KVÍZ: Prepísali históriu vo svete vedy a techniky. Poznáš ženy, ktorým vďačíš za dnešné vymoženosti?

  • Nebol to iba Albert Einstein, Isaac Newton či Steve Jobs
  • O vedu a techniku sa aj v minulosti zaujímalo mnoho žien a dievčat
  • Dobová propaganda aj predsudky však spôsobili, že nie sú až také známe, aj napriek tomu, že mnohokrát svojich mužských kolegov významne prevyšovali
ženy vo vode a IT
WikiCommnos/Vitold Muratov,The Heavenly Body
  • Nebol to iba Albert Einstein, Isaac Newton či Steve Jobs
  • O vedu a techniku sa aj v minulosti zaujímalo mnoho žien a dievčat
  • Dobová propaganda aj predsudky však spôsobili, že nie sú až také známe, aj napriek tomu, že mnohokrát svojich mužských kolegov významne prevyšovali

Vieš, kto bola prvá programátorka, alebo kto sa podieľal na tom, že dnes môžeš bez problémov využívať bezdrôtové spojenie, či kto sa zúčastnil na objavovaní vesmíru? Za mnohými vedeckými či technologickými vynálezmi stáli úspešné a múdre ženy, avšak aj dnes, je o nich počuť menej ako o ich mužských kolegoch.

Pripravili sme si pre teba kvíz, ktorý ti pre predstaví mnohé ženské vedkyne. Koľké z nich poznáš?

Dcéra slávneho spisovateľa Ada Lovelace sa stala prvou dámou IT. Vieš čo dokázala?

programátorka Wikimedia/Alfred Edward Chalon
Správne! Nesprávne!

Keby sa narodila o stopäťdesiat rokov neskôr, nazývali by ju vizionárkou. Ada Lovelace ňou totiž rozhodne bola, doba v ktorej žila, jej však patričné uznanie nepriniesla. Ako prvá na svete totiž napísala programovací kód a spolupodieľala sa na tvorbe prvého počítača. A to v prvej polovici 19. storočia vo viktoriánskom Anglicku. Poznámkami lady Lovelace sa pri práci inšpiroval aj Alan Turing o sto rokov neskôr, keď pracoval na prelomení kódu Enigma.

Rosalind Franklin bola britská biofyzička a chemička. Vieš pod aký dôležitý objav sa podpísala?

Rosalind Franklin WikiCommmons/Britanica
Správne! Nesprávne!

Rosalind bola významná vedkyňa svojej doby. Počas života bola uznávaná za svoju objav molekulárnej štruktúry uhlia, grafitu, a niektorých vírusov. Avšak jej najväčší úspech, objavenie štruktúry DNA jej bol uznaný až po smrti.

Významná poľská vedkyňa Marie Curie Skłodowska bola prvá ženská držiteľka Nobelovej ceny. V ktorej disciplíne ju získala?

Marie Currie WikiCommnos/Vitold Muratov
Správne! Nesprávne!

Za najväčšie úspechy poľskej rodáčky sa považuje teória rádioaktivity, technika delenia rádioaktívnych izotopov a objav dvoch nových chemických prvkov rádia a polónia. Prvú Nobelovu cenu za fyziku získala v roku 1903 spolu so svojim manželom Pierrom Curie a francúzkym fyzikom Antoinom Henrim Becquerelom za výskum rádioaktivity. Druhýkrát jej cenu udelili v roku 1911 za chémiu za izoláciu čistého rádia a za objavenie dvoch chemických prvkov rádia a polónia.

Ako sa volala prvá známa matematička?

Hypatia WikiCommmons/Jules Maurice Gaspard
Správne! Nesprávne!

Hypatia je známa tým, že konštruovala astroláby a hustomery; avšak nevynašla ich, pretože sa používali už dlho pred jej narodením. Hoci bola pohankou, tolerovala kresťanov a učila aj kresťanských žiakov, vrátane neskoršieho biskupa Synesia. Staroveké pramene hovoria o tom, že bola obľúbená medzi pohanmi aj kresťanmi a vytvorila si veľký vplyv na politickú elitu Alexandrie. Ku koncu života radila Orestesovi, rímskemu prefektovi Alexandrie, ktorý mal spor s biskupom Kyrillom. Šírilo sa o nej, že to ona bráni Orestesovi zmieriť sa s Kyrillom a v marci roku 415 bola zavraždená zberbou spomedzi kresťanov, vedenou lektorom menom Peter.

Rasová a genderová diskriminácia v druhej polovici 20. storočia v USA takmer spôsobila, že Katherine Johnson by svoj matematický talent nedokázal uplatniť. Na akých významných projektoch sa podieľala?

Katherine Johnson WikiCommmons/NASA
Správne! Nesprávne!

Katherine Johnson patrila do skupiny matematikov, ktorí v začiatkoch NASA manuálne robili pre úrad výpočty trajketórií letov a zemských orbít, a pracovala aj pre predchodcu NASA, Národný poradný výbor pre letectvo. Katherine v roku 1961 robila výpočty pre misiu Freedom 7 Alana Sheparda, prvého Američana vo vesmíre. O rok neskôr manuálne overila počítačové výpočty letu Johna Glenna po obežnej dráhe Zeme.

