KVÍZ: Vieš správne recyklovať a dokážeš roztriediť aj tie najkomplikovanejšie suroviny?
- Slováci, bohužiaľ, patria medzi európskych lídrov vo využívaní jednorazových igelitových tašiek
- Nové trendy v životnom štýle prinášajú zmenu spotrebiteľských návykov
- dm drogerie markt ponúka vo svojom sortimente množstvo produktov z recyklovateľných materiálov vyrobených s ohľadom na životné prostredie
- Slováci, bohužiaľ, patria medzi európskych lídrov vo využívaní jednorazových igelitových tašiek
- Nové trendy v životnom štýle prinášajú zmenu spotrebiteľských návykov
- dm drogerie markt ponúka vo svojom sortimente množstvo produktov z recyklovateľných materiálov vyrobených s ohľadom na životné prostredie
Slováci recyklujú čoraz viac a neznáme pre nás nie sú ani bezobalové predajne či zero waste životný štýl, ktorý sa vplyvom svetových trendov rozšíril aj na Slovensku.
Jednorazové plastové tašky sa postupne stávajú minulosťou a antikampaň pochovala aj plastové slamky, ktoré sa dnes menia na papierové, silikónové či nerezové. Novým trendom je ohľaduplnosť k prírode a svojmu okoliu.
Ak doma recykluješ a zaujímaš sa o životné prostredie, tento kvíz by pre teba nemal byť problém. Otestuj svoje vedomosti a rozšír si obzory o nové fakty v boji s nekonečnými horami odpadu, ktoré sužujú planétu.
Je možné recyklovať plastové slamky?
Plasty sú triedené na dopravnom páse, kvôli čomu sa malé plastové predmety k recyklácii nedostanú. Končia na skládkach, kde sa rozkladajú na mikroplasty a ohrozujú zdravie ľudí aj zvierat.
Ako recyklovať bežné zubné kefky?
Zubné kefky sú väčšinou vyrobené z rôznych druhov plastov, ktoré je od seba náročné oddeliť. Preto často končia na skládke alebo v spaľovni. Riešením sú ekologické kefky EcoHeart od slovenského výrobcu, vyvinuté z bambusu a s obalom v skle. Žiaden plast a zbytočný odpad, ale prírodné materiály a znovuvyužiteľné obaly.
Ako správne recyklovať plastové obaly od kozmetických produktov?
Obyvatelia niektorých miest a obcí majú dokonca, vďaka zberným domom, možnosť triediť plasty na viacero frakcií.
Nerezové slamky zn. Profissimo sa na rozdiel od plastových dajú využívať celé roky. Ktorá krajina spotrebuje v priemere najviac plastových slamiek za jeden deň?
Podľa štatistík sa v Spojených štátoch za deň použije až pol miliardy jednorázových slamiek. V Európe sú v tejto štatistike lídrami Španieli, ktorí denne spotrebujú až 13 miliónov slamiek.
Z čoho sú vyrobené ekologické obaly The Beeswax Wrap?
Obaly značky The Beeswax Wrap sú ručne vyrobené z bio bavlny s certifikáciou GOTS a s použitím ekologických farieb, bio jojobového oleja, borovicovej živice a nebieleného včelieho vosku pochádzajúceho len z udržateľného zdroja od včelárov, ktorí sú členmi britskej asociácie včelárov.
Je možné recyklovať papierové poháriky od kávy?
Kvôli povoskovaniu alebo tenkej vrstve polyethylenu sú papierové poháriky odsúdené na spálenie alebo nekonečný rozklad na skládke. Vďaka termohrnčeku Profissimo, ktorý kúpiš aj v dm drogérii, si môžeš vychutnať kávu bez akékokoľvek odpadu. Termohrnček po použití umyješ a je pripravený na ďalšiu dávku teplého nápoja.
Dostaneš v dm drogerie markt pri nákupe jednorazovú plastovú tašku?
dm drogerie markt sleduje ekologické trendy a s predajom jednorázových plastových tašiek už skončili. Miesto toho ponúkajú permanentnú tašku, pričom opotrebovanú alebo poškodenú tašku môžeš kedykoľvek vymeniť za novú – a to zadarmo-
Čo znamená, že produktový rad alverde patrí medzi prírodnú kozmetiku?
Suroviny pochádzajú z kontrolovaného ekologického hospodárstva. Okrem toho ani jeden produkt neobsahuje zmesi na báze minerálnych olejov ani syntetické konzervačné látky alebo farbivá. Ekologický koncept alverde však siaha ešte ďalej: Balenia výrobkou sú na 80 % z recyklovaného materiálu a tlačiarenská farba je z 80 % na báze obnoviteľných surovín. Z lásky k životnému prostrediu.
Koľko igelitových tašiek spotrebuje priemerný Slovák za jeden rok?
Podľa výskumov Európskej komisie, každý občan EÚ za rok použije až 198 plastových tašiek. Údaje o spotrebe sa medzi členskými štátmi výrazne líšia. Ročná spotreba plastových tašiek na obyvateľa sa pohybuje v rozpätí od 4 tašiek v Dánsku a vo Fínsku, až po 466 tašiek v Poľsku, Portugalsku a na Slovensku.
Koľko komunálneho odpadu vyprodukuje ročne jeden obyvateľ Slovenska?
Podľa prieskumov z roku 2017 vyprodukuje priemerný Slovák až 293 kilogramov odpadkov. Z toho až 61 % ide na skládku bez ďalšieho spracovania.