KVÍZ: Začiatok slobody náboženstva, ako ho dnes poznáme. Ako dobre poznáš Máriu Teréziu či Jozefa II.?
- V týchto dňoch si pripomíname vydanie Tolerančného patentu Rakúsko-Uhorským cisárom Jozefom II.
- Pri príležitosti vydania Tolerančného patentu vznikol tento kvíz
- Otestuj sa ako dobre poznáš Jozefovu matku Máriu Teréziu, samotného Jozefa II. a aj jeho súrodencov
- V týchto dňoch si pripomíname vydanie Tolerančného patentu Rakúsko-Uhorským cisárom Jozefom II.
- Pri príležitosti vydania Tolerančného patentu vznikol tento kvíz
- Otestuj sa ako dobre poznáš Jozefovu matku Máriu Teréziu, samotného Jozefa II. a aj jeho súrodencov
V týchto dňoch si pripomíname vydanie Tolerančného patentu Rakúsko-Uhorským cisárom Jozefom II., ktorý znamenal náboženskú slobodu a občiansku rovnoprávnosť pre stúpencov troch náboženstiev evanjelikov, katolíkov a pravoslávnych. Tolerančný patent síce neznamenal úplnú slobodu náboženského vyznania ako ju poznáme dnes, ale stal sa prvým krokom k absolútnej náboženskej slobode. Tiež prakticky zastavil protireformáciu, ktorá v habsburgovských krajinách prebiehala.
Stúpenci týchto vyznaní mohli vlastniť majetok, venovať sa remeslám, stať sa občanmi miest, získať akademické hodnosti a zastávať verejné funkcie. Na chrámy týchto vyznaní sa zo začiatku vzťahovali určité obmedzenia ako zákaz vchodov z hlavnej ulice alebo námestia ale tie boli čoskoro zrušené. Avšak katolícke náboženstvo naďalej zostalo jediným verejným a štátnym náboženstvom.
Pri príležitosti vydania Tolerančného patentu vznikol tento kvíz. Otestuj sa ako dobre poznáš Jozefovu matku Máriu Teréziu, samotného Jozefa II. a aj jeho súrodencov.
Na základe akého dokumentu mala Mária Terézia nárok na rakúsko-uhorský trón?
Pragmatická sankcia je nariadenie cisára Karola VI. z 19. apríla 1713 o nástupníctve v habsburských krajinách, ktoré sa stalo základným zákonom habsburskej monarchie. Ustanovila nedeliteľnosť monarchie a nové pravidlá nástupníctva, ktoré zaisťovali nástupníctvo i po ženskej línii. Vlastne je to zákon umožňujúci ženám nastúpiť na trón. Na základe nej si Mária Terézia nárokovala právo na rakúsko-uhorský trón.
Ktorého štátu nebola Mária Terézia kráľovnou?
Mária Terézia nikdy nebola kráľovnou Poľska. V ostatných štátoch bola kráľovnou, aj keď jej cesta na Uhorský trón bol komplikovaná. Jej celý titul znel: Mária Terézia, cisárovná Svätej ríše rímskej nemeckého národa, Kráľovná Uhorska, Česka, Chorvátska a Slavónska, arcivojvodkyňa Rakúska, vojvodkyňa Parmy a Piacenzy a veľkovojvodkyňa Toskánska.
Koľko detí porodila Mária Terézia?
Mária Térezia porodila 16 detí. Z toho 13 sa dožilo na tie časy dospelého veku. Z jej detí sa najznámejšími stali Mária Antoinetta, Jozef II. Habsburský a Leopold II.
Ktorí z jej synov sa stali neskôr rímsko-nemeckými cisármi?
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
Mária Terézie je často označovaná aj ako „Matka dvoch cisárov“. Najskôr sa stal rímsko-nemeckým cisárom syn Jozef II. Po jeho smrti tento titul prepadol Leopoldovi II.
Ktorá z dcér Márie Terézie skončila neslávne pod gilotínou?
Maria Antónia Habsbursko-lotrinská, známa ako Mária Antoinetta sa ako pätnásťročná stala manželkou francúzskeho následníka trónu. Od roku 1774 bola francúzskou kráľovnou. Ona a jej muž Ľudovít XVI. boli popravení počas Veľkej francúzskej revolúcie.