Valentina Tereškovova bola prvá žena vo vesmíre. Vieš akú prezývku si vyslúžila?

Valentína Tereškovová Facebook/Astronómia v Nitre
Správne! Nesprávne!

Valentína Tereškovová po celé desaťročia predstavovala pre Rusko verziu sovietskeho sna, narodenú v chudobe a vyrastajúcu počas desaťročia, ktoré utváralo národnú identitu. Bola prvou ženou vo vesmíre a jedinou, ktorá sa vydala na sólovú vesmírnu misiu. Dnes sa ako 83-ročná pýši čestnou hodnosťou generálmajora letectva, ktorý získala ako prvá žena v Rusku. V Londýne ju zas v roku 2000 titulovali za Ženu storočia.

Aj keď Sovieti poslali do vesmíru ženu skôr, Američania sa k tomu odhodlali až v roku 1983. Ako sa volala americká astrofyzička a prvá americká astronautka?

Sally Ride WikiCommmons/NASA
Správne! Nesprávne!

Študentka astrofyziky Sally Ride odpovedala na inzerát v miestnych novinách, kde NASA hľadala ľudí do vesmíru. Aj napriek tomu, že letela o dvadsať rokov neskôr ako Valentina Tereškovová, čelila množstvu neprajných otázok aj zo strany novinárov. Na tlačovej konferencii pred odletom sa jej pýtali napríklad na to, či sa bude maľovať, či plače keď sa jej niečo nepodarí alebo či sa nebojí, že jej let poškodí pohlavné orgány.

Grace Hopper zjednodušila život najprv armáde a potom nám všetkým. Čím sa preslávila vo svete?

Grace Hopper WikiCommmons/(Smithsonian Institution
Správne! Nesprávne!

Grace Hopper to celý život ťahalo k námorníctvu. Práve pre nich sa rozhodla pracovať na zjednodušení programovania. Verila, že programy majú byť písané v prirodzenom jazyku, akým je napríklad angličtina a nie v strojovom kóde. Jej kompilátor prevádzal anglické výrazy do strojového kódu, aby tomu počítače rozumeli. Spoluvivinula COBOL, jeden z prvých štandardizovaných počítačových jazykov.

Herečka Hedy Lamarr sa preslávila prvou ženskou nahotou na striebornom plátne. Okrem toho však stojí za jedným významným vynálezom. Vieš akým?

Hedy Lamarr WikiCommmons/The Heavenly Body
Správne! Nesprávne!

V spolupráci s hudobníkom Georgom Antheilom dospeli k predstave rádiovej prenosovej cesty, pri ktorej by sa synchrónne, pomocou diernej pásky, prelaďovali ako vysielač, tak prijímač. Postup, kedy sa pri prenose informácií vysielač a prijímač synchrónne a neustále prelaďujú na ďalšie frekvencie, dnes známy pod skratkou FHSS (Frequency-hopping-spread-spectrum), si Antheil a Lammar dali patentovať v roku 1942. Svoj vynález dali bezplatne k dispozícii americkému námorníctvu. Takáto technika prenosu je výrazne odolnejšia voči odpočúvaniu ako aj rušeniu. Námorníctvo však projekt nevyužilo, ale o niekoľko rokov neskôr ho zneužila komerčná firma. Systém je momentálne využívaný vo všetkých sieťach používajúcich rádiové rozhranie ako mobily, satelitná televízia či navigačný systém GPS.

Nazývali ju prvá dáma fyziky. Akej oblasti Chien-Shiung Wu venovala?

Chien Shiung Wu WikiCommmons/Science Service (Smithsonian Institution)
Správne! Nesprávne!

Jej druhé prezývky zneli aj „kráľovná nukleárnej fyziky“ alebo „čínska Madam Curie“. Spolupracovala na projekte Manhattan a navrhla experiment, ktorý po nej niesol meno „Wu“. Praktického prevedenia sa však chytili jej mužskí kolegovia, ktorí si za tento počin odniesli Nobelovu cenu a Chien-Shiung Wu vyšla naprázdno. Zvyšok života sa stala bojovníčkou za ženské práva a rovnosť mužov a žien na poli vedy.

KVÍZ: Prepísali históriu vo svete vedy a techniky. Poznáš ženy, ktorým vďačíš za dnešné vymoženosti?
Výborne!
Zdá sa, že slávne vedkyne poznáš dokonalo.
Dobré
Vyzerá to tak, že niektoré vedkyne poznáš, o iných si avšak zjavne nepočul. Obohať si vedomosti, o mnohých v niektorom z našich článkov.
Slabé
Ženy vo vede a technike veľmi dobre nepoznáš. Obohať si vedomosti, o mnohých v niektorom z našich článkov.

Čítajte viac z kategórie: Zahraničie

Zdroje: Wikipedia, TASR, Startitup, SITA

Najnovšie videá

Trendové videá