bratislavy je vo výstavbe svetový unikát
- Poteší najmä milovníkov adrenalínu a prírody
Kúsok za hranicami Slovenska sa stavia visutý most, aký inde nenájdeš. Ide o novú turistickú atrakciu strediska Dolní Morava v Českej republike. Táto lokalita bola doteraz známa kvôli obrovskej rozhľadni, vďaka ktorej môžeš absolvovať cestu oblakmi.
Nový visutý most Sky Bridge sa bude klenúť medzi dvoma susednými vrcholmi masívu Sněžník a bude visieť vo výške takmer 100 metrov.
Podľa majiteľov strediska Dolní Morava pôjde o najdlhší visutý most na svete. Dlhý bude až 721 metrov. Doteraz sa za najdlhší považoval visutý most Baglung Parbat v Nepále, ten v Českej republike ho však prekoná o vyše 150 metrov.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Sky Bridge 721 má byť natiahnutý 96 metrov nad zemou medzi vrcholmi Slamník (1 232 m) a Chlum (1 118 m). Z mosta uvidíš nielen masív Sněžník, ale aj dolinu Mlynského potoka.
Most sa začal stavať v júli a atrakcia má byť verejnosti sprístupnená na jar 2022. Turisti naň nastúpia v nadmorskej výške 1 125 metrov a vystúpia o desať metrov vyššie. Ochrancom prírody sa však dlhodobo nepáči, že takéto nové atrakcie lákajú do oblasti čoraz viac turistov a obec môže čoskoro vyzerať ako stredisko Špindlerov Mlyn.
Časti obyvateľov, ktorí tu trvalo žijú, vadí predovšetkým neúnosná doprava. Obec preto s investorom našla kompromis, dohodli sa, že postavia aj dve veľké parkoviská. Nával nových návštevníkov má však podľa zástupcu primátora Petra Vrzala aj pozitívny vplyv.
„Dlhodobo z horských oblastí odchádzajú ľudia. Poľnohospodárstvu je v obci koniec a ľudia musia z niečoho žiť. Bez atrakcií sa dnes, bohužiaľ, nedá robiť cestovný ruch. V spoločnosti je po nich dopyt, bežní ľudia a rodiny s deťmi nechcú chodiť po horách s batôžkom, chcú niečo zažiť. Rezort dáva tejto oblasti nejakú budúcnosť a zmysel, aby tu ľudia zostávali,“ vysvetľuje Petr Vrzal, informuje portál Aktuálne.cz.
Návrh projektu stavby pochádza z dielne architekta Zdeňka Fránka, ktorý pôsobí od roku 2012 ako dekan Fakulty umenia a architektúry na Technickej univerzite v Liberci. Chodník v oblakoch slovami architekta Fránka:
„Výnimočnosť stavby je v rozsahu použitia dreva na stavbe týchto rozmerov. Tiež v tom, že vytvoria nový druh zážitku, kde si človek lepšie uvedomí svoju skutočnú maličkosť v lone prírody.“
Aj na Slovensku máme adrenalínový most
Adrenalínový unikát máme aj u nás. Pri návšteve via ferraty na Skalke sa môžeš prejsť po najdlhšom lanovom moste a lanovej lezeckej sieti na Slovensku. Náučná zaistená cesta (via ferrata) s názvom Komín sa nachádza v Kremnických vrchoch, presnejšie ide o Flochovský chrbát.
Trasa sa začína na Peknej vyhliadke a následne vedie hrebeňovou červenou turistickou značkou. Obľúbenou atrakciou na trase je aj Tunel, ktorý bol rekonštruovaný pred troma rokmi.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
„Ferrata od jej otvorenia priviedla na Skalku mnohých návštevníkov, počas víkendov sa na nej vystriedalo dvesto až tristo ľudí denne, počas pracovných dní desiatky,“ vysvetľuje zástupkyňa primátora mesta Kremnica Iveta Ceferová.
Via ferrata je jednosmerná a má tri cesty: Komín s obťažnosťou C, Trubačova veža B a Výzva, ktorá je svojou obťažnosťou označená písmenom E a je doteraz najťažšou vybudovanou via ferratou na Slovensku.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Na zaistenej ceste ťa čaká 420 metrov lán s výškou skalných ciest dosahujúcich 80 metrov. K ceste patrí aj krátka via ferrata na skale Jánošíkova diera s obťažnosťou B, ktorá je určená pre rodičov s deťmi. Naraziť môžeš aj na tzv. boulderové steny, ktoré ponúkajú možnosti lezenia s rôznou náročnosťou.
Zdroje: Horský rezort Dolní Morava, aktualne.cz