KVÍZ: Nespravil by si na biznisovom obede hanbu? Ukáž, že vieš, ako stolovať na úrovni
- Tie najlepšie veci sa zvyčajne dejú pri jedle. Spoločný obed či večera spájajú ľudí, a to nie len pri rodinnej udalosti, ale aj pri pracovnom stretnutí
- O stolovaní, jedle či drinkoch by mal mať aký-taký prehľad každý, svoje znalosti si môžeš overiť v kvíze nižšie
- Kde sa dá v Bratislave najlepšie najesť a vziať tam svojho biznis partnera?
- Tie najlepšie veci sa zvyčajne dejú pri jedle. Spoločný obed či večera spájajú ľudí, a to nie len pri rodinnej udalosti, ale aj pri pracovnom stretnutí
- O stolovaní, jedle či drinkoch by mal mať aký-taký prehľad každý, svoje znalosti si môžeš overiť v kvíze nižšie
- Kde sa dá v Bratislave najlepšie najesť a vziať tam svojho biznis partnera?
Toto leto bude pre Slovensko silné, podniky očakávajú stovky zákazníkov. Reštaurácie a vysedávanie v podnikoch majú Slováci v obľube. Trendom posledných mesiacov sa však stali pracovné obedy.
Samozrejme je vhodné poznať niektoré zásady takýchto pracovných stretnutí, aby všetko prebehlo hladko a bez trápnosti. Tipy, ako napríklad počkať na partnera, kým si objedná, pozvať ho, či naplánovať si základné body konverzácie, sú úplným základom.
No to, čo takéto stretnutie najviac ovplyvní, je práve výber vhodného podniku a, samozrejme, jedla, ktoré si dáš. Reštaurácia by nemala spadať do kategórie vývarovne a zároveň ani nadmieru luxusný podnik nemusí byť komfortný. Otestuj sa preto v kvíze a zisti, či by si zvládol biznis obed a ktorá reštaurácia je preň ideálna.
Ako sa rozhodnúť pre reštauráciu na pracovný obed?
Pozvanie do reštaurácie môže na klienta či potenciálneho partnera zapôsobiť lepším dojmom. Samozrejme je vhodné poznať niektoré zásady takýchto pracovných stretnutí, aby všetko prebehlo hladko a bez trápnosti. No to, čo takéto stretnutie najviac ovplyvní, je práve výber vhodného podniku a samozrejme jedla, ktoré si dáš. Reštaurácia by nemala spadať do kategórie vývarovne a zároveň ani nadmieru luxusný podnik nemusí byť komfortný. Ideálne je dať biznis partnerovi na výber z minimálne dvoch reštaurácií.
Ktoré korenie je považované za najdrahšie na svete?
Pravý šafran je najdrahšia korenina na svete. Na jedno kilo šafranu treba až 100 000 kvetov a za takéto množstvo človek zaplatí aj 11 000 eur. „Šafran je mimoriadne cenná a obľúbená korenina. O tom svedčí aj fakt, že Slováci milujú šafranové rizoto. Denne patrí v reštaurácii k najobľúbenejším,“ dodal Pavol Pitoňák, kuchár z bratislavskej prevádzky Al Faro.
Aké pravidlo platí pri jedení sushi?
Zmiešanie wasabi omáčky so sójovou omáčkou nie je tá správna cesta, ako si vychutnať sushi.
„Bez ohľadu na to, ako veľmi máte radi pikantné wasabi, premeniť sójovú omáčku na neidentifikovateľnú zmes zmiešaním s wasabi nie je najlepšie riešenie. Sushi šéf už pridáva malé kúsky wasabi do každej rolky sushi na základe typu ryby a rolky, aby zvýraznil žiaduce chute,“ objasňuje Liang Zheng, sushi majster z prevádzky Sajado na nábreží Dunaja.
Čo zaraďujeme medzi Brandy?
Medzi brandy zaraďujeme vínne brandy, koňak, armaňak a kalvados. Ide o špecifické druhy destilátov, pri ktorých rozoznať kvalitu nie je jednoduché. Pravý koňak pochádza z oblasti Cognac, pričom pravidlá jeho výroby stanovili francúzske zákony už pred storočiami.
„Ak patríte medzi milovníkov koňaku, stavte na VSOP Martell, ktorý je vyrábaný zo zmesí 10- až 12-ročných koňakov z rôznych častí regiónu. Tradícia jeho výroby siaha až do čias vlády Ľudovíta XIV. Na fľaši sa dokonca nachádza zlatý medailón s jeho portrétom,“ odporúča barman Ladislav Tarič z podniku Le Bar v Bratislave.
Ktorý drink je synonymom úspechu, kvality a luxusu?
Film The House of Gucci nadchol celý svet. Gucci je synonymom úspechu, kvality a luxusu. Rovnako ako aj najobľúbenejší koktail Mauritzia Gucciho − koktail Martini.
„Aj preto sme sa v našom menu rozhodli nové drinky nazvať WORLD OF FASHION. Móda je fenoménom, ktorý zmenil tvár celého sveta. Menu je inšpirované najväčšími ikonami sveta módy v modernej ére, ktoré odzrkadľujeme do 10 jedinečných cocktailov,“ prezradil Ondrej Hriňák, manažér z unikátneho podniku Clique na bratislavskom nábreží Dunaja.