Najobľúbenejšia dcéra Márie Terézie Mária Kristína istý čas žila v Slovenskom meste. Vieš v akom?
Mária Kristína žila so svojim manželom Albertom Sasko-Tešínským v Bratislave. Albert bol v rokoch 1765 – 1780 uhorským miestodržiteľom. Za sídlo si zvolil Bratislavský hrad, kde vystavil nový palác, teraz prezývaný ako „tereziánum“. S manželkou Máriou Kristínou tu žili nepretržite do roku 1780, keď sa uprázdnilo miestodržiteľské miesto vo vtedajšom Rakúskom Nizozemsku so sídlom v Bruseli.
Akými reformami sa preslávila Mária Terézia?
Potrebný počet správnych odpovedí: 3
Mária Terézia presadzovala tzv. osvietenský absolutizmus. Reformy Márie Terézie, ktoré sa často označujú ako tereziánske reformy, sa považujú za začiatok osvietenského absolutizmu v rakúskej monarchii. K najvýznamnejším reformám patrí reforma školstva, hospodárstva alebo súdnictva. Významné boli aj reformy zdravotníctva, cirkvi alebo vojenské.
Koľko bolo Sliezskych vojen?
Sliezske vojny je pomenovanie troch vojen v polovici 18. storočia medzi habsburskou dynastiou, presnejšie Máriou Teréziou a pruským kráľom Fridrichom II. o zvrchovanosť nad Sliezskom. Považujú sa za súčasť vojen o rakúske dedičstvo a sedemročnej vojny.
Kde na Slovensku mal manufaktúry manžel Márie Terézie František Štefan Lotrinský?
Potrebný počet správnych odpovedí: 2
František Štefan Lotrinský bol úspešný podnikateľ, ktorý pomáhal zásobovať vojnou vypriahnutú štátnu pokladnicu Rakúska. Svoje manufaktúry založil aj v Holíči a Šaštíne. V prvom menovanom meste vyrábal majoliku, v Šaštíne mal manufaktúra na výrobu bavlnených látok.
Jozef II. posunul monarchiu smerom k modernej krajine akým počinom?
1. novembra 1781 bol v rakúskych a českých krajinách (v roku 1785 aj v Uhorsku) vydaný tzv. Patent o zrušení nevoľníctva. Na základe neho bolo zrušené nevoľníctvo a bolo nahradené miernejším stavom, a to poddanstvom. Zákaz mučenia vydala už jeho matka.
Čím nezvyčajným sa preslávil Jozef II.?
Jozef II. počas svojho života veľa cestoval po Európe – inkognito (v utajení) ako gróf Falkenstein (čo bol jeden z titulov, ktoré zdedil po svojom otcovi). Na svojich cestách spoznával život a obyvateľstvo vo svojej monarchii, ale aj v celej Európe. Tieto poznatky z ciest boli základom pre jeho reformy.
Jozef II. bol do svojej ženy Izabely Parmskej zaľúbený, tá jeho lásku však neopätovala. S ktorým Jozefovým súrodencom mala tajnú aféru?
Jozef sa do svojej manželky zamiloval, tá ale jeho city neopätovala. Niektorí historici sa domnievajú, že bola zamilovaná do Jozofevej sestry Márii Kristíny, s ktorou mala mať tajnú aféru. Základom týchto dohadov je uchovaná korešpondencia medzi dvoma mladými ženami, kde nešetria nežnosťami.
Čím si pohneval Jozef II. Katolícku cirkev?
Jozef II. a predstavitelia Katolíckej cirkvi mali od začiatku napäté vzťahy. Jozef sa snažil obmedzovať styky s Rímom a tiež paralyzovať mocenský vplyv pápeža. Katolícku cirkev najviac pohoršilo rušenie kláštorov. Jozef rušil kláštory, ktoré sa nevenovali prospešným činnostiam ako učeniu, alebo neslúžili ako nemocnice.
Čítajte viac z kategórie: Zaujímavosti
Zdroj: O škole