Ľudia pošliapali krásne ďatelinové pole na Záhorí pre fotku. Narušili prírodu a spôsobili škodu majiteľovi

  • Zdá sa, že pre kliky na Instagrame ľudia urobia čokoľvek
  • Z purpurového ďatelinového poľa si urobili atrakciu
  • Svojou nerozvážnosťou poškodili nie len cudzí majetok, ubližujú aj živočíchom, ktorí sú prirodzenými obyvateľmi poľa
daletina
Facebook/ Lubica Kristofova, Zelený kraj
  • Zdá sa, že pre kliky na Instagrame ľudia urobia čokoľvek
  • Z purpurového ďatelinového poľa si urobili atrakciu
  • Svojou nerozvážnosťou poškodili nie len cudzí majetok, ubližujú aj živočíchom, ktorí sú prirodzenými obyvateľmi poľa

Majiteľ poľa v Sobotišti sa rozhodol vytvoriť kontrast oproti žltým repkovým poliam. Zasadil Ďatelinu purpurovú, ktorá okrem toho, že poskytuje pôde dostatok biomasy a zlepšuje jej štruktúru, vytvára svojou farbou aj nádherný prírodný úkaz, ktorý je potešením pre oko nejedného z nás. 

Túto krásu si všimol čitateľ Nového času, ktorý do redakcie zaslal fotku aj s opisom lokality. Medializovanie však viac uškodilo, ako prospelo. „Vydaj sa na  cestu a ulov si podobnú fotografiu na svoj Instagram. Nezabudni na fotografii označiť,“ nabáda ďalší portál. Ľudia teda začali chodiť a z krásneho miesta sa stalo pošliapaná lúka.

Čo je horšie, majiteľovi pola takto ničia biznis.

Ľudia túto výzvu prijali naozaj vážne. Hromadne sa schádzajú v strede poľa a neprekáža im ani fakt, že ide o chránenú krajinnú oblasť. 

Na facebookovej stránke Slovenský ochranársky snem sa pod príspevkom s fotkami došľapaného poľa strhla ostrá polemika medzi ľuďmi, ktorých názory na túto „zábavu“ sa rôznia. 

datelina
zdroj: Facebook/ Lubica Kristofova

No a čo. Ja poznám jedného čo sadí na poli levandule a prenajíma to na fotenie. Celé je to vtipné ale netreba z toho robiť vedu,“ objavilo sa medzi komentármi.

Reakcia na seba nenechala dlho čakať: „Zrejme by ste mali iný názor, ak by to pole bolo vaše a aj od toho by závisela vaša obživa. Mne to príde dosť necitlivé. Urobiť si foto sa totiž dá aj na okraji poľa bez vstupovania doň, ak mi to tam nepatrí.“ 

 Ľudia navrhujú nezverejňovať lokality fotiek, ktoré pridávajú na sociálne siete, aby sa tento scenár neopakoval.

Naháňajú sa za peknou fotkou

„Každá plodina je inak prínosná z hľadiska poľnohospodárstva, má iný vplyv na pôdu, aj iné účinky. Napríklad repka je relatívne dobrá plodina ktorá sa pestuje v tej istej pôde pred inou plodinou a má protierózne účinky. Ďatelina purpurová je určená spravidla na zelené hnojenie vďaka svojim schopnostiam fixovať dusík poskytuje pôde biomasu a zlepšuje jej štruktúru,“ Martin Hojsík vraví poslanec Európskeho parlamentu a odborník na životné prostredie.

„To, čo potrebujeme v poľnohospodárstve je obnova krajinných prvkov ako napríklad pásy stromov medzi menšími poliami, ale aj brehových porastov, rozvoj šetrnejších poľnohospodárskych postupov k prostrediu, diverzifikáciu plodín a rozvoj tradičných miestnych plodín. Moderné poľnohospodárstvo by malo prispievať k rôznorodosti druhov organizmov.Obávam sa, že ľudia sa naháňajú za peknou fotkou na sociálne siete. Opakované pošlapanie môže rastliny poškodiť a samozrejme môže dôjsť k značným škodám na úrode,“ dodal.

Pokúšali sme sa spojiť aj s majiteľom, stanovisko prípadne doplníme.

Zdroje: zahori.sk, cas.sk, facebook.com

Najnovšie videá

Trendové videá