Kvôli hroziacej vojne s Tureckom plánuje Grécko „masívny“ nákup zbraní a posilnenie armády
- Mitsotakis uviedol, že Grécko uskutoční nákup 18 bojových stíhačiek Dassault Rafale vyrobených vo Francúzsku, ako aj štyroch multifunkčných fregát a štyroch vrtuľníkov
- Grécko takisto posilní svoju armádu o 15.000 nových vojakov
- Mitsotakis uviedol, že Grécko uskutoční nákup 18 bojových stíhačiek Dassault Rafale vyrobených vo Francúzsku, ako aj štyroch multifunkčných fregát a štyroch vrtuľníkov
- Grécko takisto posilní svoju armádu o 15.000 nových vojakov
Grécky premiér Kyriakos Mitsotakis v čase narastajúceho napätia s Tureckom vo východnom Stredomorí oznámil v sobotu „masívny“ program nákupu zbraní a revíziu armády v krajine. Informovala o tom agentúra AFP.
Mitsotakis uviedol, že Grécko uskutoční nákup 18 bojových stíhačiek Dassault Rafale vyrobených vo Francúzsku, ako aj štyroch multifunkčných fregát a štyroch vrtuľníkov. Grécko takisto posilní svoju armádu o 15.000 nových vojakov a navýši zdroje v oblasti obranného priemyslu a obrany pred kybenetickými útokmi.
Grécko si zaistí nové protitankové zbrane, torpéda a rakety, povedal premiér. „Nastal čas posilniť armádne sily… tieto iniciatívy sú zložené z masívneho programu, ktorý sa stane národným štítom,“ povedal grécky premiér v meste Solún. Dodal, že súčasťou programu je aj modernizácia štyroch fregát a vytvorenie tisícok pracovných miest.
Ďalšie podrobnosti o pripravovanom programe vláda oznámi na nedeľnej tlačovej konferencii, uviedol pre AFP vládny zdroj. Mitsotakis sa na nákupe zbraní zrejme dohodol po rozhovoroch s francúzskym prezidentom Emmanuelom Macronom, s ktorým sa stretol tento týždeň, poznamenala AFP.
Francúzsko sa na rozdiel od ostatných spojencov v EÚ a NATO postavilo v spore Grécka s Tureckom na stranu Grécka. Macron tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana varoval, aby neprekročil „červené línie“ a do regiónu vyslal vojnové lode a bojové stíhačky.
Napätie medzi Gréckom a Tureckom sa v poslednom období prehĺbilo po tom, čo Turecko začalo v auguste prieskum v súvislosti s možnými ložiskami ropy a zemného plynu v okolí Cypru. Do oblasti Stredozemného mora medzi Cyprom a Krétou vyslali obe krajiny námorné vojenské jednotky. Patová situácia medzi Gréckom a Tureckom vyvoláva obavy v súvislosti s možným otvoreným konfliktom medzi týmito dvoma členskými krajinami NATO. Turecko „ohrozuje“ východnú hranicu Európy a „podkopáva“ regionálnu bezpečnosť, povedal v tejto súvislosti Mitsotakis.
Čítajte viac z kategórie: Zo sveta