KVÍZ: Kotlebovci chceli, aby Slovensko vystúpilo, no bola by to pohroma. Ako dobre poznáš Európsku úniu?
- Európska únia je každodennou súčasťou našich životov
- Zisti ako dobre ju poznáš
- Európska únia je každodennou súčasťou našich životov
- Zisti ako dobre ju poznáš
Európska Únia je dôležitou súčasťou našich životov, ktorú si často ani neuvedomujeme. Európa bez hraníc, európske občianstvo, spoločná mena, spoločný európsky trh, eurofondy. To sú vymoženosti, ktoré berieme ako samozrejmosť, ale nie vždy tomu tak bolo.
Občania členských štátov tvoria približne šesť percent svetovej populácie s počtom 437 miliónov. Mnohí jej občania snívajú o väčšej integrácii a vzniku federácie, ktorá by vytvorila Spojené štáty Európske, ktoré by sa dokázali vyrovnať Spojeným štátom.
Európska únia sa stala terčom rôznych konšpirácií a útokov. Nepravdy o nej pomáhajú rozširovať pochybné weby aj politici. Veľa ľudí ju kritizuje bez toho, aby vedeli, ako vlastne funguje. Či už si fanúšikom EÚ alebo ju, naopak, nenávidíš, jedno je isté – ovplyvňuje tvoj život. Ako dobre ju vlastne poznáš?
Počet členský štátov sa prednedávnom zmenil, koľko štátov je v Európskej únii?
V súčasnosti má Európska únia 27 členských štátov, donedávna bolo členských štátov 28. Spojené kráľovstvo vystúpilo z Európskej únie 31. januára 2020 o jedenástej hodine večer. Británia EÚ opustila po 47. rokoch spoločnej histórie. Brexitu prechádzalo referendum v roku 2016, v ktorom si obyvatelia Veľkej Británie odhlasovali odchod pomerom hlasov 51, 89% za, 48,11 % proti. Británia opustila EÚ až na tretí pokus a teraz je v prechodnom období, ktoré potrvá do 31. decembra 2020.
Poznáš dátum vstupu Slovenska do EÚ?
Slovensko sa stalo členom Európskej únie 1. mája 2004. Do EÚ vstúpilo spolu s ďalšími desiatimi krajinami, medzi ktoré patria Cyprus, Česká republika, Estónsko, Maďarsko, Litva, Lotyšsko, Malta, Poľsko a Slovinsko. Slovensko podalo žiadosť o prijatie do EÚ už v roku 1995, no pre zlú úroveň demokracie a nesplnenie podmienok EÚ nenavrhla Slovensko zaradiť medzi najlepšie pripravených kandidátov. Situácia sa začala meniť až po voľbách v roku 1998, keď sa k moci dostal Mikuláš Dzurinda.
Možno si to ani nevedel, ale Európska únia má aj svoju vlastnú hymnu. Kto je jej autorom?
Hymnou Európskej únie aj Európskej komisie je skladba Óda na radosť, ktorá pochádza z deviatej Beethovenovej symfónie. EÚ ju považuje za symbol zjednotenej Európy, hráva sa pri rôznych reprezentačných aktoch a udalostiach.
Oficiálnym sídlom Európskeho parlamentu je?
Činnosť Európskeho parlamentu sa síce spája najmä s mestom Brusel, ale oficiálne sídlo Európskeho parlamentu je francúzsky Štrasburg. Schôdze sa konajú aj v Bruseli a v Luxembursku. V marci 2019 Európsky parlament prijal uznesenie, v ktorom žiada zjednotenie sídla.
Ktorá európska inštitúcia predkladá legislatívne návrhy?
Legislatívny postup v EÚ funguje nasledovne, Európska komisia predkladá legislatívne návrhy Európskemu parlamentu a Rade EÚ. Ak obe inštitúcie návrh schvália, tak návrh prejde, ak jedna z nich v prvom kole návrh neschváli, nasleduje druhé čítanie. Ak sa nepodarí návrh schváliť ani po druhom čítaní, nastupuje Zmierovací výbor. Po ňom prichádza tretie čítanie a ak sa v ňom príjme návrh, ktorý vyrokoval Zmierovací výbor, legislatíva je prijatá. Ak sa nedohodne Rada EÚ s Európskym parlamentom, návrh sa neprijme.
Kto vedie v súčasnosti Európsku komisiu ?
V súčasnosti je predsedníčkou Európskej komisie Nemka Ursula von der Leyenová. Do úradu nastúpila 1. novembra 2019, keď vystriedala dosluhujúceho predsedu Jeana-Claude Junckera. Slovensko zastupuje náš dlhoročný eurokomisár a neúspešný kandidát na prezidenta SR Maroš Šefčovič, ktorý zastáva funkciu podpredsedu Európskej komisie pre medziinštitucionálne vzťahy a strategický výhľad.
Ktorá frakcia v Európskom parlamente je najviac zastúpená?