Kam by ste mali položiť obrúsok pri odchode po skončení jedla?
Už od detstva nás rodičia a učiteľky v škôlke učili, ako sa máme správať pri spoločnom stolovaní. Často však ide len o mylnú predstavu, neraz sa ľudia dostanú do situácie, keď si nie sú istí či gesto, pozdrav, oslovenie alebo uchopenie konkrétneho príboru je v súlade s etiketou.
Jednou z vecí, ktorá je skutočne správna, je, že po jedle treba obrúsok zložiť tak, aby sa skryli škvrny na ňom a odložiť ho vedľa taniera vľavo. Dávať ho na tanier či do zvyškov jedla, sa považuje za nevhodné.
Ktorý kaviár je najdrahší na svete?
Kaviár z jesetera, konkrétne z jesetera malého, si cenia znalci a poprední šéfkuchári ho postupne začínajú servírovať svojim hosťom. Čínska spoločnosť Kaluga Queen, ktorá bola založená ešte v roku 2005 v súčasnosti produkuje podstatnú časť svetového kaviáru (35 %), a teda aj čínskeho. Krajina sa tak vďaka tomu stáva svetovým lídrom v sektore.
Kaviár sa vyrába sa z vajíčok jesetera, ryby, ktorá môže byť až štyri metre dlhá a môže vážiť 300 kilogramov. „Najdrahší druh kaviáru na svete pochádza z iránskeho jesetera, ktorý žije aj 100 rokov a jeho vajíčka sú biele. Kilogram najdrahšieho kaviáru na svete sa pritom podľa Guinnessovej knihy rekordov predáva za takmer 31 000 eur,“ ozrejmuje Ján Vlčko, majiteľ francúzskej reštaurácie Brasserie La Marine, ktorá sa nachádza na promenáde pri Eurovei.
Aký je tradičný japonský nápoj?
„Saké je tradičný japonský druh vína, ktorý sa skvele hodí k ryžovým a rezancovým jedlám,“ hovorí Boris Šlahor, šéfbarman z bratislavskej prevádzky wagamama, kde je možné víno aj ochutnať. Saké sa získava kvasením ryže a používa sa aj pri varení a príprave sushi. Ryžové víno sa tradične podáva v drevených alebo keramických nádobkách − čoko.
V dobe technológií si mnohí kladú otázku, či sa už skončili časy pracovných obedov. Aké sú výhody pracovného obeda v porovnaní so štandardným stretnutím v kancelárii?
Príležitosť na predaj bez stresu
Zdieľanie dobrého jedla je obľúbenou tradíciou, ktorá spája kultúry na celom svete. Presunutie obchodného stretnutia do prostredia reštaurácie zmierňuje tlak na všetkých stranách. Prednášanie je jednoduchšie a počúvanie nápadov je pri jedle oveľa príjemnejšie. Vytvára to tiež rovnaké podmienky, keďže ani jedna strana nemusí byť na domácej pôde tej druhej.
Ľudia si tiež na pracovný obed vyhradia viac času ako na bežnú schôdzku, takže máte viac času na rozhovor.
Získanie náskoku pred konkurenciou
Zatiaľ čo sa iní môžu uspokojiť s rýchlym stretnutím, ďalší môžu zapôsobiť a spoznať svojich potenciálnych klientov priamo na pracovnom obede, to sa môže vyplatiť nejednému podnikateľovi. Ukážete ochotu urobiť pre ich podnikanie niečo navyše.
Osobný prístup
Stretnutie pri obede vytvára neformálnejšie prostredie na zdieľanie spoločných záujmov a hodnôt, ktoré posilňujú obchodné vzťahy. V obchodnom prostredí môže byť zdieľanie osobných informácií nevhodné. Súčasťou obchodného obeda je však aj to, že sa navzájom lepšie spoznáte.
Osobnejší prístup nielenže spríjemňuje podnikanie, ale je menej pravdepodobné, že klient odíde ku konkurencii.
Slováci obľubujú burgre aj pizzu
Chute Slovákov sú naozaj pestré. Najobľúbenejším jedlom však už dávno nie sú bryndzové halušky či rezeň. Slováci si privykli na medzinárodnú kuchyňu. Hitom sú jednoznačne talianska pizza, americké burgre a ázijské špeciality.
Napriek tomu čoraz častejšie vyhľadávajú zdravý a nutrične vyvážený obed. Potvrdzujú to aj dáta celoeurópskeho prieskumu FOOD Barometer. V roku 2018 sa doň zapojilo takmer 26 000 zamestnancov.
Prieskum dal odpoveď aj na otázku, podľa čoho si zamestnanci vyberajú, kde budú obedovať. Možno to niekoho prekvapí, no najdôležitejším faktorom pri rozhodovaní nie je cena, tá je veľmi dôležitá len pre 38 % opýtaných.
Ako významnejší fakt sa javí aj vzdialenosť reštaurácie alebo jedálne od pracoviska (tá je veľmi dôležitá alebo dôležitá až pre 84 % opýtaných) a až 74 % respondentov si vyberá obed v reštaurácii podľa toho, či prevádzka ponúka zdravé a nutrične vyvážené jedlo.