Kvalitný spánok začína už ráno. Experti odhalili, ako sa konečne vyspíš „doružova“
- Spánkoví experti prišli s prekvapivým tvrdením
- Podľa nich má ranná rutina prekvapivý vplyv na náš nasledujúci nočný spánok
- Spánkoví experti prišli s prekvapivým tvrdením
- Podľa nich má ranná rutina prekvapivý vplyv na náš nasledujúci nočný spánok
Spánkoví experti nedávno prezradili, čo môže v značnej miere ovplyvňovať náš nočný spánok. Nie nadarmo sa hovorí, že jeho kvalita sa začína formovať už ráno. Môže za to aj náš cirkadiánny rytmus.
„Vnútorné biologické hodiny fungujú v približne 24-hodinovom cykle a diktujú, kedy sa cítime bdelí alebo ospalí,“ povedal pre HuffPost Dr. Chester Wu, certifikovaný psychiater a špecialista na spánkovú medicínu.
Ako uvádza portál UNILAD, spomínaný cirkadiánny rytmus posilňuje práve naša ranná rutina. Ak teda nebudeš venovať pozornosť detailom, je ľahké zvyknúť si na zlé návyky, ktoré ti môžu brániť v tom, aby si si čo najlepšie oddýchol.
Doktor Wu a množstvo ďalších spánkových guru vysvetlilo, že ležanie, dokonca aj počas voľných dní, môže ľuďom brániť v tom, aby mali čo najlepší a najkvalitnejší nočný spánok.
„Nikdy nezostávam v posteli a nerobím činnosti, ktoré nesúvisia so spánkom a intimitou. To znamená, že keď sa zobudím, okamžite vstanem z postele a idem do inej izby vo svojom dome,“ uvádza neurovedkyňa a expertka na spánok Chelsie Rohrscheibová. „Pomáha mi to udržiavať asociáciu môjho mozgu, že spálňa je len miestom odpočinku, čo podporuje kvalitný spánok.“
Špecialistka na spánok a výskumná asistentka na univerzite v Buffale Carleara Weiss taktiež vysvetlila, aké nevýhody predstavuje spánok alebo leňošenie v posteli po prebudení.
„Súvisí to s cirkadiánnymi rytmami. Pravidelné časy budenia pomáhajú biologickým hodinám regulovať fyziologické funkcie (nielen spánok). Dlhšie leňošenie cez víkendy vedie k sociálnemu jet lagu a spôsobuje problémy so sústredením, únavu, podráždenosť a bolesti hlavy.“
Spánkoví experti apelujú na „zdravšie rána“
Doktor Raj Dasgupta, lekár so štvornásobnou certifikáciou v odbore interná medicína, pľúcna medicína, kritická starostlivosť a spánková medicína, tiež vysvetlil, že podstatný faktor predstavuje aj pravidelný spánok. „Udržiavanie konzistentného spánkového plánu je skutočne dôležité pre zabezpečenie kvalitného spánku,“ dodal.
Oslovení vedci sa zhodli na fakte, že aj keď všetci dobre poznáme „pravidlá pre večernú relaxáciu“, treba si podľa nich vytvoriť aj zdravé ranné návyky. Práve tie totiž ovplyvňujú ospalosť počas noci.
Zobraziť tento príspevok na Instagrame
Ako sme informovali v tomto článku, zlý spánok trápi každého druhého Slováka.
„Je dokázané, že na nás najviac pôsobí bledomodré svetlo, ktoré vnímame prostredníctvom zraku. Je prítomné pri východe slnka ako budivý element, takže spôsobí prebúdzanie spiaceho človeka. Presne toto svetlo však obsahuje obrazovka mobilov a počítačov, čiže pred spánkom má na nás budivý a nie uspávací efekt,“ zdôrazňuje Zoltán Csendes, otorinolaryngológ a odborník na spánok, ktorý pôsobí na Mediklinik v Moste pri Bratislave.
Vplyv na kvalitu nášho spánku má aj to, čo robíme tesne pred tým, než ideme do postele. Podľa slov Csendesa však poznáme aj iné aspekty, ako používanie kofeínových a povzbudzujúcich nápojov a prostriedkov neskoro večer či ponocovanie dlho do noci. Kvalitu nášho spánku ovplyvňuje taktiež aj nesprávna životospráva a stres.
Čítajte viac z kategórie: Inovácie a Eko
Zdroje: HuffPost, UNILAD, Archív Startitup