KVÍZ: Okradli by ťa na internete o peniaze, alebo si dostatočne obozretný?
- V online priestore si treba dávať pozor, podvodníci sú čoraz sofistikovanejší
- Opatrný treba byť nielen v prípade e-shopu či obchodníka, ale aj technológií, ktoré využívaš
- Over si v kvíze svoje znalosti v oblasti online bezpečnosti
- V online priestore si treba dávať pozor, podvodníci sú čoraz sofistikovanejší
- Opatrný treba byť nielen v prípade e-shopu či obchodníka, ale aj technológií, ktoré využívaš
- Over si v kvíze svoje znalosti v oblasti online bezpečnosti
O internete sa čoraz častejšie hovorí ako o rizikovom mieste. Platí to najmä pri platbách na internete či odovzdávaní osobných údajov – je dôležité mať aktuálne informácie a dávať si v online priestore pozor. Over si svoje znalosti v kvíze nižšie.
Pri ktorej z týchto aktivít nemôže dôjsť k tzv. skimmingu, populárnej forme podvodu?
Skimming je podvod, kedy sa špeciálne zariadenie snaží získať informácie z platobnej karty pri fyzickom kontakte. Tieto zariadenia sa inštalujú napríklad do bankomatov či platobných terminálov a fungujú čisto v offline svete, nie online, kde na platbu využívame virtuálne platobné brány.
Čo je to 3D Secure?
3D Secure je dnes už trhový štandard. Pri platbe cez internetový obchod nevyžaduje len potvrdenie obchodníka a banky, ale aj overenie identity, napríklad cez online banking alebo SMS kód.
Je tento e-mail podvod?
Nepochybne ide o podvod, učebnicovú ukážku phishingu z reálneho života. Takéto e-maily sa snažia tváriť ako reálna komunikácia od vážených inštitúcií. To, že ide o podvod, je jasné zo zvláštnej e-mailovej adresy či pochybnej URL adresy, na ktorú link smeruje. Ak je podvod úspešný, od človeka vyláka osobné údaje alebo využíva podvodnú platobnú bránu, ktorá zneužíva finančné prostriedky – áno, treba si dávať pozor aj na samotné platobné brány, či ide o legitímny a bezpečný systém.
Či už cez ňu platím, alebo ju implementujem na vlastný e-shop, čo by som mal v prvom rade sledovať pri používaní platobnej brány?
Absolútnou prioritou pre každého, kto využíva platobnú bránu, musí byť bezpečnosť. Platobné brány v e-shopoch sú v 99,9 % prípadoch služby externých firiem, ktoré túto technológiu zabezpečujú. Brány ale posielajú mimoriadne citlivé platobné dáta, je preto dôležité dávať si pozor. Preto sa čoraz viac e-shopov a retailerov obracia k lokálnym a bezpečným riešeniam – na Slovensku je jedným z lídrov platobná brána Payout, ktorá sa okrem bezpečnosti špecializuje aj na zákaznícku podporu či pohodlnú integráciu do fakturačných či komunikačných softvérov.
Čo znamená symbol zámku pred URL adresou?
Weby s ikonkou zámku sú tie, ktorých adresa začína na https:// namiesto http:// – využívajú špeciálny SSL protokol, ktorý šifruje dáta a výrazne tak zvyšuje bezpečnosť. Realizovať platby či poskytovať údaje cez http:// weby nie je bezpečné a odporúčame výhradne https://, teda weby s ikonkou zámku.
Kde je možné nájsť zoznam pochybných e-shopov známych podvodmi?
Informatívny zoznam rizikových e-shopov pravidelne aktualizuje Slovenská obchodná inšpekcia. Ide predovšetkým o malé e-shopy. Väčšie a overené online služby ako napríklad vzdelavanie.digital či mobil.online sú známe serióznymi postupmi i bezpečnými platobnými bránami, ako napríklad Payout.
Stalo sa to najhoršie. Naletel si na podvod, zaplatil si a prišiel si o peniaze. Čo teraz?
Ak si bol obeťou podvodu, treba volať v prvom rade do banky. Keďže tvoje platobné údaje unikli, banka kartu okamžite zablokuje a dokonca sa pokúsi získať peniaze späť. Slovenským bankám to trvá zvyčajne pár týždňov, v drvivej väčšine prípadov sa im však tvoje peniaze nakoniec získať podarí. Podčiarkuje to však riziko, ktoré internetové podvody predstavujú. Je preto veľmi dôležité dávať si pozor na dôveryhodnosť e-shopu i technológie, vrátane platobnej brány, ktoré využívajú.
Fintech svet mení slovenský startup
Ako vidíš, svety financií a technológií sú úzko prepojené a plné nástrah. V téme bezpečnosti na internete je známym edukátorom slovenský fintech startup Payout, ktorý vyvíja pokrokovú platobnú bránu.
Slovenské platobné riešenie je vo fintech sfére známe svojimi modernými technológiami či jednoduchou a prispôsobiteľnou integráciou, prostredníctvom ktorej môže prevádzkovateľ e-shopu implementovať možnosť platby kartou, platby cez bankový prevod, QR kód či mobilné platby Apple Pay a Google Pay.
Payout sa špecializuje aj na malé firmy, jeho ambíciou je zjednodušiť ich podnikanie. Pre stredné a veľké firmy k platobnej bráne pribaľuje aj účet, ktorý je možné ovládať z interného účtu a nahrádza tak internet banking, pričom môže byť napojený aj na viacero rôznych bánk.
Platobnú bránu Payout zhodnotila aj redakcia technologického portálu Fontech | prejsť na recenziu →
Slovensko už dávno nie je známe ako technologická či inovačná veľmoc, zahraničie nás vníma skôr ako „dielňu Európy“ či priemyselnú krajinu. Práve lokálne startupy excelujúce vo fintech scéne však Slovensku dávajú nádej prehupnúť sa do 21. storočia a talentovaným Slovákom rozhodne treba držať palce.