Kvalitný, slovenský med bude raritou. „Vytočili sme ho o 75% menej“

  • Horší rok si včelári nepamätajú
  • Nevhodné počasie, klimatické zmeny i chemické postreky postupne ničia včelstvá
  • Ministerstvo pre Startitup: Poskytneme maximálnu pomoc
vcely
TASR/Lukáš Grinaj a Unsplash
  • Horší rok si včelári nepamätajú
  • Nevhodné počasie, klimatické zmeny i chemické postreky postupne ničia včelstvá
  • Ministerstvo pre Startitup: Poskytneme maximálnu pomoc

Najkatastrofálnejší rok, aký si pamätáme – takto doslova znejú vyjadrenie včelárov po celom Slovensku na tohtoročnú sezónu. Zdá sa, že tí šťastnejší hovoria len o 50% poklese produkcii medu v porovnaní s predchádzajúcimi, tiež nie zrovna hojnými, rokmi.

Oproti minulému roku sa vytočilo o 75% medu menej. Celkovo však už posledných 5 rokov je ťažkých, odpovedá pre Startitup predseda Slovenského zväzu včelárov pre dolné Kysuce Miloš Belan. Jeho údaje vychádzajú od 159 včelárov, ktoré zväz v regióne zastrešuje.

zdroj: Unsplash/ Arvin Neil Baichoo

Obrovské poklesy nehlási len každý región Slovenska, ale aj ostatné európske krajiny. Takáto celoplošne zlá sezóna sa podľa viacerých len tak nevidí a k vzhľadom i k predchádzajúcim slabým rokom nedá označiť za vecou náhod, ktorá sa časom napraví. Ba naopak, ak sa niečo nezmení, slovenský med si len tak ľahko nekúpite.

Príčiny hladomoru včiel a pádu včelárstva

Včelstvá sú bez dostatočnej kvetinovej výživy a mnohé zaznamenávajú hladomor, vysvetľuje zlú situáciu predseda Slovenského zväzu včelárov Milan Rusnák. Podľa jeho údajov zozbieraných z celého Slovenska, bude tohtoročná úroda slovenského medu tretinová oproti priemerným rokom.

Zväz tvrdí, že zo včelárov, ktorí by mali podľa očakávaní vyrábať med, sú dnes skôr prikrmovači včiel, ktorý sa svoje včely snažia ako tak zachrániť od hladu. Včely im teda nepomáhajú med vyrábať, ale sami im ho musia dávať na prežitie.

zdroj: Archív Startitup

Čo spôsobilo tento hlad včiel, ktoré oslabnuté a v zlej kondícii nedokázali toľko lietať pre peľ a nektár? Dôvodov je viacero.

Prvým je podľa včelárov tohtoročné počasie, kedy najskôr čelili jarným, neskorým mrazom – pomrzli aj obľúbené rastliny včiel. A potom dosť premenlivému, daždivému počasiu, kedy včely jednoducho nemohli kvôli dažďu vo vhodnom období vyletieť z úľa.

No sú tu aj dôvody, ktoré sú už dlhšie trvajúce, ba rastajúce a spôsobujú, že včelstvá sú z roka na rok slabšie. Ide napríklad o stratu pestrosti krajiny, teda vysádzanie rôznych monokultúr, ktoré včelám a výrobe medu rozhodne neprospievajú.

Ďalej klimatické zmeny, ktoré vytvárajú akoby nárazové obdobia a výrazne skracujú vhodné dobu pre zber nektáru a peľu. A veľkou ranou sú pre včelárov aj používané pesticídy, chemikálie v poľnohospodárstve, ktoré ich včely doslova oslabujú a zabíjajú.

zdroj: Unsplash/ Boris Smokrovič

Na stole lacnejší med z Ázie?

Výrazný pokles slovenského medu bude znamenať jeho vyššie ceny – aby sa včelárom aspoň čosi vrátilo z ich strát.

Mnohí sa obávajú, že prednosť, najmä na pultoch obchodoch, o to viac dostanú nekvalitné a lacné medy privezené napríklad z ázijských krajín.

Pracná robota, ktorá neprináša veľa medu a teda ani ziskov, ľudí dnes pochopiteľne neláka. Mladých včelárov toľko nepribúda ako kedysi a niektoré regióny hovoria len o štvrtine včelstiev a včelárov, aké si pamätajú z minulosti…

Nejde len o med

Už Albert Einstein kedysi povedal: „Ak zmiznú na Zemi včely, ľuďom ostávajú štyri roky života.“ Včely opeľujú väčšinu rastlín i plodín, ktoré konzumujeme. Podľa správy OSN bude pokles populácie včiel znamenať skoré problémy nie len so samotným medom, ale aj s plodinami ako jablká, paradajky, káva a vlastne takmer všetkého, čo pestujeme a používame v kuchyni.

zdroj: Pixabay

Aby si ľudstvo i jednotlivé vlády uvedomili dôležitosť včiel pre náš život a ich záchranu, boli včely minulý rok na odbornom  vedeckom stretnutí Royal Geographic Society v Londýne, vyhlásené za najcennejší živočíšny druh planéty.

Ministerstvo sľubuje maximálnu pomoc

Slovenský zväz včelárov už viackrát avizoval, že pravidelne kontaktuje ministerstvo o pomoc v tejto situácii a riešení istých problémov – napríklad obmedzením či reguláciou používania pesticídov. No očakávania včelárov sú v tomto smere dosť skeptické.

Ministerstvo pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR si uvedomuje dôležitosť včelárstva a včelárom v tomto roku poskytne maximálnu pomoc. V tejto súvislosti dnes môžeme konštatovať, že ministerstvo vyčlenilo v tomto roku pre tento účel 1,3 milióny eur, čím bude predmetná požiadavka naplnená. Zároveň dodávame, že aj pomoc EÚ pre odvetvie včelárstva v rámci európskeho nariadenia je počnúc rokom 2020 vyššia ako v predošlom období (takmer 730-tisíc eur),“ odpovedalo na otázku Startitup komunikačné oddelenie ministerstva.

zdroj: SITA/Kancelária prezidentky SR

K problému včelárov, k používaniu pesticídov i nevhodným monokultúram, sa vyjadrilo aj ministerstvo životného prostredia, ktoré taktiež chystá kroky, ktoré by mali včelárom a ich včelám pomôcť.

Slovenský zväz včelárov má vyše 15 000 členov a eviduje vyše 240-tisíc včelstiev. Koľké z nich budú života-schopné aj o pár rokov, ukáže najmä čas.

Čítajte viac z kategórie: Biznis a startupy

Najnovšie videá

Trendové videá