Kvôli týmto záberom nocoval na štítoch. Slovák ukázal svetu neskutočné časozberné video našej prírody
- Majo Chudý sa rozhodol spostredkovať krásu slovenskej prírody
- Predstavil unikátne video, ktoré vznikalo často za extrémne ťažkých podmienok, kedy si mladý fotograf musel siahnuť na dno vlastných síl
- Majo Chudý sa rozhodol spostredkovať krásu slovenskej prírody
- Predstavil unikátne video, ktoré vznikalo často za extrémne ťažkých podmienok, kedy si mladý fotograf musel siahnuť na dno vlastných síl
Talentovaný fotograf Majo Chudý predstavil štvrtý diel úspešnej série časozberných videí. Na vytvorenie videa bolo potrebné nasnímať viac ako 12 000 fotografií.
Vo videu sa objavujú zábery z rôznych kútov Slovenska. Uvidíš tu krásne výhľady z oblasti Záhoria, Malých Karpát, Bielych Karpát, Poľany, Liptova, Veľkej Fatry, ale aj Slovenského krasu, Súľovských skál či Vysokých a Nízkych Tatier.
„Pre získanie týchto záberov som cestoval po Slovensku, šliapal do kopcov našich hôr a aj nocoval na štítoch či hrebeňoch. Tvorba bola sprevádzaná mnohými príjemnými zážitkami ale aj útrapami. Niektoré zábery ako napríklad Levanduľa možno vyzerajú nevinne a romanticky, no nie vždy je všetko tak ako sa na prvý pohľad zdá,“ hovorí Majo Chudý pre Startitup.
Majo objasňuje, že so stmievajúcou sa krajinou navôkol po západe slnka prišlo niečo neočakávané, s čím sa dovtedy nestretol pri žiadnom inom fotografovaní. Problémom bol roj komárov.
„Útok komárov bol tak intenzívny, že to bolo doslova neúnosné. Dávky repelentu, ktorý mi dali pestovatelia levandule, vydržali asi pol hodiny. Boli chvíle kedy som to chcel zabaliť a utiecť domov. Na Lomnickom štíte to bola zase oblačnosť, ktorá znepríjemňovala fotografovanie nočnej oblohy a krajiny. Oveľa horší bol však vietor. Ten dosahoval rýchlosť 20m/s. Reálnu teplotu -12° znižoval na pocitovú -27°C,“ hovorí.
Podľa mladého kameramana bol vonku bez rukavíc schopný vydržať najviac jednu minútu, potom prišla silná bolesť.
„To bol problém hlavne pri nastavovaní fotoaparátu. Na slideri sa vytvárala námraza, ktorú som musel pravidelne oklepávať. No a, samozrejme, vietor zhadzoval aj fotoaparát na statíve. Myslel som si, že to vyriešim priviazaním fotoaparátu o zábradlie. Bohužiaľ, vietor hýbal so zábradlím, čo narúšalo stabilitu fotoaparátu pri snímaní,“ opisuje.
Príjemným zážitkom bola podľa Maja zase návšteva observatória na Skalnatom plese, kde mohol na vlastné oči vidieť ako vyzerá odborné pozorovanie objektov vo vesmíre. Dokonca si mohol vytvoriť časozbernú sekvenciu z interiéru kopule počas pozorovania. Táto nevšedná spolupráca vznikla vďaka tímu z Astronomickému ústavu SAV.
Čítajte viac z kategórie: Kultúra