KVÍZ: Tvoje zuby sú silné ako žraločie. Poznáš svoje telo nakoľko, že zvládneš zodpovedať otázky o ňom?
- Ľudské telo je skvelý, pritom krehký mechanizmus, v ktorom žijeme deň za dňom, no skrýva veľa záhad
- Dokážeš zodpovedať otázky v kvíze bez toho, aby si sa zmýlil?
- Ľudské telo je skvelý, pritom krehký mechanizmus, v ktorom žijeme deň za dňom, no skrýva veľa záhad
- Dokážeš zodpovedať otázky v kvíze bez toho, aby si sa zmýlil?
Ľudský druh sa nevyníma len svojou inteligenciou. Naše telo samotné dokáže vytvárať mnohé úkazy a reakcie ako jediné na svete. Od ostatných živočíchov nás odlišuje aj to, že sa dokážeme červenať. Spájajú nás s nimi však mnohé ďalšie veci. Naše zuby sú silné ako zuby žraloka, zrak, ktorým disponujeme je výnimočný a obmedzený zároveň a jazyk je orgán, ktorý vôbec nie je len to, čo máme v ústach.
Mnohé zo záhad a faktov o ľudskom tele vysvetľuje aj instagramový profil Skúmavka, ktorý je sústredený práve na nezodpovedané otázky, ktoré nás môžu zmiasť. Povie ti, prečo sa smejeme, prečo máme zimomriavky, keď počúvame dobrú hudbu, no aj to, odkiaľ sa berie šedivá farba vo vlasoch ako znak starnutia.
Ak sme ťa zvláštnymi a pomerne ťažkými otázkami neodradili, hor sa na kvíz. Bude to už len ľahšie.
View this post on Instagram
Ak by si pospájal všetky cievy vo svojom tele, dokázali by obísť Zem?
Áno, vo svojom tele máš cez 96 560 kilometrov ciev, obvod celej Zeme je len 40 075 kilometrov. To znamená, že by si ju dokázal jediným telom obkolesiť až dvakrát.
Čo znamená pojem „zakázané farby“?
Červeno-zelená a žlto-modrá sú takzvané „zakázané farby“. Skladajú sa z odtieňov, ktorých svetelné frekvencie sa navzájom automaticky vylučujú v ľudskom oku a je nemožné ich vidieť súčasne.
Ktorý sval v tele sa nikdy neunaví?
Naše srdce bije až 100 000 raz za jediný deň, čo činí asi 35 miliónov za rok, nikdy sa však neunaví.
Je pravda, že sú ľudské kosti pevnejšie ako oceľ?
Naše zuby sú rovnako silné ako zuby žraloka. Inak to nie je ani s kosťami. Sú, jednoznačne, silnejšie ako oceľ.
Je pravda, že si večer vyšší oproti ránu?
Práve gravitácii vďačíme za to, že naše telo prechádza počas dňa takmer nebadateľnou kompresiou. Práve preto sme ráno o kúsoček vyšší.
Dokáže dieťa tvoriť slzy pri plači od narodenia, alebo až neskôr?
Ak si v rukách už držal plačúce novorodeňa, mohol si si všimnúť, že mu pri plači netečú slzy. Tie sa začínajú tvoriť až mesiac po jeho narodení.
Koľko kyslíka spotrebuje náš mozog počas bežnej prevádzky?
Normálny ľudský mozog spotrebuje 3,5 ml kyslíka na 100 g mozgového tkaniva za minútu, čo je hodnota, ktorá zostáva konštantná po celú dobu bdelosti a spánku. V súčte je to až 20 % z celkového obsahu kyslíka v našom tele.
Kedy náš mozog vyvíja vyššiu aktivitu, keď spíme, alebo sme bdelí?
Vedci zistili, že každú noc, v priebehu prvej hodiny spánku, mozog postupuje sériou etáp, počas ktorých sa mozgové vlny spomaľujú. Napriek tomu sa môže stať, že sa mozog stane aktívnejším počas dvoch hodín spánku, v ktorých zažívame snenie. Odpoveď je preto pomerne nejasná, náš mozog je dynamický orgán, ktorý sa správa za rôznych okolností inak.
Vidíme celý svet obrátene, alebo je to klamstvo?
Naše oči vidia všetko obrátene, mozog si však realitu dopočítava. Je to preto, že proces lomu cez šošovku spôsobuje prevrátenie obrazu, takže, keď obraz zasiahne sietnicu, je úplne naopak. Réné Descartes to dokázal v 17. storočí nastavením obrazovky namiesto sietnice vo vyrezanej očnej bulve býka. Obrázok, ktorý sa objavil na obrazovke, bol menšou prevrátenou kópiou scény pred volským okom.
Ktorý sval v ľudskom tele je ten najsilnejší?
Najsilnejší nie je zväčša najväčší. Najsilnejším svalom na základe jeho hmotnosti je žuvací. Keď zatneme všetky čeľustné svaly, naše zuby vytvoria tlak až 25 kíl.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroje: Natgeokids, Nectarsleep, OSGPC, Penguin, Mentalfloss, Live Science