V Európskom parlamente (EP) má dlhodobo najväčšie zastúpenie frakcia EPP (nazývaná aj EĽS), ktorá združuje európskych ľudovcov a kresťanov. V súčasnosti frakcia obsadila 187 kresiel v EP. Druhou najväčšou frakciou je dlhodobo Skupina progresívnej aliancie socialistov a demokratov v Európskom parlamente (S&D), ktorá v súčasnosti obsadzuje 148 kresiel. Trojicu uzatvára Skupina Renew Europe (RE), ktorá je pokračovateľkou frakcie (ALDE) a obsadila 97 kresiel. Celkovo je v EP sedem frakcií a okrem toho tam pôsobia aj poslanci, ktorí sa do žiadne frakcie nezaradili.
Koľko europoslancov má Slovensko ?
Slovensko má v súčasnosti 14 europoslancov. Pred odchodom Veľkej Británie z EÚ sme ich mali 13. Najviac ich je združených vo frakcii EPP, a to piati (Bilčík, Lexmann, Pollák, Štefanec, Wiezik) traja poslanci pôsobia vo frakcii S&D (Číž, Beňová, Hajšel) po dvoch poslancov majú aj frakcie RE (Nicholsonová, Jurzyca) a Zelení/EFA (Hojsík, Šimečka), dvaja poslanci ostali nezaradení (Uhrík, Radačovský).
Organizácia, ktorá pomáha členským štátom v boji proti kriminalite a terorizmu, sa volá?
Europol sídli v holandskom Haagu a pomáha členským krajinám v oblastiach terorizmu, obchodu s drogami, praním špinavých peňazí, prevádzačstvom aj s organizovanou kriminalitou. Kapacity Europolu pomáhajú štátom na medzinárodnej úrovni, keď spolupracujú s tajnými službami iných štátov alebo aj na národnej úrovni pri analýze dát a podobne.
Slovo OLAF v európskom priestore znamená?
Áno, vo svete si pod Slovom OLAF predstavia hlavne snehuliaka z Ľadového kráľovstva, ale Európsky úrad pre boj proti podvodom vznikol oveľa skôr ako samotný film. Vznikol v roku 1999 a slúži na boj proti podvodom z finančných prostriedkov EÚ. Dôverne skúsenosti s týmto úradom majú naši susedia Česi. Úrad skúmal ich premiéra Andreja Babiša v dotačnej kauze Čapie hniezdo a prišiel k názoru, že peniaze boli využité v rozpore s platnými pravidlami EÚ.
Ktorá krajina do Európskej únie nepatrí?
Ide o Nórsko. Nórsko je zaradené medzi kandidátov na vstup do EÚ, ale jeho obyvatelia sa už dvakrát vyjadrili v referende proti vstupu. S EÚ má uzatvorenú Dohodu Európskeho hospodárskeho priestoru, ktorá umožňuje Nórsku prístup na jednotný európsky trh a voľný pohyb osôb výmenou za integrovanie európskej legislatívy do nórskej a tiež finančné príspevky, takzvané Nórske fondy.
Koľko krajín EÚ platí eurom ?
Eurom v súčasnosti platí 19 z 27 členských štátov, medzi ktoré patrí Belgicko, Cyprus, Rakúsko, Nemecko, Španielsko, Estónsko, Fínsko, Francúzsko, Grécko, Írsko, Taliansko, Litva, Lotyšsko, Luxembursko, Malta, Holandsko, Portugalsko, Slovinsko a Slovensko. Slovensko prijalo euro 1. januára 2009. Koeficient koruny k euru bol 30,126.
Ktorá organizácia je považovaná za predchodcu EÚ?
Európske spoločenstvo pre uhlie a oceľ (ESUO) vzniklo v roku 1952 na návrh ministra zahraničia francúzska Roberta Schumana a považuje sa za predchodcu EÚ. Schuman veril, že zapojením Nemecka a Francúzka do spoločného trhu sa podarí zmieriť večných nepriateľov. Vznikol tak spoločný trh na predaj uhlia a ocele.
Kedy sa oslavuje Deň Európy?
Deň Európy sa oslavuje každý rok 9. mája na počesť Schumanovej deklarácie. Schuman vyzval Francúzsko a Nemecko na zmierenie a solidaritu. Veril, že Európa, ktorá spolupracuje a nebojuje, je silnejšia a menej náchylná na vojnové konflikty. Postupne sa ukázalo, že Schuman mal pravdu, na európskom kontinente neprebiehala vojna medzi národmi od konca druhej svetovej vojny, čo je najviac v celej jej histórii.
Ako sa volá najnovšia európska environmentálna stratégia?
Európska únia sa zaviazala dosiahnuť klimatickú neutralitu do roku 2050. Plán pomocou, ktorého to chce dosiahnuť, sa volá Green Deal. EÚ udáva, že chce byť klimaticky neutrálna, spravodlivá a prosperujúca.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: Európsky parlament