KVÍZ: Obyčajné zamávanie rukou ti v týchto krajinách neprejde. Zisti, či ovládaš pozdravy z rôznych kútov sveta
- Ak si vášnivý cestovateľ a rád spoznávaš ľudí v iných krajinách, potom by si mal vedieť, že znalosť zdvorilého a slušného pozdravu je dôležitá
- Ako dobre sa vyznáš v pozdravoch rôznych krajín sveta?
- Ak si vášnivý cestovateľ a rád spoznávaš ľudí v iných krajinách, potom by si mal vedieť, že znalosť zdvorilého a slušného pozdravu je dôležitá
- Ako dobre sa vyznáš v pozdravoch rôznych krajín sveta?
Na Slovensku je najbežnejším spôsobom, ako môžeš niekoho slušne pozdraviť, zakývanie či podanie ruky. V iných krajinách by ale na teba mohol domáci iba nechápavo hľadieť a rozmýšľať, o čo sa pokúšaš, alebo by si mu dokonca mohol nahnať strach. Veď nie nadarmo sa hovorí, iný kraj, iný mrav.
Tradičné pozdravy sa v rôznych kútoch sveta značne odlišujú. Množstvo z nich je dokonca takých nezvyčajných, že si ich treba spomenúť a zároveň sa naučiť niečo nové. Ak sa teda chceš vyhnúť nedorozumeniu a nespraviť si hanbu v cudzej krajine, skús zistiť, ako na tom s pozdravmi vlastne si.
V akej krajine sa ľudia zdravia tlieskaním rukami?
Domáci v Zimbabwe sa bežne zdravia tlieskaním rukami po tom, ako sa krátko pozdravia a odpovedia si. Následne prvá osoba zatlieska raz a druhá dvakrát.
Akým spôsobom sa zdravia v Malajzii?
Tradičný malajzijský pozdrav je obzvlášť nádherný. Prebieha tým spôsobom, že si zľahka vezmeš ruky tej druhej osoby do svojich, následne ich uvoľníš, vlastné ruky si priložíš k hrudi a mierne prikývneš. To symbolizuje otvorené srdce a dobrú vôľu.
V akej krajine sa ľudia zdravia jemným dotykom nosa a občas aj čela?
Domorodí obyvatelia Nového Zélandu nazývajú toto jemné potieranie nosa a čela ako „zdieľanie dychu“. Tento pozdrav znamená posvätné privítanie návštevníka a používa sa pri māorských uvítacích ceremóniách.
Spôsob, akým sa vzájomné privítajú ľudia v Mongolsku, je obzvlášť nezvyčajný. Ako sa podľa teba v tejto krajine zdravia?
Obradné šatky, ktoré sa nazývajú Hada, si ľudia v krajine pri pozdrave navzájom vymieňajú. Šatku si prehodia cez obe vystreté ruky a jemným úklonom ju podajú svojmu spoločníkovi naproti. Ten následne vykoná rovnaký pohyb, a týmto spôsobom si ich navzájom prehodia.
Ktorá krajina je známa podaním ruky s podopretím lakťa?
Ide o pomerne jednoduchý spôsob pozdravu, ktorý vykonávajú ľudia v Botswane a celkovo sa skladá z troch krokov. Ako prvé natiahneš pravú ruku, ľavú ruku si položíš na pravý lakeť a následne stlačíš obe ruky k sebe. Potom svoju ruku spojíš s palcami druhej osoby. Po tomto sa vrátiš do pôvodnej polohy a povieš „Lae kae?“, čo v preklade znamená „Ako sa máš?“.
V ktorej krajine sa zdraví vyplazením jazyka?
Vyplazením jazyka sa zdravia tibetskí mnísi. Popritom si však stlačia ruky a položia ich na hruď, aby druhému ukázali, že „prichádzajú v mieri“. Tento pozdrav začali aplikovať, aby iným dokázali, že nie sú reinkarnáciou zlého kráľa s čiernym jazykom, ktorý pochádzal z 9. storočia.
V akej krajine je úplne bežný vzdušný bozk na líce, a to aj s úplne neznámym človekom?
V niektorých častiach Francúzska sú štandardom až štyri vzdušné bozky na striedajúce sa líca. Avšak existuje pri tom množstvo pravidiel, ktoré sa týkajú vzťahov a pohlavia.
Akým spôsobom sa zdravia ľudia v Ománe?
V tejto krajine zabudni na klasické podávanie rúk. Pri pozdrave v Ománe jemne narazíš svojím nosom do nosa toho druhého človeka.
V ktorej krajine sa zdravia ľudia hlbokým nádychom, po ktorom nasleduje stláčanie líc k sebe?
V Polynézii na ostrove Tuvalu sa ľudia zdravia spôsobom, ktorý môže mnohým pripadať zvláštny. Pri privítaní sa ľudia na tomto ostrove hlboko nadýchnu a stláčajú si líca k sebe.
V ktorej krajine vítaš starších ľudí jemným chytením ich ruky, ktorú si pritlačíš na čelo?
Na Filipínach zvyknú starších ľudí vítať tak, že ich jemne chytia za ruku a pritlačia si ju na čelo. Toto gesto na prejavenie rešpektu sa nazýva „Mano“, čo v španielčine znamená „ruka“.