KVÍZ, ktorý zvládnu len praví Prešporčania: Spoznaj miesta Bratislavy na starých fotkách
- Matúš Vallo ju nazýva „naším mestom“, mnohí z nej nedokážu odtrhnúť svoj pohľad
- Stará Bratislava na fotografiách pôsobí ešte skvostnejšie, dokážeš spoznať jej známe zákutia podľa jedinej fotografie?
- Matúš Vallo ju nazýva „naším mestom“, mnohí z nej nedokážu odtrhnúť svoj pohľad
- Stará Bratislava na fotografiách pôsobí ešte skvostnejšie, dokážeš spoznať jej známe zákutia podľa jedinej fotografie?
Bratislava sa rokmi menila do dnešnej podoby. Pribúdajú v nej mrakodrapy, miznú a objavujú sa obchodné centrá, rodinné domy ustupujú moderným bytovkám.
Dnes sa môžeme poďakovať šikovným fotografom a maliarom za to, že si dokážeme starú Bratislavu prezrieť v pokoji domova na ich umeleckých dielach. Hlavné mesto Slovenska fascinovalo a dodnes fascinuje mnohých umelcov aj neumelcov. Ak si ju niekedy navštívil, vieš, že dýcha mnohými dušami a rozpráva stovky ľudských osudov. Ak si v nej aj vyrastal a žil, určite spoznáš známe miesta na fotografiách v našom kvíze.
Známym umeleckým fotografom bol aj Kamil Vyskočil, ktorý v roku 2017 skonal. Počas svojho života dokázal zachytiť na film mnoho momentov, ktoré sú dnes mimoriadne vzácne. Kým sa aktívne fotografii venoval, mal svoju stránku dokonca aj na Facebooku, kde si môžeš viaceré z fotografií stále pozrieť.
Rovnako úchvatné sú diela Pavla Poljaka, slovenského fotografa a publicistu, predstaviteľa českej aj slovenskej fotografie od medzivojnového obdobia až po rok 1986. Jeho diela môžeš nájsť na Webe umenia.
Mohli by sme ešte pokračovať vo vymenúvaní šikovných slovenských fotografov, no teba určite viac zaujímajú samotné fotografie ako mená. Poďme sa do toho teda pustiť.
Na mieste akého terajšieho mosta stál provizórny most postavený nemeckými zajatcami v područí Červenej armády?
Počas 2. svetovej vojny vyhodili ustupujúce nemecké vojská do vzduchu Štefánikov most v Bratislave. Petržalka tak ostala odrezaná od mesta. Červená armáda spojila oba dunajské brehy najskôr pontónovým mostom, ktorý sa nachádzal len pár metrov od dnešného Mosta SNP. Sovietska armáda však vybudovala ešte jeden provizórny most, kým zrekonštruovala oceľový. Bol drevený a nachádzal sa pred dnešnou SNG.
Najrušnejšia a obľúbená aj v dnešných časoch. Ako sa volá ulica na fotografii?
Na fotografii sa nachádza rušná Obchodná ulica, ktorá sa do dnešných dní ani veľmi nezmenila.
V ktorom roku bola ukončená stavba monumentálnej obrátenej pyramídy?
Budova Slovenského rozhlasu bola postavená v roku 1983, naprojektovaná v roku 1967 a prvé vysielanie sa v nej uskutočnilo v roku 1985, teda dva roky po jej postavení.
Sánkovali sa pred ňou deti, no predstavovala jednu z politicky významných budov. Na čo sa dívaš?
Objekt na obrázku stojí na Námestí slobody. Áno, je to Úrad vlády.
Dnes by si ho len ťažko našiel v týchto farbách. Na aké námestie či nábrežie sa dívaš?
V posledných rokoch si si toto miesto mohol pamätať vďaka jeho rekonštrukcii, takto vyzeralo Rázusovo nábrežie v minulosti.
Pri tejto fotografii sa nemusíš veľmi namáhať, tento kláštor sa doposiaľ veľmi nezmenil. Ako sa volá?
Monumentálny gotický komplex Kostola a kláštora klarisiek zo začiatku 14. storočia je jednou z dominánt bratislavského Starého mesta.
Ako sa v minulosti volalo dnešné Námestie SNP?
Na fotografii môžeš vidieť pôvodnú zástavbu na dnešnom Námestí SNP, ktoré sa v 20. rokoch 20. storočia, kedy bola fotografia vyhotovená, volalo Námestie Republiky.
Bola krásna, napriek tomu dnes iba chátra. Od ktorého roku sa naťahuje rekonštrukcia Hlavnej stanice Bratislavy?
Prvé rekonštrukčné práce boli vyhlásené v roku 2012, šlo o rekonštrukcie vedenia. Po nich mala nasledovať aj rozsiahlejšia rekonštrukcia vnútra a fasád. Tú sa však doposiaľ nepodarilo zrealizovať ani napriek sľubu Petra Pellegriniho v pozícii premiéra SR v roku 2018, rovnako snahy primátora mesta Bratislava Matúša Valla. Dôvodom sú majetkovo-právne nezrovnalosti.
V srdci jednej z najnavštevovanejších záhrad Bratislavy sa týči táto stavba, ako sa volá a kde sa nachádza?
Aspremontov letný palác je jednoposchodový barokový palác a národná kultúrna pamiatka Slovenskej republiky. Nachádza sa v Bratislave v Medickej záhrade a v súčasnosti tu sídli dekanát Lekárskej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave.
Tu hádať nemusíš, je jasné, že sa dívaš na Slavín. Spomenieš si, kedy a pre koho bol tento pamätník postavený?
Slavín je bratislavský pamätník postavený pre padlých sovietskych vojakov, ktorí bojovali počas druhej svetovej vojny na území západného Slovenska. Spolu s cintorínom padlých v prvej svetovej vojne v Petržalke predstavuje jediný vojenský cintorín v Bratislave. Pamätník bol postavený v rokoch 1957 až 1960.