Kúsok od slovenských hraníc sa šíri agresívna choroba: Má už 7 obetí, po zdroji nákazy pátra aj WHO

  • Baktéria Legionella pneumophila kontaminovala vodu v poľskej provincii
  • V nemocnici leží 113 ľudí, pričom nákaze podľahlo už sedem ľudí
pacient v nemocnici
Ilustračné foto TASR/AP Photo/Omar Marques
  • Baktéria Legionella pneumophila kontaminovala vodu v poľskej provincii
  • V nemocnici leží 113 ľudí, pričom nákaze podľahlo už sedem ľudí

Našich severných susedov napadla agresívna choroba. Zasiahla provinciu Podkarpatské vojvodstvo v Poľsku. Vyžiadala si už sedem ľudských životov, informuje tamojší spravodajský portál TVN24.

Túto zákernú chorobu spôsobuje baktéria Legionella pneumophila, ktorá sa šíri cez aerosóly vodných zdrojov, ako sú sprchy, fontány alebo chladiace systémy.

Napadnutí ľudia sa nakazia vdýchnutím znečistenej vodnej pary. Medzi príznaky patrí horúčka, zápal pľúc a závažné dýchacie problémy.

Vyše 100 nakazených skončilo v nemocnici

Celkový počet nakazených stúpol na 113 ľudí, pričom všetkých museli hospitalizovať v nemocnici. Do súčasnosti sa potvrdilo sedem úmrtí. Hlavným cieľom hygienických orgánov je podľa portálu identifikovať zdroj nákazy a zabezpečiť preventívne opatrenia na zastavenie šírenia choroby.

V reakcii na situáciu zriadili Poliaci expertný tím na podporu protiepidemických opatrení. Tím spolupracuje s hygienickými orgánmi, mestskými úradmi a odborníkmi z oblasti zdravotnej starostlivosti na účinnom riešení výskytu choroby.

Väčšinu obetí identifikovali ako starších ľudí s chronickými ochoreniami a nákaza baktériou len zhoršila ich už aj tak naštrbený imunitný stav. Mnohí zomreli v nemocniciach v Rzeszówe a okolitých oblastiach.

Dezinfekcia vodovodnej siete

Mesto Rzeszów prijalo opatrenia na dezinfekciu vodovodnej siete v reakcii na výskyt choroby. V rámci preventívnych krokov bude do vody pridaný chlór na dezinfekciu vodovodných systémov. Hygienické orgány preverujú aj možné zdroje nákazy v obecnej vodovodnej sieti a snažia sa identifikovať, kde presne sa baktéria šíri.

Poliaci spolu s národnými zdravotníckymi orgánmi a expertmi z WHO pracujú na hľadaní zdroja infekcie a na zabezpečení opatrení na zastavenie jej šírenia. Očakáva sa, že odrazovým mostíkom budú výsledky testov zo vzoriek odobratých zo zariadení a obecných vodovodných miest, ktoré budú k dispozícii v nasledujúcich dňoch.

Toto je prvý väčší výskyt takéhoto druhu choroby v oblasti Rzeszówa, ktorý si vyžiadal rozsiahle protiepidemické opatrenia na ochranu verejného zdravia.

Prevencia pred bakteriálnym ochorením

Legionely sú baktérie rozšírené v prirodzených vodných ekosystémoch, no v umelých prostrediach sa môžu rozmnožovať pri nesprávnej údržbe vodovodných systémov, predstavujúc zdravotné riziko, obzvlášť pre starších a imunitne oslabených ľudí, informuje Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky na sociálnej sieti.

Legionelóza, ktorú tieto baktérie spôsobujú, sa šíri vdýchnutím mikroskopických kvapôčok vody infikovaných baktériami. Ochorenie môže mať dve formy – mierne ochorenie bez zápalu pľúc a život ohrozujúcu pneumóniu, známu ako Legionárska choroba.

„Podmienky s teplotou medzi 25 °C – 45 °C sú ideálne na množenie legionel. Okrem toho, rast týchto baktérií podporujú aj slizy (biofilmy) a nečistoty na vnútorných povrchoch potrubí, tesnenia a spoje z gumy a z prírodných vlákien, ohrievače a zásobníky teplej vody, nádrže alebo cisterny na teplú či studenú vodu a podobne,“ vysvetľujú odborníci.

Ochorenie sa šíri vdýchnutím kontaminovaných mikroskopických kvapôčok vody, ktoré sa vytvárajú pri činnostiach ako sprchy, vírivky, fontány a klimatizačné systémy.

Pre prevenciu treba udržiavať teplú vodu medzi 50 až 55 °C a zabezpečiť cirkuláciu vo vodovodnom systéme. Experti taktiež odporúčajú zabrániť stagnácii vody a pravidelne spúšťať vodu zo zriedkavo používaných miest.

Takisto treba udržiavať sprchové hlavice a kohútiky čisté a bez biofilmov a usadenín. Ohrievaná pitná voda by nemala ohrievať vodovodný systém a teplota studenej vody by mala byť v rozmedzí 8 až 12 °C.

Zdroje: TVN24, Facebook/Úrad verejného zdravotníctva Slovenskej republiky

Najnovšie videá

Trendové videá